Strona główna Firma Zmiany dla przedsiębiorców – kasy fiskalne online

Zmiany dla przedsiębiorców – kasy fiskalne online

Kasa fiskalna to bardzo ważny element wyposażenia każdego sklepu. Dla większości przedsiębiorców prowadzących sprzedaż towarów i usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej posiadanie takiego urządzenia jest obowiązkowe. Wprowadzone niedawno zmiany w prawie zobowiązują handlowców do wycofywania tradycyjnych kas fiskalnych i zastępowania ich kasami online. Od kiedy nowe przepisy wchodzą w życie i kogo dotyczą?

Czym różni się kasa fiskalna oline od tradycyjnej?

Postęp technologiczny zachodzi we wszystkich sektorach gospodarki. Automatyzacja oraz informatyzacja to procesy, które obserwować możemy w wielu branżach. Pojawiają się samochody autonomiczne, superprecyzyjne maszyny CNC oraz wiele innych tego typu rozwiązań. Ich celem jest zwiększenie wydajności oraz szybkości działania. Podobne zmiany czekają sprzedawców posiadających kasy fiskalne. Ich nowa wersja, online umożliwia stały kontakt z Centralnym Repozytorium Kas do którego w sposób ciągły i automatyczny przesyłane są dane dotyczące sprzedaży. CRK to system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu możliwy jest nadzór organów podatkowych nad prowadzoną działalnością. W urządzenia tego typu możemy zaopatrzyć się na stronie: https://www.escsa.pl/kasy_i_drukarki_fiskalne_online Co istotne do prawidłowego funkcjonowania kasa fiskalna online musi podsiać dostęp do Internetu.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo

Początkowo zakładano, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej online zacznie obowiązywać od początku 2018 roku. Jednak ustawodawca zdecydował się na stopniowe wprowadzanie tych regulacji i wyznaczył okres przejściowy. Niektóre branże mają na to więcej czasu, inne nieco mniej. Jako pierwszych obowiązek posiadania nowej kasy fiskalnej dotyczyć będzie przedsiębiorców prowadzących np. warsztaty samochodowe. Nowe regulacje prawne zakładają, że od stycznia 2020r. kasy online będą musiały posiadać firmy zajmujące się naprawą pojazdów silnikowych, w tym wymianą i naprawą opon a także sprzedawców paliw. W lipcu tego samego roku nowe przepisu zaczną dotyczyć branży turystycznej: hoteli, pensjonatów, usług gastronomicznych, ale także osób handlujących węglem i innymi paliwami stałymi powstałymi na jego bazie. Styczeń 2021 to czas kiedy kasy fiskalne online zaczną obowiązywać w usługach kosmetycznych, fryzjerskich oraz lekarzy, prawników, budowlańców a także branżę siłownia i fitness. Od stycznia 2023 roku nowe przepisy będą już aktualne dla całej gospodarki, czyli wszystkich branż.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj