Strona główna Firma Dlaczego handlować w Internecie?

Dlaczego handlować w Internecie?

Sprzedaż istnieje nie od dziś. Nie od dzisiaj również wykorzystuje się do niej różne media. Jednak to dopiero Internet nadał jej prostotę i szybkość. Nie musisz wychodzić z domu, aby dokonać zakupu. Co więcej, gdy chcesz kupić np. ebook, program, możesz wszystko od zamówienia, poprzez płatność i dostawę wykonać jedynie online.

Kiedy zamieszczasz reklamę w telewizji, radiu, prasie, klient ją widzi i zapamiętuje twoją markę, co jest oczywiście ważne i pożądane. Ale ten sam klient, w tej samej chwili, gdy zapragnie twojego produktu, nie może go kupić. Jeśli jednak ogłosiłbyś (ogłosiłabyś) swoje produkty lub usługi w Internecie, klient zainteresowany ofertą kliknie w reklamę i link przeniesie go prosto do strony sprzedażowej albo dłuższego tekstu zachwalającego produkt. Skuteczność pomiędzy reklamą, a jej efektem jest zmierzona od razu.

Handel nigdy nie był tak łatwy, ponieważ Internet umożliwił połączenie wszystkich elementów i etapów transakcji handlowej w jedną całość. Widzisz coś, chcesz to dostać, składasz zamówienie, płacisz, określasz opcje dostawy i czekasz.

Dodajmy, że e-handel można prowadzić całą dobę. Internet nie potrzebuje spać, nie męczy się. Platformy zakupowe pracują cały czas na okrągło. Do tego wszystko odbywa się intuicyjnie. Nie są potrzebne żadne specjalne kursy, aby dokonać płatności. Najczęściej wygląda ona jak zwykły przelew.

Internet to przede wszystkim wygoda dla sprzedawców. Mogą zamieścić w sieci reklamę (i opłacić ją online) strony swojego sklepu z przygotowaną wcześniej ofertą. Klientowi wystarczy kilka kliknięć, żeby dokonać zakupu.

Jedyna trudność, obecna też w tradycyjnej sprzedaży, to konkurencja. Jeśli coś przynosi stosunkowo łatwy zysk, to bardzo szybko doczekasz się naśladowców. Pomyśl co wyróżni ciebie na ich tle.

Pamiętaj, że kluczowa wartość w świecie online to zaufanie. Firma buduje je latami. Zużywa na to swój czas i pieniądze. Tymczasem zaufanie można stracić w parę chwil. Często też mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją, oczerniającą firmę lub jej produkt. Warto więc zawczasu przygotować sobie strategię postępowania na taką właśnie ewentualność.

Przy wszystkich minusach, to jednak plusy przeważają. Do wskazanych wyżej, można dodać następujące:

  • za pomocą Internetu możesz zaprezentować wszystkie produkty oferowane przez firmę;

  • masz wpływ na to jakie informacje trafią do klienta;

  • możesz zebrać informacje zwrotne dotyczące tego, czego klienci oczekują, co nie spełnia ich wymagań, a co wręcz przeciwnie – skłoniło ich do zakupu;

  • możesz śledzić zachowania swoich klientów dzięki rozbudowanym statystykom;

  • testujesz różne typy reklam, teksty perswazyjne i mierzysz ich skuteczność.

Warto zainteresować się sprzedażą za pomocą sieci Internet. Świat nieuchronnie zmierza w tę stronę. Można skarżyć się, że jako ludzie oddalamy się od siebie, ale przedsiębiorca nie jest filozofem. On wykorzystuje obecną tendencję na swoją korzyść. Internet to przede wszystkim szansa na szybką, skuteczną i niedrogą sprzedaż.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj