Strona główna Firma Czym jest POS i jakie ma znaczenie w sprzedaży?

Czym jest POS i jakie ma znaczenie w sprzedaży?

Każda placówka handlowa stara się podejmować różnego rodzaju działania mające na celu wzrost sprzedaży. W tym celu wykorzystują m.in. wszelkiego rodzaju materiały marketingowe. Dziś trudno wyobrazić sobie profesjonalną placówkę handlową, której takich materiałów się nie znajdzie.

Czym są materiały POS?

Materiały marketingowe, które wykorzystywane są przez placówki handlowe określane są jako materiały POS. Czasem spotkać można się także z określeniem materiałów POSM. Są to wszelkie rodzaju materiały reklamowe i promocyjne, których celem jest oddziaływanie na klientów, a konkretnie na ich decyzje zakupowe. Wśród materiałów POS wyróżnić można choćby ulotki, standy, roll-up’y czy broszury. Co ważne, wszystkie te materiały można dostosować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań niemal każdej placówki handlowej. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie profesjonalnej placówki handlowej bez wykorzystywania materiałów POS. Ich popularność wynika m.in. z tego, iż cechuje jest bardzo duża skuteczność. Materiały POS stosowane są w wielu miejscach w placówkach handlowych. Wyróżnić można materiały przeznaczone na ladę, na półki czy na podłogę.

POS na ladzie

Przy sklepowych ladach często spotkać można tzw. dyspenser. To nic innego jak specjalny stojak, na którym mieszczone są ulotki bądź broszury. Klient czekający przy kasowej kolejce może łatwo sięgnąć po ulotkę i zapoznać się z przekazem reklamowym. Na sklepowych ladach często obecna jest także bilonownica. Jest to najczęściej szklana lub plastikowa podstawka, na którą sprzedawca wykłada resztę dla klienta. Na takiej podstawce także często umieszczane są reklamy, np. o aktualnej promocji.

POS na półkach

Oprócz lady materiały POS można spotkać także na sklepowych półkach. W tym przypadku często stosuje się wobbler oraz stopper. Wobbler to rodzaj zawieszki, którą umieszcza na się na półce. Można one informować o promocji lub rabacie na produkty znajdujące się na półce. Stopper ma za zadanie zwrócić uwagę klienta na konkrety produkt lub grupę produktów na półce. Dlatego umieszczany jest prostopadle do produktu, tak aby był łatwo zauważalny przez przechodzącego obok półki klienta.

POS na podłodze

Także sklepowa podłoga wykorzystywana jest to umieszczania przekazów reklamowych w sklepach. W tym przypadku najczęściej wykorzystywane są potykacze oraz roll-up’y. Oba nośniki reklamy ustawiane są w różnych miejscach w sklepie. Najczęściej tuż przy wejściu. Dzięki temu klient może szybko dowiedzieć się o obowiązującej aktualnie w sklepie promocji.


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj