Strona główna Inne Zarządzanie czasem? Nic prostszego

Zarządzanie czasem? Nic prostszego

Często miewamy wrażenie, że mamy mniej czasu niż inni. Nasi znajomi pracują, studiują, wychowują dzieci i mają przy tym czas na hobby, kino czy wypad ze znajomymi. My ledwie dajemy sobie radę z pracą i domem, i chodzimy przy tym wyczerpani. Czy da się wycisnąć z tych 24 godzin jeszcze więcej?

Wyobraź sobie sytuację, planujesz umyć okna w całym domu. Masz wolny dzień i planujesz tylko to. Wstajesz rano ze świadomością, że skoro masz tyle czasu to na pewno uda ci się to zrobić. Spokojnie zjadasz śniadanie, sprzątasz w kuchni, pijesz kawę i tak mijają Ci dwie godziny. Zbierasz się do pracy. Jedno okno umyte więc czas na przerwę. Serial, kawa, ciasto i mija cały dzień. Zamiast umyć wszystkie okna udało ci się tylko z jednym. Jak to więc możliwe, że w ciągu 24 godzin, udało Ci się wykonać pracę, która zajmuje zaledwie 2 godziny? W ciągu tych 24 godzin masz mnóstwo czasu, a nie udaje Ci się go dobrze wykorzystać. Znajome? Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj ten akapit jeszcze raz. Zamiast myć okna to piłeś kawę, oglądałeś serial itd. Może te czynności pojedynczo zajmują chwilę, ale tych chwil może być kilkanaście albo kilkadziesiąt, a cenne godziny uciekają. W tym czasie można było umyć wszystkie okna, uprasować firanki i jeszcze byłoby dużo czasu do wieczora.

Co więc robić, aby być lepiej zorganizowanym? Organizacja czasu to klucz do rozwiązania problemu. Ale pytanie brzmi: jak to zrobić? Wiele osób, które zdały sobie sprawę z tego, sięgają po długopis i kartkę i na wiele sposobów planują swoje obowiązki i czas. Planowanie czasu to świetny sposób dla osób, które mają problem z samokontrolą. Pewne nawyki takie jak sprawdzanie facebooka, włączanie telewizji, w nadziei, że to umili nam czas pracy, czy inne tego typu zajęcia skutecznie kradną nasze cenne minuty, godziny, dni… Samokontrola polega na tym, aby te nawyki ograniczyć. Wyłączyć telefon, gdy mamy zamiar gotować, telewizor gdy chcemy sprzątać itd. Postanów sobie, że sprawdzisz fejsa, gdy skończysz gotować zupę, a jak umyjesz 5 z 10 okien włączysz telewizor na 20 minut. Przerwy w pracy są potrzebne, ale należy kontrolować czas trwania przerwy. Co więcej można powiedzieć na temat samokontroli? Otóż, jej najwyższy poziom przypada na godziny poranne. Dlatego też dużo lepiej jest wykonać wszystkie obowiązki z samego rana. Wraz z upływem dnia, nasz organizm jest coraz bardziej podatny na wyżej wspomniane nawyki.

A jak zyskać czas, gdy nie mamy wolnego dnia? Odpowiedź jest bardzo prosta: „wstań wcześniej”. Wstając godzinę wcześniej mamy mnóstwo czasu na poranne obowiązki, czy dodatkowe zajęcia. Do pracy wyszykujemy się bez pośpiechu, a wchodząc do biura, nie będziemy zmęczeni gonitwą i sumiennie zabierzemy się do swoich obowiązków. Ponadto, jeśli uda nam się rano posegregować pranie, to po powrocie zostanie nam tylko włączyć pranie. Pranie skończy się dużo wcześniej, a my wykonamy swoją pracę i będziemy mieć czas na relaks. Należy też pamiętać, że owe złodzieje czasu, mogą czyhać na nas również w pracy i jeśli chcemy być efektywni, to musimy nasz dzień pracy mądrze rozplanować.

Z pewnością wykonanie zaplanowanych obowiązków w 100% spowoduje, że poczujemy się Panami własnego czasu. Organizacja czasu to tak naprawdę nie te plany i checklisty na kartkach, tylko samokontrola w wykonywaniu zadań z tych list. Owe plany i listy nie zmobilizują nas do działania, jeśli nie będziemy panować nad samymi sobą. Tak więc, lepsza organizacja czasu, a tym samym lepsza organizacja życia, wymaga od nas pracy nad swoją samokontrolą.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj