Strona główna Inne We wtorek – inauguracja Biblioteki Nauki

We wtorek – inauguracja Biblioteki Nauki

Premiera nowej odsłony serwisu Biblioteka Nauki – największej polskiej platformy otwartych treści naukowych – odbędzie się 15 czerwca wraz z konferencją online organizowaną przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Platformy Otwartej Nauki.

Biblioteka Nauki to baza ponad 360 tys. artykułów naukowych z prawie 1400 czasopism oraz mobilne wersje książek w otwartym dostępie. Zapewnia bezpłatny dostęp do publikacji naukowych wraz z ich metadanymi. Korzystanie z Biblioteki Nauki przez czytelników nie wymaga zakładania konta, wszystkie zasoby są dostępne z publicznego internetu. Wydawcy i redakcje mogą natomiast wprowadzać oraz weryfikować dane z poziomu przeglądarki, bez potrzeby instalowania specjalistycznego oprogramowania. Artykuły udostępnione są jako pliki w formacie PDF, a książki dodatkowo w formatach EPUB, MOBI oraz XML.

Biblioteka Nauki umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych: AGRO – czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych, BazTech – czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych, CEJSH – czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, DML-PL – czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, PSJD – czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu.

Nowa wersja platformy Biblioteka Nauki została przygotowana w ramach projektu Platforma Polskich Publikacji Naukowych. Z okazji premiery nowej odsłony serwisu 15 czerwca odbędzie się online konferencja „Biblioteka Nauki. Rozwój infrastruktury i zasobów Otwartej Nauki”.

„Podczas konferencji chcemy porozmawiać o potrzebach i oczekiwaniach wydawców oraz redakcji związanych z otwartym dostępem, w szczególności na tle europejskiej i polskiej polityki naukowej. Spotkanie będzie także okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń w zakresie otwartego dostępu do czasopism naukowych. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy przedstawicieli krajowych oraz europejskich instytucji odpowiedzialnych za rozwój nauki, a także przedstawicieli innych platform otwartych czasopism naukowych z całego świata” – informuje dr Krzysztof Siewicz, koordynator projektu Platforma Polskich Publikacji Naukowych.

Program konferencji obejmuje prezentację Biblioteki Nauki, wykład na temat polityki otwartości Komisji Europejskiej, a także dwa panele dyskusyjne – pierwszy z udziałem władz PAN, KRASP i NCN, drugi z udziałem przedstawicieli podobnych do Biblioteki Nauki serwisów z całego świata. Swój udział w charakterze prelegentów lub uczestników paneli dyskusyjnych potwierdzili m.in. dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki, przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego i wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński oraz wielu gości zagranicznych.

Więcej informacji o konferencji na stronie https://konferencja.pppn.icm.edu.pl/conference/

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj