Strona główna Edukacja Dziesięcioro młodych wizjonerów z Polski wybrano w konkursie „Innovators Under 35”

Dziesięcioro młodych wizjonerów z Polski wybrano w konkursie „Innovators Under 35”

Dziesięcioro młodych Polaków, sześciu mężczyzn i cztery kobiety, wygrało w pierwszej polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35”, w którym wybierani są młodzi wizjonerzy i innowatorzy z całego świata.

Konkurs „Innovators Under 35” organizuje „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology. Wybierani są w nim liderzy innowacji, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a „dzięki swojemu wkładowi w rozwój nowych technologii w nieoceniony sposób przyczyniają się do znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesnej rzeczywistości oraz poprawy życia wielu osób na świecie”.

W pierwszej polskiej edycji konkursu, międzynarodowy panel ekspertów, wybrał sześciu mężczyzn i cztery kobiety. Wśród młodych innowatorów z Polski znalazła się warszawianka Aleksandra Orchowska, autorka Projektu Anatomia, czyli gry edukacyjnej, w której robot uczy dzieci jak żyć z cukrzycą. Kolejną wyróżnioną jest pochodząca ze Skierniewic Kamila Staryga, współautorka aplikacji Besense, umożliwiającej poprzez analizę krwi menstruacyjnej wczesną diagnozę chorób u kobiet. Z kolei Katarzyna Nawrotek – laureatka z Politechniki Łódzkiej – opracowała implanty, które wspomagają regenerację rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

Kolejnym z wyróżnionych w konkursie jest Maciej Machulak z Opola, który opracował protokół, umożliwiający kontrolę nad danymi, udostępnianymi przez nas w internecie. Inteligentny, elektryczny rower, opracowany przez kolejnego z laureatów: Marcina Piątkowskiego z Tarnobrzega, może wprowadzić rewolucję w zmniejszaniu ulicznych korków. W gronie innowacyjnych Polaków znalazł się też Michał Mikulski z Gliwic – twórca egzoszkieletu, czyli robota, który pomoże w rehabilitacji pacjentów z zanikiem mięśni czy stwardnieniem rozsianym.

Wśród Polaków wyróżnionych w konkursie „Innovators Under 35” znalazł się też gdańszczanin Marcin Treder, którego start-up UXPin, wytwarzający narzędzia dla designerów, zrobił furorę w Dolinie Krzemowej. W gronie laureatów znalazła się też Olga Malinkiewicz z Warszawy, autorka prostej i taniej metody produkcji perowskitów – związków chemicznych, które mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych i zrewolucjonizować przemysł energetyczny.

Kolejny z młodych polskich wizjonerów: Przemysław Kornatowski pracuje na Politechnice Federalnej w Lozannie. Wyspecjalizował się w produkcji dronów, które można wykorzystać w misjach ratunkowych czy usuwaniu skutków katastrof naturalnych. Z kolei rewolucyjny test opracowany przez Tomasza Wołkowskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego umożliwia wykrycie wirusa Ebola szybciej i taniej, niż obecnie używane metody.

Laureaci polskiej edycji konkursu zaprezentują swoje pomysły 23 czerwca podczas Bitspiration Festival, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W listopadzie 2015 roku spotkają się oni podczas międzynarodowego spotkania laureatów „Innovators Under 35” z całego świata.

Konkurs „Innovators Under 35” jest organizowany od 1999 roku, a od pięciu lat „MIT Technology Review” szuka utalentowanych innowatorów również w innych częściach świata m.in. w Europie. Europejskie edycje konkursu odbyły się w dotąd Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii, wyłaniając ponad 100 młodych liderów nowych technologii. W tym roku – oprócz 10 osób z Polski – dołączy do nich 10 osób z Belgii.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in.: Konstantin Novoselov – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Max Levchin – założyciel firmy PayPal, David Karp – założyciel Tumblr, Sergey Brin – współtwórca Google, Linus Torvalds – założyciel Linux.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj