Strona główna Edukacja Do 30 listopada można zgłosić się do konkursu „Endeavour” prowadzonego m.in. przez...

Do 30 listopada można zgłosić się do konkursu „Endeavour” prowadzonego m.in. przez Polską Agencję Kosmiczną

Młodzież w wieku od 15 do 18 lat może do 30 listopada zgłosić się do konkursu „Endeavour” prowadzonego m.in. przez Polską Agencję Kosmiczną. Czworo zwycięzców weźmie udział w szkoleniu kosmicznym w Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych.

Przyznawane od 2019 r. Stypendium Al Worden „Endeavour” to międzynarodowa inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podjęcia kariery naukowców, inżynierów lub odkrywców. Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Singapuru, Australii i Bahrajnu. W Polsce konkurs o Stypendium “Endeavour” Ala Wordena – Polska drużyna 2024 jest organizowany po raz pierwszy. Celem – jak wskazała Polska Agencja Kosmiczna (PAK) – jest m.in. zachęcenie młodych ludzi z Polski do zainteresowania naukami ścisłymi i wskazanie na interdyscyplinarność branży kosmicznej.

Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybranych czworo przedstawicieli Polski, którzy w lipcu 2024 r. będą szkolili się przez tydzień u specjalistów z branży kosmicznej w Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych.

“Udział zwycięzców w takim szkoleniu to nie tylko przygoda, ale i prawdopodobnie moment, który ukształtuje ich późniejsze wybory. Liczymy na to, że te osoby na stałe zwiążą się już z sektorem kosmicznym i będą pomagały nam go w Polsce tworzyć” – powiedziała PAP Anna Bukiewicz-Szul z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jak dodała, rekrutacja jest dwuetapowa. Pierwszy etap polega na przesłaniu zgłoszenia przez stronę PAK oraz przygotowaniu maksymalnie 2-minutowego filmu prezentującego przedmiot własnych badań, problem naukowy, prowadzony projekt lub obszar zainteresowań związany z naukami ścisłymi lub inżynieryjnymi. Zadanie konkursowe można zgłosić w kategorii naukowej (nauki ścisłe, nauki inżynieryjne) lub kategorii pozanaukowej (nauki humanistyczne, kultura i sztuka, sport).

“Tworząc te dwie kategorie chcieliśmy zwrócić uwagę młodzieży na to, że Kosmos potrzebuje wszystkich talentów, nie tylko tych ścisłych. Bardzo liczymy na to, że finałowa czwórka będzie zróżnicowana” – podkreśliła Bukiewicz-Szul.

Uczestnicy konkursu – jak dodała – powinni też znać język angielski w stopniu komunikatywnym (minimum B2). Ich stan zdrowia fizycznego i psychicznego musi pozwalać na podróż samolotem do USA i powrót, a także udział w Space Camp, w ramach którego przewidziane są aktywności fizyczne (m.in. bieganie, pływanie, nurkowanie).

Do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się 15 stycznia 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zostanie zaproszonych 20 osób (po 10 z obu kategorii). Finaliści – jak głosi regulamin konkursu – wezmą udział w dwóch konkurencjach, polegających m.in. na rozwiązywaniu zadań w grupach.

Anna Bukiewicz-Szul zapytana przez PAP, na jakie cechy finalistów jury będzie zwracało szczególną uwagę, opowiedziała, że “na pewno ważny jest brak problemów z komunikacją w grupie, przedsiębiorczość, zaradność, bystrość i pomysłowość w rozwiązywaniu problemów”. “Chcemy, żeby ta czwórka była wizytówką Polski” – dodała.

Oprócz finałowej czwórki, komisja wskaże też cztery osoby, które trafią na listę rezerwową.

Inicjatorem programu stypendialnego Endeavour był płk Alfred Merrill Worden – astronauta, pilot modułu dowodzenia Endeavour podczas programu Apollo 15, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki.

Organizatorem programu – jak podała PAK – jest fundacja AI Worden Endeavour Scholarship, a partnerami polskiej edycji są Targi Kielce oraz Polska Agencja Kosmiczna.(PAP)

Autorka: Paulina Kurek

pak/ sdd/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj