Strona główna Edukacja Zasady mieszkania w domu studenckim

Zasady mieszkania w domu studenckim

Zwykle gdy nowi studenci opuszczają rodzinne strony w celu rozpoczęcia roku akademickiego, czują podniecenie, strach i niepewność.

Niektórzy z nich otrzymują miejsce w akademikach, w których zamieszkiwanie jest dość specyficzne. Jakie są tamtejsze zasady, jakich należy przestrzegać, aby przebywanie tam było jak najprzyjemniejsze? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej!

Zwróć uwagę na regulamin

Zasady zawarte w oficjalnych kodeksach akademickich mają swój konkretny cel, a właściwie dwa: chodzi zarówno o poprawę warunków życia w domach studenckich, jak i zapewnienie bezpieczeństwa ich mieszkańców. Dlatego przed wprowadzeniem się zapoznaj się dokładnie z regulaminem i pamiętaj o jego najważniejszych punktach. Może to być na przykład informacja o godzinach nocnych lub zasadach przyjmowania gości, którzy nie są stałymi mieszkańcami akademika.

Zasady mieszkania w domu studenckim
Źródło: https://livinnxpoland.pl/pokoje-dla-studentow/

Inni mieszkańcy akademika

Nie trzeba nikogo przekonywać, że głośna muzyka, nadmierne hałasy i goście są obciążeniem, nie tylko dla osób urządzających sobie prywatną imprezę, ale także dla innych mieszkańców akademika. Pamiętaj, że decydując się na zakwaterowanie tego typu, musisz być w stanie przestrzegać zasady, obowiązujące w tej małej społeczności — nawet jeśli jest ona w znacznym stopniu liberalna i pobłażliwa. Nie można zapominać, że życie w zgodzie z innymi nie opiera się wyłącznie na przyjaźni lub kulturze. Równie ważne jest dbanie o porządek w pokoju lub przestrzeni publicznej. Pamiętaj o tym!

Korzystaj z szans

Podróż na studia to ogromna zmiana w życiu każdej młodej osoby. Z jednej strony jak najbardziej może ona przytłaczać, lecz z drugiej otwiera przed nami wiele możliwości, które mogą prowadzić do przyszłych, nawet początkowo niewyobrażalnych szans! Szczególnie w niezbyt komfortowych sytuacjach, nowe miejsce odpowiednio motywuje do pracy nad sobą. Kto wie, może pierwsza miłość lub zatrudnienie spotka cię właśnie w trakcie mieszkania w akademiku?

Altruizm

Życzliwość i uczynność nie jest jedynie domeną ludzi kierujących się etyką, ale również pragmatyzmem. Pamiętaj, że prawie wszyscy którym pomogłeś w przeszłości, postarają ci się zrewanżować, w mniejszych czy większych problemach. Pomaganie to także świetny sposób na nawiązywanie nowych, często ekscytujących przyjaźni, które kto wie, mogą przerodzić się w znajomości na całe życie.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj