Wacława Pawlik
Jak napisać wypracowanie?
Wszyscy doskonale wiemy, że wypracowania to zmora każdego ucznia. Czy to gimnazjalista, czy licealista, czy też uczeń szkoły podstawowej – każdy z nich musi od czasu do czasu mierzyć się z wypracowaniami. Ci, którzy szczególnie za nimi nie przepadają, z powodzeniem mogą sięgnąć po książkę Wacławy Pawlik pt. Jak napisać wypracowanie?. Dzięki radom, jakie podaje autorka, proces pisania będzie nie tylko krótszy, ale i przyjemniejszy.
Oceny z wypracowań, to jedne z najważniejszych ocen, jakie dostaje uczeń. Jednakże czasami szkoły wymagają tego, żeby pisać dobrze, a jednocześnie nie uczą, jak to zrobić. Kilka podstawowych wskazówek, jakie przekazują poloniści, to zbyt mało, żeby móc liczyć na dobre oceny. Potrzebna jest pomoc z zewnątrz.
Książka Wacławy Pawlik nie skupia się jedynie na tematyce wypracowań. Dowiedzieć można się z niej, w jaki sposób tworzyć również inne formy literackie: rozprawki, rozprawki, eseje, recenzje, opisy, CV czy charakterystyki. We wszystkich tych przypadkach proces pisania i informacje, jakie zawieramy, powinny wyglądać inaczej. Rozróżnianie typów konkretnych form, to pierwszy krok w kierunku ich właściwego używania.
Autorka w swojej książce odpowiada na pytania takie jak: dlaczego warto nauczyć się dobrze pisać? do może dać nam umiejętność poprawnego wysławiania się i znajomości ojczystego języka?
Moim zdaniem odpowiedzi na te pytania, to pierwszy krok do zachęcenia ucznia, aby poznawał język i czuł dumę z możliwości właściwego jego wykorzystania. Wiemy przecież, że na dzień dzisiejszy polskie szkoły mają trudne zadanie, muszą uczyć dzieci, które owładnięte są przez masową kulturę i technologie przyszłości. Niewielu uczniów przykłada wagę do poprawnego operowania słowem, wydaje im się to zbyteczne. Dla uczniów gimnazjum czy liceum znacznie bardziej liczy się dzisiaj umiejętność obsługi nowoczesnych gadżetów. Jeżeli mają do wyboru pisanie wypracowania i granie na komputerze, w większości przypadków wybierają to drugie.
Przeczytanie poradnika takiego jak ten, może ich nauczyć właściwego konstruowania form literackich, w stosunkowo krótkim czasie. Zamiast metody prób i błędów, dostają konkretne, językowe wskazówki, dzięki którym będą w stanie osiągać lepsze wyniki. 160 stron lektury w sposób zwięzły i zrozumiały, przekazuje wiedzę potrzebną do tego, aby przelać słowa na papier tak, że będą nie tylko poprawne, ale zachowają właściwą formę.
Jak napisać wypracowanie Wiesławy Pawlik, to książka bardzo praktyczna. Swoiste kompendium wiedzy każdego ucznia. Pozycja, dzięki której możliwe jest poznanie najpopularniejszych błędów i tym samym ich wyeliminowanie. Przejrzysty układ książki pozwala w dowolnym momencie powrócić do konkretnego rodzaju form literackich i przypomnieć sobie ich najważniejsze cechy. Rzetelne przykłady, to natomiast doskonała forma nauki poprzez naśladownictwo. Z tą książką napisanie wypracowania, nie powinno już stanowić najmniejszego problemu.