Strona główna Inne Nawet na wakacjach naukowcy objaśniają tajemnice mózgu

Nawet na wakacjach naukowcy objaśniają tajemnice mózgu

PODZIEL SIĘ

Wystawa objaśniająca pracę mózgu oraz testy i zabawy edukacyjne czekają w czwartek na mieszkańców i turystów w Mikołajkach (warmińsko-mazurskie). Trzecią edycję imprezy edukacyjnej „Mózg na Wakacjach” organizują pracownicy Polskiej Akademii Nauk.

„Nie jest to impreza naukowa, podczas której podawane są suche fakty, ale popularnonaukowa i edukacyjna, gdzie poprzez zabawę i doświadczenia można objaśniać jak funkcjonuje mózg. Spotkanie kierujemy do wszystkich chętnych – do mieszkańców, ale i przebywających obecnie na Mazurach turystów. Jeśli pogoda nie będzie zachęcać do żeglowania, to warto przyjechać do nas”- powiedział PAP w środę kierownik stacji hydrobiologicznej w Mikołajkach dr Tomasz Janecki.

Organizatorzy, czyli Instytut Biologii Doświadczalnej PAN i Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach zaprezentują m.in.: wystawę neuroanatomiczną „Zajrzyj do wnętrza mózgu”, pokazującą mózg z zewnątrz i od środka. Dla dzieci i dorosłych testy i zabawy przygotowali doktoranci i pracownicy Instytutu Nenckiego PAN. „W ten sposób chcemy przekonać widzów, że mózg jest ciekawy”- powiedział dr Tomasz Janecki.

Dodał, że ubiegłoroczna edycja wydarzenia cieszyła się dużym powodzeniem. Odwiedzający Stację Hydrobiologiczną PAN w Mikołajkach mając do dyspozycji model ludzkiego mózgu mogli zobaczyć, jakie jego obszary odpowiadają za określone zachowania człowieka, jego emocje, uczucia, zmysły czy codzienne czynności. Dzieci przygotowywały preparaty mikroskopowe z tkanek mózgu gryzoni. Wszyscy chętni mogli podczas testów – także komputerowych – sprawdzić swoje zmysły i cechy osobowości, a także odkryć na czym polega zdolność kojarzenia. Organizatorzy przygotowali również modele komórek nerwowych.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here