Strona główna Edukacja Donata Dominik-Stawicka. Język polski. Matura 2015. Vademecum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Donata Dominik-Stawicka. Język polski. Matura 2015. Vademecum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Donata Dominik-Stawicka
Język polski. Matura 2015. Vademecum. Zakres podstawowy i rozszerzony

W 2014 r. ukazało się nakładem Wydawnictwa Pedagogicznego Operon nowe wydanie publikacji przygotowującej do matury 2015 z języka polskiego. Wydawnictwo chce w ten sposób wspierać nauczycieli w szykowaniu uczniów do zdania matury. Uzupełnieniem vademecum jest platforma edukacyjna (gieldamaturalna.pl), do której kod dostępu znajduje się wewnątrz książki. Próbne arkusze maturalne można pobrać również bez kodu, wystarczy rejestracja.

Książka Język polski. Matura 2015. Vademecum. Zakres podstawowy i rozszerzony składa się z siedmiu części. Pierwsza i bardzo krótka umożliwia powtórkę wiedzy z gimnazjum w zakresie tekstów literackich, teorii literatury i gramatyki. Część druga to kompendium wiedzy maturzysty, w którym na ponad 200 stronach zostały omówione: historia literatury, sztuki i filozofii, epoki literackie, lektury maturalne na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Kolejna część omawia dzieje teatru i filmu. Część czwarta dotyczy historii języka, stylistyki i porozumiewania się. Z vademecum dowiesz się jak „oswoić formę”, czyli jak napisać takie prace jak: rozprawka, esej, analiza tekstu lirycznego, analiza dzieła sztuki i zapoznasz się z ich przykładami. Maturzystę zaciekawi z pewnością część szósta, ponieważ został w niej zaprezentowany schemat egzaminu ustnego i pisemnego.

W Dodatkach umieszczono leksykon postaci literackich (imię i nazwisko postaci oraz krótkie omówienie), polecaną literaturę i vademecum studenta. Z tego ostatniego wiadomo kto jest kim na uczelni, jaka jest jej struktura, jakie najważniejsze rzeczy powinien student wiedzieć, aby odnaleźć się w nowym środowisku.

Niejako wbrew zapowiedziom wydawnictwa sądzę, że publikacja przyda się przede wszystkim maturzystom (nie zaś nauczycielom). Oni dzięki niej skorzystają najbardziej, gdyż umożliwi im powtórkę przed egzaminem, a także uporządkowanie posiadanej wiedzy. Nie należy się nastawiać na pogłębioną analizę przedstawionych problemów, ale to wynika z charakteru tego rodzaju opracowań, które muszą pomieścić wiele zagadnień w jednym miejscu.

Układ treści przewidziano w taki sposób, żeby czytelnik najpierw powtórzył sobie materiał z gimnazjum, następnie zapoznał się z wiedzą wymaganą na maturze, przypomniał formy wypowiedzi, pomyślał o egzaminach, które go czekają i na koniec ujrzał cel przed sobą w postaci studiów wyższych. Prawdopodobnie ma to zmotywować do nauki i podzielić cały materiał na możliwe do przyswojenia części. Jest to celowe, ponieważ nawet długa droga nie przeraża tak bardzo, kiedy jest podzielona na osiągalne etapy.

Jeśli więc jesteś maturzystą, chcesz uzyskać wiedzę całościową, która pozwoli Ci uporządkować informacje i dowiedzieć się co jeszcze trzeba uzupełnić, to jest to publikacja dla Ciebie. Z kolei osoby, które chciałyby uzyskać szczegółowe dane, zainteresowane tylko częścią prezentowanych zagadnień, raczej nie będą usatysfakcjonowane.

Donata Dominik-Stawicka. Język polski. Matura 2015. Vademecum. Zakres podstawowy i rozszerzony
Donata Dominik-Stawicka. Język polski. Matura 2015. Vademecum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj