Strona główna Edukacja E-podręcznik kontra papierowy. Który lepiej sprawdza się dla uczniów?

E-podręcznik kontra papierowy. Który lepiej sprawdza się dla uczniów?

Jeszcze kilka dekad temu posiadanie komputera było luksusem. Teraz trudno wyobrazić sobie brak połączenia z siecią. Również w przypadku uczniów jest to dobre rozwiązanie, wszak mogą oni korzystać z e-podręczników. Jednak czy to lepsze rozwiązanie niż klasyczne papierowe podręczniki? Tutaj zdania są podzielone. Jednak my postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Już teraz jednak zachęcamy was do odwiedzenia strony www.nowaera.pl.

Kilka słów o klasyce, czyli o podręcznikach papierowych

Klasyka jest zawsze dobra, zatem nietrudno się domyślić, że korzystanie z podręczników papierowych jest świetnym rozwiązaniem, z którego warto korzystać. W końcu z dziada pradziada uczono się z książek papierowych. Takie rozwiązania jest też wygodne, wszak łatwiej się skupić, gdy nie rozprasza Internet. Jednak podręczniki w wersji papierowej mogą mieć też swoje wady, a mianowicie wagę. To uciążliwe, szczególnie, gdy dziecko ma w szkole 8 lekcji, zatem zabiera ze sobą cały stos książek i zestawów ćwiczeń, Ponadto konieczne jest jeszcze zabranie zeszytów i przyborów szkolnych, co skutkuje, że waga plecaka znacznie przekracza wagę bagażu podręcznego. Jeszcze kilkanaście lat temu o to specjalnie nie dbano. Owszem rodzice żałowali swoich dzieci, że muszą nosić tak ciężkie plecaki, albo też sami im je nosili. Ale teraz często można usłyszeć skargi, że dzieciaki są zbytnio obciążone, przez co bolą je plecy, a ponadto mają problemy z odpowiednią postawą i często się garbią.

Coś nowoczesnego i to dla każdego

Alternatywą dla klasycznych podręczników są e-podręczniki. Nowoczesne rozwiązania mogą znacząco ułatwić naukę. Warto tutaj wybrać odpowiednie wydawnictwo edukacyjne. Zachęcamy Was do odwiedzenia strony www.nowaera.pl, gdzie można znaleźć także wsparcie dla rodziców. Dzięki temu mogą oni pomagać uczyć się dzieciom, a także na bieżącą mogą sprawdzać realizowany program. Na tej stronie można również znaleźć świetne pomoce edukacyjne dla nauczycieli, czy nawet szkół. Niewątpliwie również dzieci korzystające z e-podręczników wiele zyskują, gdyż mogą lepiej zrozumieć realizowany materiał, a także rozwijać swoje pasje.

Czy e-podręcznik może zastąpić ten papierowy?

Innowacje są dobre, ale często niosą za ze sobą wiele zagrożeń. Otóż można do szkół wprowadzić całkowitą cyfryzację, ale czy to ma same pozytywne skutki dla dzieci? Jasne, że nie. Warto przecież pamiętać, że coraz więcej osób, szczególnie dorosłych ma problemy z pisaniem. Zamiast znaków polskich używa tych z klawiatury komputera, a ich charakter pisma również znacząco się zmienia i przypomina totalne gryzmoły. Ponadto zbyt długie siedzenie przed komputerem zwyczajnie negatywnie wpływa na wzrok. Zatem całkowita likwidacja podręczników papierowych przyniosłaby same szkody. Oczywiście trzeba poruszyć tutaj jedną ważną kwestię, a mianowicie, czy rodzicie mają 100% pewność, że dziecko korzysta z komputera po to żeby się uczyć? Czy też może po to, aby grać? Nie oznacza to wcale, że nie wolno mu traktować komputera jako źródła rozrywki, ale w sytuacji, gdy ma uczyć się, powinno to robić. Warto więc pamiętać o ograniczonym zaufaniu.

Rozwiązania na miarę XXI wieku – w zgodzie z dobrem dziecka

Warto korzystać z technologii i nowoczesnych rozwiązań. Ale wszystko „z głową”. Tutaj bardzo duże znaczenie ma rola rodziców i ich kontrola. Istotne znaczenie ma także sam plan zajęć w szkole. Otóż problem przeładowanych plecaków można odpowiednio rozwiązać, dając dzieciom możliwość zostawiać podręcznik w szkole, albo tez odpowiednio konstruować plan zajęć. Korzystanie z e-podręczników także jest dobre i pozwala się rozwijać, a także poszerzać wiedzę oraz swoje zainteresowania. Jednak e-podręczniki nie powinny zastępować klasycznych papierowych, choćby dlatego, że łatwiej jest się uczyć z tych papierowych. Dziecko może zaznaczać ołówkiem odpowiednie fragmenty i je powtarzać, a jednocześnie nie rozprasza go wizja korzystania z sieci.

Klasyczne podręczniki i te w wersji elektronicznej są dobre, ale należy pamiętać, że sama cyfryzacja niesie za sobą także szkody. Choćby w postaci problemów z pisaniem i ortografią. Zatem absolutnie nie należy rezygnować z podręczników papierowych.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj