Strona główna Kariera Czym zajmuje się architekt? Kto może nim zostać? Dlaczego warto studiować architekturę?

Czym zajmuje się architekt? Kto może nim zostać? Dlaczego warto studiować architekturę?

Istnieje kilka zawodów, które nie tylko wiążą się ze społecznym szacunkiem, ale także z faktem, iż zawsze będzie na nie popyt. Lekarze, prawnicy, a także architekci – te osoby ez względu na czasy odnajdą się na rynku pracy. Coraz szybszy rozwój urbanizacji zapewniają architektom stałe zatrudnienie i wysokie zarobki. Czym dokładnie zajmuje się architekt i dlaczego warto wybrać tę ścieżkę zawodową?

Czym zajmuje się architekt?

Wiele osób myśli, że praca architekta polega jedynie na projektowaniu budynków: od domów i bloków mieszkalnych, przez biurowce, na szkołach i fabrykach kończąc. Zakres obowiązków architekta jest jednak zdecydowanie szerszy – dziedzina ta łączy w sobie zarówno sztukę, informatykę, rysunek techniczny, ekonomię, a nawet zagadnienia prawne. Architekt to swego rodzaju artysta, który tworzy sztukę użytkową, dlatego jego wiedza musi być naprawdę szeroka. Co więcej, istnieją zarówno architekci budynków, jak i krajobrazu. Ci drudzy odpowiedzialni są za projektowanie terenów miejskich, parków i ogrodów. To właśnie od tej osoby będzie zależało, jak budynek będzie prezentował się z zewnątrz – ze względu na jego otoczenie.

Kto może zostać architektem?

Zawód architekta nie należy do najprostszych: jako, że łączy w sobie elementy różnych dziedzin, osoba decydująca się na ten kierunek studiów musi z jednej strony posiadać umysł ścisły i smykałkę do programów komputerowych, a z drugiej: mieć rozwinięte umiejętności plastyczne, zarówno pod względem rysunku, jak i wysokiego poczucia estetyki.

Czego uczy się architekt?

Architekt – szczególnie na studiach II stopnia, np. na uczelni WSEiZ w Warszawie (zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-architektury/architektura-i-urbanistyka/studia-ii-stopnia-architektura) – uczy się naprawdę wielu zagadnień. Student zyskuje takie umiejętności, jak projektowanie architektoniczne, urbanistyczne i planowanie przestrzenne, stosowanie procedur opracowywania projektów obiektów architektonicznych z uwzględnieniem czynników społecznych, a nawet rozwiązywanie problemów funkcjonalnych, użytkowych i konstrukcyjnych w budynkach. Z kolei architekt krajobrazu uczy się między innymi wykonywania analiz i ocen uwarunkowań przyrodniczych, opracowywania projektów zagospodarowania przestrzennego, a także odwzorowania i kreowania przestrzeni za pomocą nowoczesnych technik wirtualnych.

Dlaczego warto zostać architektem?

Zawód architekta, ze względu na nieustanny rozwój świata i urbanistyki, zawsze będzie potrzebny. Architekci mogą pracować w firmach związanych z planowaniem, projektowaniem i budową, a także działać jako freelancerzy. Zapotrzebowanie na architektów rośnie z dnia na dzień – wiele osób decydując się na budowę domu oczekuje jak najwyższej jakości usług i dopasowania wszystkiego do własnych potrzeb. Co więcej, architekt jest jednym z zawodów, w których zarobki należą do całkiem wysokich. Dobry architekt z dużym stażem i wyrobioną pozytywną opinią może zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Zawód architekta nie należy do najprostszych i nauka na uczelni wyższej trwa 5 lat – jednak jeśli jesteś osobą ze ścisłym umysłem i zamiłowaniem do sztuki: to doskonała ścieżka rozwoju dla Ciebie.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj