Strona główna Edukacja Źródła w badaniach językoznawczych

Źródła w badaniach językoznawczych

Źródła w badaniach językoznawczych

Polskie Towarzystwo Językoznawcze zaprasza do udziału w LXXV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, który odbędzie się w dniach 18–19 września 2017 r. na Uniwersytecie Łódzkim.

Przedmiotem LXXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego będą rozważania nad jednym z ważniejszych dylematów językoznawstwa, który dotyczy rangi źródeł badawczych. Wartość analiz lingwistycznych w dużym stopniu uwarunkowana jest ilością i jakością bazy materiałowej, na której prowadzi się badania. Podstawę materiałową badań stanowią szeroko pojęte teksty dawne i współczesne zarówno pisane, np. zabytków piśmiennictwa, dzieł literackich, prasy, słowników itp., jak i mówione oficjalne i nieoficjalne utrwalone dźwiękowo lub wizualnie w zależności od typu badań, np. teksty rozmów codziennych, programów radiowych i telewizyjnych, filmów itp.

Osiągnięcia elektroniki otworzyły nowe możliwości w zgłębianiu tajemnic języków naturalnych, warto zatem przedyskutować także sposoby tworzenia korpusów i wyszukiwarek oraz możliwości ich wykorzystania, zarówno tych, które obejmują współczesne języki, jak i ich przeszłość. Jednak nowe technologie nie spełniają wszystkich oczekiwań lingwistów. Dla niektórych badań przydatniejsze jest odsłuchiwanie nosicieli języka, ankietowanie, w studiach historycznojęzykowych szuka się nieraz dróg pośrednich. Nie są to oczywiście wszystkie „źródła” badań lingwistycznych. Tematyka LXXV Zjazdu PTJ daje szansę na zaprezentowanie problemów związanych z gromadzeniem bazy materiałowej i oceną jej przydatności, na pokazanie zalet i zagrożeń przy korzystaniu z niej, daje też okazję do pokazania własnych sposobów odsłaniania nieznanych faktów przy ułamkowych danych językowych.

Organizatorom zależy na poszukiwaniu odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy badania tekstu mogą się obyć bez odwoływania się do innych źródeł?

  • Czy wykorzystywanie wyłącznie jednego źródła jako podstawy może przynieść miarodajne rezultaty?

  • Czy i jak dopełniać/ weryfikować/ podważać rezultaty badań opartych na jednym źródle?

  • Czy źródła mogą podlegać hierarchizacji?

  • Jaką rolę w badaniach lingwistycznych odgrywają nowe technologie (np. słowniki elektroniczne, korpusy tekstów, programy komputerowe itp.)?

Zobacz
Ogłoszenie o konferencji

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj