Strona główna Firma Polski start up Scope Fluidics doceniony za systemy diagnostyki medycznej

Polski start up Scope Fluidics doceniony za systemy diagnostyki medycznej

Polski start up Scope Fluidics opracował dwa innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej, które – jako jedyne z Polski – znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez American Association for Clinical Chemistry (AACC).

Uznanie zdobył służący do wykrywania zakażeń szpitalnych system PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki – poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w przesłanym PAP komunikacie.

System BacterOMIC docenili też eksperci European Innovation Council (EIC), którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.

AACC to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów diagnostyki medycznej i wydawca Clinical Chemistry – najważniejszego periodyku naukowego dotyczącego tej dziedziny. Rozwiązania polskiego start upu, którego współzałożycielem i prezesem jest prof. Piotr Garstecki, zostały nagrodzone w konkursie Disruptive Technology Awards 2019 i zostały zaprezentowane w strefie Innovation Zone podczas sierpniowych targów AACC w Kalifornii.

“Zawsze marzyłem, by choć część tego, czym zajmujemy się naukowo, znalazło zastosowanie w praktyce – mówi profesor Garstecki, cytowany w komunikacie. – Mamy wspaniały, ambitny zespół świetnie wykształconych specjalistów, wspierają nas również eksperci zagraniczni z najbardziej doświadczonych rynków. Jeśli chodzi o BacterOMIC, testy potwierdziły możliwość analizy synergii pomiędzy wieloma parami antybiotyków w automatycznym teście – kluczową cechę wyróżniającą nasz system na tle konkurencji”.

BacterOMIC to odpowiedź na jeden z największych problemów współczesnego świata, czyli spadek skuteczności antybiotyków. Banalne niegdyś choroby stają się powoli niemożliwe do wyleczenia – brakuje bowiem amunicji, by je pokonać. To dlatego obecnie ludzie znów zaczynają zapadać na gruźlicę, coraz trudniej leczy się zakażenia ran, dróg moczowych, zapalenie płuc, sepsę, a nawet występujące często u dzieci zapalenie ucha. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia lekooporne bakterie w ciągu najbliższych 35 lat mogą doprowadzić na świecie do śmierci nawet 300 milionów ludzi i powodować wskaźnik śmiertelności wyższy niż choroby nowotworowe.

Dobór antybiotyku bywa dla lekarzy prawdziwym wyzwaniem. Często trzeba zbadać ich kilkadziesiąt w sytuacji, gdy liczy się każda godzina. Niestety, obecnie stosowane systemy diagnostyczne są przestarzałe i nie odpowiadają na współczesne potrzeby. Dostarczają niepełnej informacji o ograniczonej liczbie antybiotyków, co nie wystarcza lekarzowi na dobór skutecznej, celowanej terapii.

Do rozwiązania tych problemów może przyczynić się właśnie system BacterOMIC, nad którym w warszawskich laboratoriach od 2016 roku pracuje zespół profesora Piotra Garsteckiego. System – uznany ostatnio za jedną z najbardziej przełomowych technologii diagnostycznych z całego świata – docenili też eksperci European Innovation Council (EIC), którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.

BacterOMIC to pierwszy tego typu przenośny przyrząd analityczny, który pozwoli lekarzom w ciągu zaledwie kilku, kilkunastu godzin zdobyć kompletne i dokładne dane o odporności na antybiotyki bakterii atakujących konkretnego pacjenta. Dzięki temu chory szybciej uzyska skuteczne leczenie, precyzyjnie dobranym dla niego antybiotykiem. W połączeniu z drugim projektem Scope Fluidics – PCR ONE, przeznaczonym do błyskawicznego wykrywania zakażeń szpitalnych, tworzy kompleksowe narzędzie diagnostyczne – zarówno identyfikujące zakażenie, jak i podpowiadające, jak skutecznie je wyleczyć.

Naukowiec podkreśla, że rozwój systemu BacterOMIC był możliwy w dużej mierze dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, która wsparła nas kwotą prawie 3,7 miliona złotych w ramach programu TEAM-TECH. Umożliwiło to w sposób skokowy rozbudowanie jego zespołu badawczego. Naukowiec jest laureatem wielu programów FNP.

“Udało się zrealizować początkowe założenia – stwierdza prof. Garstecki. – Uzyskany właśnie grant EIC umożliwi wprowadzenie naszego odkrycia do produkcji, by za kilka lat mogło trafić do powszechnego użytku.” Końcowy etap certyfikacji i rejestracji systemu BacterOMIC zaplanowany został na połowę 2021 r.

Grant EIC Accelerator (SME Instrument), przyznawany przez Komisję Europejską, służy wspieraniu przedsiębiorstw, głównie małych i średnich, o wysokim potencjale innowacyjnym, które chcą rozwijać i wprowadzać na rynek nowe produkty, usługi i modele biznesowe, mogące napędzać wzrost gospodarczy.

Firma Scope Fluidics powstała w 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Współpracuje ze środowiskiem akademickim, łącząc punkt widzenia medycyny i przemysłu. Tworzy rozwiązania, które można efektywnie przełożyć na produkcję i które odpowiadają na faktyczne potrzeby w ochronie zdrowia. Zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych (więcej na ten temat “Laboratorium w kropli wody” – tutaj).

Prof. Piotr Garstecki, fizyk i chemik z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, jest m.in. laureatem programu Starting Grant wyłonionym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Badacz jest współautorem ponad stu publikacji naukowych i ponad stu zgłoszeń patentowych. Prowadził projekty naukowe i techniczne w Polsce i w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj