Strona główna Edukacja Beata Borkowska i in. Repetytorium maturalne. Język polski. Zakres rozszerzony

Beata Borkowska i in. Repetytorium maturalne. Język polski. Zakres rozszerzony


Repetytorium maturalne. Język polski. Zakres rozszerzony


Przygotowujesz się do matury 2015? Spółka Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne postanowiła Ci w tym pomóc, wydając serię poradników „Zdasz.to” i uruchamiając serwis internetowy pod tą samą nazwą. Ma to być repetytorium nowego typu, łączące oba te elementy (papierowy i interaktywny). Samo wydawnictwo napisało, że jest to „największa w historii WSiP inwestycja w nowoczesną edukację. (…) Nowy produkt WSiP obejmuje całą podstawę programową, która będzie obowiązywać na maturze w 2015 roku”.

W tym artykule zajmiemy się jedynie repetytorium języka polskiego w zakresie rozszerzonym. Książka składa się z 14 rozdziałów i dodatku w postaci zadań z rozwiązaniem krok po kroku, a także arkusza maturalnego z przykładowym zestawem zadań. Pierwsze trzy rozdziały dotyczą: języka jako systemu znaków, omówienia różnych tekstów kultury, a także przedstawienia funkcji tekstów. Rozdział czwarty wyjaśnia jak skutecznie się wypowiadać. Kolejne rozdziały omawiają poetykę i publicystykę. Z tego ostatniego dowiesz się m.in. czym się charakteryzuje felieton, reportaż, przemówienie i wywiad, teksty popularnonaukowe, czy esej. Rozdział siódmy dotyczy stylów i świadomości językowej, a następny jej poprawności. Rozdział dziewiąty to przedstawienie historii literatury według epok, a w rozdziale dziesiątym omówiono wybrane lektury. W rozdziale „Konteksty” przedstawiono m.in. toposy obecne w kulturze europejskiej, znaki i symbole kulturowe. Rozdział dwunasty pomoże osobom przygotowującym takie teksty jak: rozprawka, recenzja, referat, interpretacja utworu literackiego, interpretacja porównawcza. Kolejny rozdział dotyczy pracy nad tekstem (m.in. sporządzenie planu, przypisy, streszczenie i parafrazowanie, cytowanie). Ostatni rozdział jest dość krótki i zamieszczono w nim artykuły dotyczące wyszukiwania informacji. Na końcu, o czym już było wspomniane, znajduje się 5 zadań wraz ze sposobem rozwiązania, a także przykładowy arkusz maturalny.

Warty zauważania element stanowi ramka „Dowiedz się więcej”, umieszczona na końcu każdego podrozdziału, ponieważ znajdują się w niej odnośniki do publikacji, w których omówiono szerzej prezentowane w tym miejscu zagadnienia. Jeśli więc ktoś potrzebuje więcej informacji na ten temat, będzie wiedział gdzie ma je uzyskać.

Według wydawnictwa repetytorium zawiera wszystko, co potrzebne do zdania nowej matury 2015. Na jego stronie czytamy: „oparte jest na podstawie programowej kształcenia ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zawiera zadania zgodne z przykładowymi arkuszami maturalnymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uwzględnia wszystkie zmiany w wymaganiach i zasadach NOWEJ MATURY 2015”.

Książka ma być maturalnym repetytorium nowego typu, stanowiącym całość z serwisem internetowym, więc należałoby również o nim napisać kilka słów. Należy zgiąć i oderwać kawałek kartki, znajdującej się tuż za okładką i w ten sposób dostać się do kodu, co wydaje się uzasadnionym środkiem zapobiegającym dla osób, które nie chcą kupić książki. Następnie rejestrujesz się w serwisie używając adresu e-mail, podając hasło i czekając na link aktywacyjny. Na stronie głównej widzisz dostępne kursy, każdy ma wersję demo (która nie działa w Operze, użyj innej przeglądarki). Mając papierowe repetytorium, dysponujesz kodem dostępu. Po jego wpisaniu uzyskujesz dostęp do zasobów z języka polskiego (rozszerzony). Kurs to jednak tak naprawdę zestaw zadań do wykonania, sprawdzający wiedzę, którą uzyskałeś (uzyskałaś) dzięki wydaniu papierowemu. Możesz w serwisie monitorować swoje postępy w nauce. W chwili obecnej są do dyspozycji także cztery arkusze maturalne i kolejny w trakcie przygotowywania.

Istnieje możliwość zakupienia samego dostępu do kursu online. Osobiście ją odradzam, ponieważ dostaniesz dostęp jedynie do zadań, a nie do wiedzy jak je wykonać. Dużo lepszą alternatywą wydaje się kupienie papierowej wersji i uzyskanie kodu dostępu. Wtedy na stronie jedynie sprawdzasz, czego się nauczyłeś (nauczyłaś).

Niewątpliwie warty pochwalenia jest sam pomysł stworzenia poradnika w wersji papierowej i jego uzupełnienia online. Poprzez dostęp do serwisu dowiadujesz się co jeszcze masz opanować i ile czasu Ci zostało. Natomiast dzięki publikacji papierowej wiadomo jak rozwiązać te zadania. Można polecić ten sposób powtarzania materiału osobom, które przygotowują się do matury 2015.

Repetytorium nie należy do tanich (ok. 72 zł). W tej cenie dostajesz jednak również dostęp do odpowiedniego kursu online na stronie www.zdasz.to.

Książka jest bardzo ładnie wydana, ma przejrzystą strukturę, autorzy zastosowali ramki i wypunktowania. „Śliski” papier oczywiście dobrze wygląda, jednak jego minusem jest to, że odbija się pod światło (podobnie jakbyś czytał/a czasopismo), ale jest to wada, którą można wybaczyć.

Jeśli potrzebujesz powtórzyć materiał do matury z języka polskiego, a niekoniecznie potrafisz się zmobilizować, to warto zainteresować się rozwiązaniem proponowanym przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Dzięki wiedzy zawartej w książce, a także atrakcyjnej formie powtórki w postaci serwisu internetowego, będzie to prostsze i bardziej uporządkowane.

Beata Borkowska i in. Repetytorium maturalne. Język polski. Zakres rozszerzony
Beata Borkowska i in. Repetytorium maturalne. Język polski. Zakres rozszerzony

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj