Strona główna Firma Ubezpieczenie auta w leasingu dla firm – dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie auta w leasingu dla firm – dlaczego jest ważne?

Dla wielu przedsiębiorców firmowe samochody są bardziej istotne w prowadzeniu działalności niż maszyny produkcyjne. Auta firmowe w każdym miesiącu pokonują zazwyczaj znaczne odległości, co wiąże się nie tylko z większym ryzykiem ich awarii, ale także z wyższym prawdopodobieństwem udziału w kolizji drogowej. Przestoje samochodów będących w naprawie to realne straty finansowe dla przedsiębiorstwa, dlatego kluczowe jest dobre ubezpieczenie aut w leasingu.

Dodatkowe ubezpieczenie auta w leasingu, czyli OC to nie wszystko

Każdy posiadacz samochodu doskonale wie, że przed obowiązkowym, podyktowanym ustawą ubezpieczeniem OC nie ma możliwości uchylenia się. Daje nam ono poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, gdy spowodujemy jakąś szkodę. Wtedy jej często kosztownych skutków nie pokrywamy z własnej kieszeni, a strona poszkodowana ma jednocześnie gwarancję uzyskania stosownego zadośćuczynienia. Oprócz obligatoryjnego ubezpieczenia OC od leasingobiorcy często wymagane jest także dodatkowe ubezpieczenie auta w leasingu, co wydaje się szczególnie zasadne w przypadku samochodu firmowego. Eksploatowany jest on bowiem zazwyczaj znacznie intensywniej niż pojazd prywatny przeciętnego użytkownika, przez co narażony jest na unieruchomienie spowodowane np. naprawami powypadkowymi. Każdy taki przestój może generować straty finansowe ze względu na zachwianie:

  • płynności dostaw towarów do sklepów,
  • dojazdów do klienta z usługą,
  • transportu materiałów wymagających dostarczenia w dokładnie określonym czasie itp.

Auto w leasingu – jak wybrać ubezpieczenie?

Zawarcie najkorzystniejszej umowy ubezpieczeniowej na samochód często bywa problematyczne. Wynika to z rosnących w ostatnich latach kosztów ubezpieczeń, ale także z mnogości ofert dostępnych na rynku. Ułatwione zadanie mają właściciele firm korzystający z aut w leasingu. Najczęściej bowiem konkretny zakres ubezpieczenia auta w leasingu jest już określony w umowie leasingowej, w której standardowym warunkiem dla leasingobiorcy jest choćby wymóg wykupienia polisy AC (autocasco). Jest to istotne dla finansującego pojazd (zwanego też powszechnie leasingodawcą), ponieważ ubezpieczenie jest dla niego jednym z zabezpieczeń pojazdu. Umowa leasingu określa nie tylko zakres niezbędnych ubezpieczeń, ale niejednokrotnie wskazuje także na konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego leasingobiorca powinien wykupić polisę.

Ubezpieczenie auta w leasingu dla firm - dlaczego jest ważne?

Spokojna głowa z AC dla auta w leasingu

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą doskonale wie, że wiąże się to z szeregiem wyzwań, dlatego ważne jest korzystanie z rozwiązań ułatwiających nam życie, skracających czas poświęcony na formalności i dających poczucie bezpieczeństwa. Polisa AC dla aut w leasingu bez wątpienia jest takim narzędziem, ponieważ w jej ramach jesteśmy uprawnieni do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela w sytuacji uszkodzenia czy utraty pojazdu. Kluczowe jest to dla tych podmiotów, które nie posiadają rezerw finansowych na pokrycie kosztów napraw, czasem znacznych, a mogących bezpośrednio wpłynąć na rentowność firmy. Dodatkową opcją, na którą możemy się zdecydować, wykupując ubezpieczenie auta w leasingu, jest ubezpieczenie assistance, które może okazać się szczególnie pomocne w podróży. Zazwyczaj w zakres tego typu ubezpieczenia wchodzi np. holowanie unieruchomionego samochodu, dowóz paliwa czy udostępnienie samochodu zastępczego.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj