Strona główna Edukacja W Politechnice Łódzkiej uruchomiono ścieżkę dofinansowania kosztów publikacji Open Access

W Politechnice Łódzkiej uruchomiono ścieżkę dofinansowania kosztów publikacji Open Access

Z początkiem 2021 roku uruchomiono w Politechnice Łódzkiej specjalną ścieżkę dofinansowania kosztów publikacji Open Access (Otwarty Dostęp), które posiadają co najmniej 100 pkt według aktualnego ministerialnego wykazu – poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Zwróciła ona uwagę, że publikacje Open Access są „ważnym elementem otwartego modelu komunikacji naukowej i przynoszą też wiele korzyści ich autorom”.

Jak podkreśla rektor Politechniki Łódzkiej (PŁ) prof. Krzysztof Jóźwik, jednym z kluczowych warunków rozwoju uczelni jest stałe podnoszenie jakości publikacji naukowych pracowników, doktorantów i studentów PŁ oraz zwiększanie rozpoznawalności uczelni na arenie międzynarodowej.

„Obecność w Open Access czyni prace naukowe łatwiejszymi w dostępie, a ich autorzy stają się szerzej rozpoznawalni. Większe zainteresowanie publikacją niesie w konsekwencji wzrost liczby cytowań i służy rozwojowi międzynarodowej współpracy” – przekonuje.

Rzeczniczka PŁ wyjaśnia, że dostęp do publikacji w Open Access jest darmowy, ale umieszczenie pracy naukowej w „prestiżowym, recenzowanym wydawnictwie” wiąże się ze znaczącymi kosztami. Dlatego – jej zdaniem – tak cenna jest możliwość uzyskania dofinansowania ze strony tzw. budżetu zadaniowego wyodrębnionego w uczelni. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agt/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj