Strona główna Edukacja 8. Interaktywy Piknik Wiedzy – „Dzień Odkrywców” w Rzeszowie

8. Interaktywy Piknik Wiedzy – „Dzień Odkrywców” w Rzeszowie

Pokazy łazika marsjańskiego Legendary IV, który w ub. roku wygrał prestiżowe zawody w USA, rekonstrukcji balonu braci Montgolfier, czy wystawa fotografii NASA z lotów na Marsa znajdą się wśród atrakcji 8. Interaktywnego Pikniku Wiedzy – „Dzień odkrywców” w Rzeszowie.

Impreza odbędzie się w sobotę, ale już w piątek wieczorem na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się inauguracja wydarzenia pod nazwą „Dzień Odkrywców – PRELUDIUM”. W programie wykład popularnonaukowy, pokazy, warsztaty oraz zwiedzanie obserwatorium astronomicznego.

W czasie tegorocznego „Dnia Odkrywców”, którego zasadnicza część odbędzie się tradycyjnie w sobotę w centrum miasta, oprócz stałych wystawców, zaprezentują się też tacy, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym święcie nauki i techniki, największej tego typu imprezie na Podkarpaciu.

Współorganizatorka „Dnia Odkrywców” Marlena Proszak poinformowała PAP, że będą to m.in. cztery koła naukowe studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy na swoich stoiskach zaprezentują eksperymenty fizyczne, mobilne roboty oraz zapoznają zwiedzających z problematyką dostępności wody.

Szczególną atrakcją będzie pokaz łazika marsjańskiego Legendary IV prezentowanego przez drużynę Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, która w ub. roku, już po raz drugi, wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich – University Rover Challenge w USA.

Pasjonatów kosmosu zainteresuje też na pewno wystawa zdjęć NASA z misji kosmicznej łazika Curiosity na Marsa.

„Największą gabarytowo atrakcją będzie rekonstrukcja balonu słynnych braci Montgolfier, którym będzie się można wznieść ponad Zamek Rzeszowski” – powiedziała Proszak. Balon będzie jednak na uwięzi.

Uczestnicy pikniku naukowego będą mogli zapoznać się też m.in. z biologią roślin, kuchnią molekularną, odkrywaniem tajemnic DNA i działania enzymów oraz fizjologią i anatomią ludzkiego organizmu, wziąć dział w eksperymentach chemicznych i fizycznych, a także obejrzeć świat pod mikroskopem.

Debiutujące na imprezie ekipy ze szkół średnich z Rzeszowa zademonstrują m.in. sterowanie układami elektronicznymi sterowania oraz wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i farmacji; animatorzy Fundacji „Art of Science” z Lublina zajmą się zjawiskami fal i ich wizualizacją, a pochodząca z Mińska Mazowieckiego ekipa Delta Optical zaprosi na warsztaty biologiczne oraz pokazy astronomiczne z użyciem nowoczesnych teleskopów do obserwacji Słońca.

Zdaniem Proszak ciekawie będzie też na stoisku Narodowego Centrum Badań Jądrowych (ze Świerku pod Warszawą), które pokaże symulator reaktora Agata oraz wiele eksperymentów pokazujących zagadnienia związane z naturalną radioaktywnością.

Organizatorami 8. Interaktywnego Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców” są: Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” i firma Polimedia z Rzeszowa przy wsparciu Polskiego Radia Rzeszów, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj