Strona główna Inne Budżet domowy, czyli planowanie i oszczędzanie

Budżet domowy, czyli planowanie i oszczędzanie

Kwestie finansowe mogą spędzać sen z powiek. Ilu ludzi głowi się nad tym, jak związać koniec z końcem i żeby jeszcze mieć cokolwiek zaoszczędzone na tzw. czarną godzinę albo po prostu na super wakacje. W planowaniu finansów rodziny i tym samym rozsądnym oszczędzaniu pieniędzy zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok. Od czego więc trzeba zacząć?

1. Śledzenie wydatków

To jest niby oczywiste, a jednak najczęściej albo nasze wydatki ustalamy tak na oko, albo nie notujemy rzeczywiście wszystkich kosztów, jakie ponosimy w danym okresie czasowym. Dlatego też, aby rzetelnie podejść do tematu, trzeba przez, np. jeden miesiąc rejestrować absolutnie wszystkie wydatki. To oznacza, że nawet batonik kupiony w promocyjnej cenie za 0,80 gr musi być zapisany w naszych wydatkach. Po uzyskaniu danych z całego miesiąca, dobrze posegregować koszty według kategorii, np. media, czynsz, artykuły spożywcze, używki, kultura, kredyt hipoteczny i ustalić łączną kwotę dla każdej kategorii.

2. Zrobienie budżetu

Kiedy mamy wszystkie dane, można ustalić budżet i zaplanować wydatki. Łatwo określić, gdzie istnieją pewne rezerwy, aby w ten sposób ograniczyć nadmierne lub niepotrzebne wydatki. Trzeba też pamiętać o uwzględnieniu w budżecie płatności regularnych, ale nie comiesięcznych, np. ubezpieczenie samochodu. Taki budżet spokojnie można zrobić w arkuszu Excel.

3. Plan na oszczędność pieniędzy

Biorąc pod uwagę wszystkie swoje miesięczne wydatki i zyski, trzeba utworzyć kategorię oszczędności w budżecie. Optymalnie dobrze byłoby co najmniej 10% dochodu spróbować zaoszczędzić, ale nawet 5% to już jest sukces. Co będzie pomocne? Na pewno podział pieniędzy na dwa konta bankowe – jedno konto wydatkowe i drugie oszczędnościowe. W przypadku wyboru konta, trzeba pamiętać, aby była bezpłatna opcja przelewu pieniędzy z jednego konta na drugie. To ważne w przypadku nagłych dodatkowych wydatków.

4. Cele oszczędnościowe

Wyznaczanie celów sprawia, że ​​znacznie łatwiej jest zacząć oszczędzanie. Począwszy od podjęcia decyzji, poprzez ustalenie, jak długo to potrwa, aby osiągnąć każdy cel. Niektóre cele są krótkoterminowe (rok do trzech lat), np.:
– Oszczędzanie pieniędzy na wakacje;
– Oszczędności na zakup nowego samochodu.

Długoterminowe cele oszczędnościowe, to te na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat, np.:
– Oszczędzanie na emeryturę;
– Odkładanie pieniędzy na edukację dziecka;
– Oszczędzanie na zaliczkę na dom czy mieszkanie lub remont obecnego domu.

5. Priorytety

To bardzo ważne, aby zdecydować, które cele oszczędnościowe są najważniejsze. Ustalanie priorytetów oznacza dokonywanie konkretnych wyborów. Może się przecież okazać (i często tak jest), że nie ma możliwości na realizację w danym czasie wszystkich celów i coś trzeba odłożyć na później.

6. Comiesięczna kontrola

Budżet trzeba monitorować na bieżąco. To nie tylko pomaga trzymać się swojego planu oszczędnościowego, ale również pozwala dostrzec ewentualne problemy.

Co jest więc najważniejsze? Systematyczność i pewna skrupulatność. Na początku może trochę trudno wyrobić w sobie pewne nawyki związane z kontrolą wydatków, ale z czasem powinno być coraz łatwiej, a tych sześć prostych kroków na pewno pomoże każdemu w rozsądnym planowaniu finansów.

Komentarze

1 KOMENTARZ

  1. Ja zaczęląm je śledzić dzięki karcie z wyświetlanym stnem konta z getin banku. DOkłądnie wiem ile na nim mam więc o debecie nie może być już mowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj