Strona główna Edukacja Dolnośląski Festiwal Nauki – ruszyły zapisy

Dolnośląski Festiwal Nauki – ruszyły zapisy

Ruszyły zapisy na niektóre wydarzenia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W ramach festiwalu przewidziano ok. 1400 atrakcji w 11 miastach Dolnego Śląska. DFN rozpocznie się 14 września, a potrwa do 25 października.

W tym roku mottem festiwalu jest cytat matematyka Hugona Steinhausa: “Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. Ogłoszony przez Senat RP Jubileuszowy Rok Matematyki DFN obchodzi m.in. organizując panel imprez poświęconych tej dziedzinie nauki.

Koordynator DFN, dr hab. Ryszard Polechoński zapowiada, że w tym roku w programie znalazło się w sumie 1400 atrakcji: wykładów, pokazów, wystaw, warsztatów i innych wydarzeń związanych z popularyzacją nauki oraz kultury i sztuki.

Festiwal rozpocznie się 14 i 15 września plenerowym wydarzeniem na wrocławskim placu Teatralnym. Będzie tam można zasięgnąć porady w mobilnej poradni językowej, sprawdzić, czym są hodowle komórek, wejrzeć w fascynujący świat fizyki czy wziąć udział w happeningu “Zdemaskuj i złap mordercę”.

Uroczysta inauguracja festiwalu rozpocznie się 19 września o g. 14 w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego. Gościem specjalnym wydarzenia będzie youtuber Dawid Myśliwiec, twórca kanału “Uwaga! Naukowy Bełkot”.

We Wrocławiu większość spotkań zaplanowano między 20 a 25 września. W kolejnych dniach naukowych atrakcji można spodziewać się w: Legnicy, Bolesławcu, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowie, Jeleniej Górze, Lubinie, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Wałbrzychu oraz Ząbkowicach Śląskich.

W programie festiwalu są m.in. wykłady o tym, jak rozwijają się epidemie, czym jest psychomanipulacja, jak radzić sobie z fake newsami w internecie. Bedzie też wykład o tym, co zawiera dym tytoniowy i co jest w smogu, albo wykład o sekretach jajka kurzego. Można też będzie poznać podstawy “psiego” języka oraz posłuchać o implantach kości “wyhodowanych” w laboratorium.

Tradycyjnie też odbędzie się wykład językoznawcy prof. Jana Miodka – tym razem o tym, czy w języku zawsze wygrywają logika i ogólne prawidłowości.

Na niektóre wydarzenia ruszyły już zapisy, na inne – zapisy dopiero się rozpoczną. Warto więc wcześniej zainteresować się programem.

“Organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowują co roku ponad 1 700 wydarzeń popularyzujących naukę, kulturę i sztukę. Wykłady, pokazy, laboratoria, wycieczki, konkursy, wystawy, gry i happeningi realizowane w ramach przedsięwzięcia odbywają się w 11 miastach Dolnego Śląska i przyciągają ok. 150 000 gości na edycję” – poinformował Piotr Krysiak z biura DFN.

Serwis PAP – Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne na stronie: http://www.festiwal.wroc.pl/2019/

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj