Strona główna Inne Czy warto wykonywać ozonowanie klimatyzacji

Czy warto wykonywać ozonowanie klimatyzacji

Ozonowanie pomieszczeń to usługa dotycząca dezynfekcji mieszkań, co jednak jeśli chodzi i pojazdy i inne środki transportu? Zmiany klimatu i rosnące temperatury powodują, że coraz częściej w naszych domach i samochodach korzystamy z urządzeń chłodzących, w tym klimatyzacji. O ile możemy wyobrazić sobie przebywanie w domu czy mieszkaniu bez klimatyzacji, o tyle wydaje się to już niemożliwe w przypadku samochodów bez tego systemu chłodzenia, szczególnie że klimatyzacja to przede wszystkim układ przewietrzania i wymiany powietrza wewnątrz pojazdu. Nie ma nic gorszego niż daleka podróż w pełnym słońcu i nagrzanym samochodzie. Dlatego też coraz więcej samochodów na naszych drogach wyposażonych jest w zaawansowane systemy, które mają zapewnić nam komfort w trakcie podróży. Korzystając z klimatyzacji każdego dnia, czy to samochodowej, czy domowej, zapominamy jednak o tym, że powinna ona być regularnie serwisowana i odkażania. Jak więc zadbać o stan naszej klimatyzacji? Dezynfekcja klimatyzacji za pomocą ozonu wydaje się dobrym rozważaniem.

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie

Do tej pory do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji najczęściej wykorzystywano środki chemiczne. Chemiczne odgrzybianie klimatyzacji było dość skuteczne, a przede wszystkim tanie. Dzięki rozwojowi nauki i zmianom klimatycznym zaczęliśmy jednak szukać innych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Odpowiedzią na takie potrzeby może być zabieg ozonowania klimatyzacji, który z powodzeniem likwiduje grzyby, pyłki czy roztocza z naszego samochodu, przy jednoczesnym usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z jego wnętrza. Ozonowanie pomieszczeń jest więc nie tylko skuteczne dla mieszkańców z alegorią, ale również dla właścicieli samochodów. Skupmy się więc na tym niezwykłym gazie i możliwościach jego zastosowania.

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon został odkryty w XIX wieku. Obecnie zrobiło się o nim głośno dzięki trudnej sytuacji pandemicznej. Ozon został bowiem uznany za jeden ze skuteczniejszych środków dezynfekujących, który jest w stanie zneutralizować znajdujące się w naszym otoczeniu wirusy. Działanie tego gazu w kierunku eliminacji szkodliwych patogenów czyni go dość atrakcyjnym środkiem biobójczym. Czy to wszystkie jego zalety?

Z lekcji geografii wiemy, że ozon występuje w naszej atmosferze naturalnie. Dzięki rozwojowi nauki i technologii jesteśmy jednak w stanie wytwarzać go również w sposób sztuczny, dzięki generatorom ozonu. Dlaczego tak bardzo zależy nam na produkcji tego gazu? Chodzi o jego właściwości do odkażania mieszkań i miejsc po zdiagnozowanych przypadkach. Ozon zbudowany jest z trzech atomów tlenu. To właśnie trzeci atom gazu, gdy napotyka na swojej drodze niechciane cząsteczki, łączy się z nimi i neutralizuje je poprzez utlenianie. Ozon jest w stanie skutecznie usunąć z otoczenia wirusy, bakterie, grzyby, roztocza oraz pleśń. To jednak niejedyna jego zaleta.

Zabieg ozonowania klimatyzacji i pomieszczeń pozwala nam także na likwidację nieprzyjemnych zapachów. Usuwanie zapachu nikotyny jest również możliwe. Tak samo, jak w przypadku cząsteczek wirusów, ozon usuwa z otoczenia odór rozkładu zwłok, zgnilizny czy dymu nikotynowego. Wystarczy kilka godzin wietrzenia po zabiegu ozonowania, aby pozbyć się z naszego mieszkania odoru spalenizny i zastąpić go przyjemny zapachem burzowego powietrza. To samo tyczy się wnętrza autobusu, czy też kabiny kierowcy TIR’a.

Jak wygląda ozonowanie klimatyzacji w samochodzie?

Aby móc przeprowadzić zabieg ozonowania klimatyzacji w samochodzie potrzebny nam wysokiej klasy generator ozonu, który odpowiada za produkcję tego niesamowitego gazu w sztucznych warunkach. Urządzenie do ozonowania samochodu o mocy 7 g./h zupełnie wystarczy. Sam zabieg ozonowania klimatyzacji rozpoczyna się od ustawienia ozonatora w optymalnym miejscu w samochodzie. Najczęściej jest to miejsce na ziemi lub siedzenie obok kierowcy. Ozonator powinien być skierowany w stronę schowka. Dlaczego? To właśnie w tym miejscu klimatyzator absorbuje powietrze z samochodu. Aby zabieg ozonowania klimatyzacji miał sens, warto również wybrać do tego odpowiedni dzień. Samochód nie powinien stać w pełnym słońcu, a temperatura w jego wnętrzu nie powinna przekraczać 25 stopni. Wszystko dlatego, że ozon w wysokich temperaturach szybciej się degeneruje, co utrudnia korzystanie z jego właściwości. Ozonowanie samochodu jest więc dość popularną usługą wśród kierowców różnych marek.

Kolejnym krokiem jest ustawienie klimatyzacji naszego pojazdu na obieg wewnętrzny o maksymalnej mocy i najniższej temperaturze. Pamiętajmy o tym, aby wszystkie otwory wentylacyjne w samochodzie były całkowicie otwarte. Zamknijmy również wszystkie drzwi i okna, aby ozonowanie miało największe szanse powodzenia.

Jak działa ozonator?

W tym momencie pozostaje nam jedynie uruchomienie ozonatora i ustawienie jego mocy oraz czasu ekspozycji. Podczas pracy ozonatora powinniśmy przebywać poza samochodem. Fora internetowe zachęcają do wykonania tego zabiegu samodzielnie przy pomocy dostępnych na aukcjach internetowych ozonatorów do domowego użytku. Warto jednak poważnie zastanowić się nad takim krokiem. Aby zabieg dezynfekcji klimatyzacji za pomocą ozonu był rzeczywiście skuteczny, należy mieć odpowiednią wiedzę na temat tego, jakie stężenie i czas ekspozycji będą odpowiednie w danym przypadku. Chociaż ozon jest bezpieczny dla człowieka w niskich stężeniach, jego stosowanie przez laików może stanowić pewne zagrożenie, gdyż przy wysokim stężeniu jest trujący dla zdrowia. Warto skorzystać z usług firm, które zajmują się dezynfekcją przy pomocy ozonu na co dzień i potrafią w szybkim czasie ocenić, jakie stężenie ozonu będzie odpowiednie do likwidacji bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów z naszego samochodu. Profesjonalne ozonowanie warto więc zlecić lokalnej firmie z Twojego miasta.

Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ozonu?

Wszystko zależy od tego, jakim ozonatorem pracujemy. Stężenie ozonu ma tutaj kluczowe znaczenie. Przeważnie czas dezynfekcji klimatyzacji samochodowej ozonem mieści się w przedziale od 15 min do 1,5 godziny. Specjaliści zalecają wykonanie 3 serii ozonowania po 15 minut z 15-minutowymi przerwami, aby mieć pewność, że ozon zabił wszystkie grzyby i bakterie w naszym samochodzie. Bezpośredni wpływ na długość zabiegu ozonowania ma również jego cel. Jeśli wykonujemy ozonowanie tylko ze względu na konserwację klimatyzacji, będzie on z pewnością krótszy, niż gdybyśmy wykorzystywali ozon również do likwidacji nieprzyjemnego zapachu np. dymu papierosowego. Warto jednak zdecydować się na zabieg ozonowania klimatyzacji w aucie, który zapewni nam czyste powietrze w upalne dni podczas naszych samochodowych podróży.

Dla osób lubiących dobrej jakości świeże powietrze polecamy oczywiście ozonowanie klimatyzacji w domu. Każdy zabieg odkażania i czyszczenia na pewno wpływa pozytywnie nie tylko na nasze otoczenie, ale również i samopoczucie. Śmiało, zafunduj sobie odrobinę luksusu i zadbaj, o dobrą jakość powierza w budynku.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj