Strona główna Edukacja 16 uczelni nominowanych w konkursie dla zarządzających szkołami wyższymi

16 uczelni nominowanych w konkursie dla zarządzających szkołami wyższymi

26 rektorów, menadżerów i zespołów z 16 polskich szkół wyższych nominowano do Nagrody Liderów Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015. Najwięcej nominacji uzyskały Politechnika Łódzka i Akademia Leona Koźmińskiego. Ogłoszenie laureatów nastąpi 23 listopada w Warszawie.

Konkurs Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015 organizują: Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz firma doradcza PCG Polska. “W swoim życiu pracowałem na uczelniach w wielu różnych krajach, w różnych strefach kulturowych. Nie ma jednego modelu zarządzania uczelniami, który można uznać za dominujący i za wzorcowy dla nas. Dzisiaj zarządzanie polskimi uczelniami jest w moim przekonaniu przedmiotem zasadnej troski. W konkursie chcielibyśmy zacząć wskazywać, które elementy zarządzania uczelniami uważamy za właściwe, godne naśladowania, aby za jakiś czas można było ten model zarządzania w Polsce promować” – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, do pierwszej edycji konkursu nadesłano 169 zgłoszeń z 65 uczelni: 50 publicznych i 15 niepublicznych. Konkurowały one w pięciu kategoriach: Zarządzanie uczelnią, Innowacyjność, Współpraca z otoczeniem, Infrastruktura i Umiędzynarodowienie.

W kategorii Zarządzanie uczelnią nominowano: rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusza Morysia, rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Ryszarda Góreckiego, rektora Politechniki Gdańskiej prof. Henryka Krawczyka, rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Pawła Górskiego, rektora Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie prof. Witolda T. Bieleckiego oraz dyrektor generalną Uniwersytetu SWPS Małgorzatę Wróblewską.

W kategorii Innowacyjność szansę na nagrodę mają: prof. Janusz Zawiła-Niedźwiecki z zespołem z Politechniki Warszawskiej, dr Jacek Firlej z zespołem z Politechniki Wrocławskiej, Maciej Madziński z zespołem z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki.

Również cztery uczelnie wskazano w kategorii Współpraca z otoczeniem. W gronie nominowanych znaleźli się: prof. Piotr Szczepaniak z Politechniki Łódzkiej, prof. Jerzy Kaczorowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel z zespołem, dyrektor biura marketingu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Daria Kowalska.

Wśród nominowanych w kategorii Infrastruktura znaleźli się: prof. Piotr Węgleński z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Stanisław Chwirot z zespołem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Andrzej Pikulski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr inż. Przemysław Sękalski z zespołem z Politechniki Łódzkiej, prof. Stanisław Wincenciak z Politechniki Warszawskiej, prof. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W kategorii Umiędzynarodowienie nominowano: prof. Grzegorza Mazurka z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, prof. Katarzynę Pernal z Politechniki Łódzkiej, dra Tomasza Saryusza-Wolskiego z Politechniki Łódzkiej, rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa, prof. Jacka Witkosia z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Grzegorza Oszkinisa z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

“Uczelnie wymagają dobrego zarządzania, bo same zasoby: pieniądze, budynki, laboratoria, kontakty nie wystarczą. Nie wystarczą też same talenty, czyli przyciąganie wybitnych profesorów i rekrutowanie najlepszych studentów” – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński. “Często sam proces zarządzania uczelniami, jako organizacjami, odbywa się w sposób niezauważalny. Chcemy pokazać dobre praktyki i spowodować ich rozprzestrzenienie się w środowisku” – powiedział prezes PCG Polska Piotr Dmochowski.

Oficjalne ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi 23 listopada br. podczas Gali Konkursu LUMEN 2015 towarzyszącej Konferencji Liderów Zarządzania Uczelnią.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP – Nauka w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj