Weryfikacja tożsamości klienta jest kluczowa w kontaktach przede wszystkim z instytucjami finansowymi. Obecnie coraz więcej z nich korzysta z metod elektronicznej identyfikacji, co jest wygodnym rozwiązaniem przede wszystkim dla klientów.
Dlaczego weryfikacja tożsamości jest kluczowa?
Klienci, którzy chcieliby założyć konto w banku online czy zaciągnąć pożyczkę przez internet, muszą liczyć się z koniecznością zweryfikowania ich tożsamości. Ma ona na celu, najprościej rzecz ujmując, upewnienie się, że klient jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Dzięki weryfikacji tożsamości można uniknąć problematycznych sytuacji, takich jak na przykład zaciąganie zobowiązania finansowego na osobę trzecią. Pozwala więc ona czuć się bezpiecznie nie tylko tym, którzy korzystają z różnego rodzaju usług internetowych.
Zabezpieczenie przed oszustwami
Weryfikacja tożsamości pozwala zabezpieczyć się przed oszustami, a więc osobami, które na czyjeś dane chcą na przykład zaciągnąć pożyczkę. Jeszcze kilka lat temu wiele mówiło się o kredytach „na dowód”, które można było zaciągnąć online. Dziś natomiast takie sytuacje są rzadkie, a to dlatego, że każdy potencjalny kredytobiorca będzie musiał udowodnić, że jest tym, za kogo się podaje.
Ochrona praw klienta
Procedura weryfikacji tożsamości przebiega obecnie bardzo sprawnie, a dodatkowo przetwarzający dane wrażliwe zobowiązany jest do ich ochrony. Klienci mogą więc być spokojni – pozyskane informacje posłużą jedynie w celach weryfikacyjnych, nie zostaną natomiast udostępnione innym. To właśnie ten aspekt budzi najwięcej wątpliwości, na przykład w kontekście uzyskiwania dostępu do danych bankowych.
Jakie są główne metody weryfikacji?
Przedsiębiorstwa posiłkują się różnymi metodami weryfikacji tożsamości klientów. Najpopularniejsza z nich opiera się na sprawdzeniu dokumentów, jednak wymaga ona osobistej wizyty w oddziale. Obecnie chętnie korzystają z niej głównie osoby nieskomputeryzowane. Klienci mogą również skorzystać z weryfikacji biometrycznej, przez SMS lub głosowej. W wielu przypadkach sami mogą zdecydować, w jaki sposób potwierdzą tożsamość, jednak czasami jest im on z góry narzucony.
Weryfikacja dokumentów
Weryfikacja dokumentów to najstarszy sposób potwierdzania tożsamości. Wymaga przedstawienia pracownikowi banku czy firmy pożyczkowej dokumentu tożsamości, na przykład dowodu osobistego. Czasami honorowany jest również paszport. Klienci mogą skorzystać z weryfikacji dokumentów online, jednak wtedy muszą przesłać ich skany, a następnie połączyć się internetowo z konsultantem firmy, który sprawdzi poprawność przekazanej dokumentacji.
Weryfikacja biometryczna
Weryfikacja tożsamości biometryczna pozwala zidentyfikować klienta za pomocą skanu tęczówki oka, odcisków palców czy geometrii twarzy. Są to cechy indywidualne, przypisane do konkretnego człowieka. Weryfikacja biometryczna zdobywa w Polsce coraz większą popularność, zastępując tym samym tradycyjne kody czy PIN-y, lecz z drugiej strony wymaga wprowadzenia odpowiednich regulacji, które będą chronić dane klienta.
Weryfikacja przez SMS
Weryfikacja tożsamości przez SMS polega na przekazaniu specjalnego kodu, który należy wpisać, aby uzyskać dostęp do konkretnej usługi. Takie rozwiązanie praktykowane jest w wielu bankach, umożliwiając na przykład zrealizowanie przelewu oraz chcąc zalogować się do konta na niektórych portalach. Kod ważny jest zaledwie kilka minut i można wykorzystać go jedynie realizując daną operację. Po przekroczeniu limitu czasowego możliwe jest wygenerowanie nowego kodu, który zostanie wysłany na ten sam numer telefonu.
Weryfikacja głosowa
Weryfikacja głosowa to jeden z rodzajów weryfikacji biometrycznej. W tym przypadku porównuje się sygnał głosowy do modelu, którym dysponuje konkretna firma. Ta metoda weryfikacji sprawdza się przy połączeniach wykonywanych przez klienta celem uzyskania informacji poufnych. Co istotne, weryfikacja głosowa działa również w przypadku, gdy klient z jakichś powodów, na przykład przez zapalenie gardła, ma zmieniony głos.