Strona główna Kariera Czy warto zlecić napisanie CV?

Czy warto zlecić napisanie CV?

Poszukujesz pierwszej pracy lub chcesz zmienić obecną? Niezależnie od powodu, profesjonalnie napisane CV może nam otworzyć drzwi do kariery. Nie wiesz, jak to zrobić i zastanawiasz się, czy warto zlecić napisanie CV? Podpowiadamy, czy ma to sens.

CV – co to właściwie jest?

Curriculum Vitae, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu, to inaczej życiorys zawodowy. Taki dokument powinien zawierać informacje o tym, gdzie zdobyliśmy wykształcenie, jakim doświadczeniem zawodowym możemy się pochwalić i jakie zadania należały do naszych obowiązków. W CV powinna także znaleźć się informacja o znajomości języków obcych, odbytych kursach i szkoleniach oraz innych umiejętnościach, które mogą nam pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy.

Do czego służy CV?

CV wykorzystywane jest przez rekruterów, którzy zajmują się pozyskiwaniem nowych pracowników. Jeśli szukamy pracy, taki dokument jest absolutną podstawą, bez której nie mamy nawet możliwości rozpoczęcia poszukiwań. Po znalezieniu interesującej nas oferty pracy, najczęściej jesteśmy proszeni o wysłanie CV na wskazany adres mailowy. Rekruter gromadzi wiele życiorysów, spośród których wybiera kandydatów, których zaprosi na indywidualne rozmowy kwalifikacyjne. Dlatego Curriculum Vitae jest takie ważne – to wizytówka, która ma zachęcić rekrutera do spotkania.

W czym tkwi trudność?

Osoba rekrutująca nowych pracowników, po umieszczeniu oferty pracy, otrzymuje dziesiątki dokumentów. Każdego dnia osoby szukające pracy wysyłają swoje CV, a skrzynka odbiorcza zostaje zapchana wiadomościami. Trudność w napisaniu dobrego życiorysu zawodowego polega przede wszystkim na tym, aby się wyróżnić. Genialne CV sprawi, żę rekruter spojrzy na dokument i będzie chciał zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której będziemy mogli szczegółowo omówić zaprezentowane umiejętności i zdobyć upragnioną pracę.

Zlecić czy pisać samemu?

To zależy od naszych umiejętności. CV to nie tylko treść, to także jego forma graficzna. Rozmieszczenie tekstu, infografiki, wykresy czy diagramy sprawią, że nasz życiorys wyróżni się na tle wszystkich innych dokumentów, które przygotowane zostały w pośpiechu i bez większego przemyślenia. Jeśli potrafimy korzystać programów graficznych, dobrze operujemy słowem, znamy język korzyści i mamy zmysł estetyczny, najprawdopodobniej poradzimy sobie sami. Natomiast, jeśli wymienione cechy nie są naszymi mocnymi stronami, warto zlecić napisane CV profesjonaliście, który przygotuje życiorys w taki sposób, że zwiększy nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli udało nam się przygotować dobre CV, z pomocą zawodowca lub samodzielnie, i otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę, to nie koniec zmagań o wymarzoną pracę. Kluczowym etapem jest rozmowa w sprawie pracy, na której powinniśmy się jak najlepiej zaprezentować. Oprócz wiedzy, umiejętności i doświadczenia, bardzo duży wpływ na podjęcie zatrudnienia, ma pierwsze wrażenie. Te kilka sekund, uścisk dłoni i wymiana spojrzeń bywa decydująca, dlatego nie należy o tym zapominać. Zadbanie o wizerunek – elegancka, schludna koszula i marynarka czy elegancka garsonka to podstawa. Jeśli otrzymaliśmy zaproszenie, ale nie mamy w szafie odpowiedniego stroju na tę okazję, pomocna może się okazać szybka pożyczka w Profi Credit. Takie wsparcie finansowe może nam pomóc w zakupie odpowiedniego stroju. Szybka pożyczka często może być spłacana w ratach, dlatego warto poszukać odpowiedniej oferty. Pamiętajmy jednak, że szybka pożyczka wymaga terminowego uregulowania należności, dlatego odpowiedzialnie zaciągajmy zobowiązania finansowe i upewnijmy się, że nie będziemy mieli trudności w spłacie.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj