Przygotowanie biznesplanu wymaga wykonania wielu różnorodnych czynności, zarówno o charakterze analitycznym jak i prognostycznym. Konieczna jest do ich poprawnego opracowania umiejętność planowania, nie mogą to być przypadkowe działania, lecz jeden, spójny projekt.
Zanim przejdziesz do pisania dokumentu, powinieneś (powinnaś) zapytać siebie jakie motywy tobą kierują, czy działanie które chcesz podjąć ma sens, co dokładnie chcesz robić i dla kogo. Jeśli nie potrafisz znaleźć przekonującej odpowiedzi na te pytania, to zastanów się czy podejmowanie działalności gospodarczej jest celowe. Być może twój pomysł jest jeszcze zbyt chaotyczny i należy go dopracować. Biznesplan jest tutaj swojego rodzaju testem.
Jeśli jednak udało ci się odpowiedzieć w sposób wiarygodny, widzisz przed sobą cel i metody jak go osiągnąć, to możesz przejść dalej. Zastanów się kim są twoi klienci, dlaczego chcieliby kupić od ciebie produkt czy usługę, jak chcesz im to sprzedać, gdzie mieści się twój rynek pod względem geograficznym.
Firma nie może działać nie dysponując zasobami. Sytuacją idealną jest taka, w której właściciel posiada jakiś wkład własny. Nawet jeśli zdecyduje się udać do inwestorów, to spojrzą oni na niego łaskawszym okiem, ponieważ wiadomo, że i on czymś ryzykuje, będzie mu zależało na sukcesie.
Pieniądze to jeszcze nie wszystko, działania muszą być wykonywane przez ludzi. Trzeba określić czy firma dysponuje odpowiednimi osobami, czy właściciel posiada odpowiednie kompetencje, w jaki sposób to wszystko będzie zorganizowane.
Na koniec następuje najtrudniejsza i dla wielu najważniejsza część, a więc określenie wyników finansowych. Przedsiębiorstwa powstają po to, aby wypracowywać zysk. Z tym nikt nie dyskutuje. Pytanie brzmi: jaki on będzie? Zysk to różnica pomiędzy przychodami a kosztami, aby był prawdopodobny, należy wyznaczyć go opierając się na realnych danych.
Koszty ponoszone przez firmę dzieli się najogólniej na dwa rodzaje: koszty stałe i koszty zmienne. Koszty stałe są ponoszone przez firmę niezależnie od wielkości produkcji, np. koszt prowadzenia biura. Natomiast koszty zmienne zależą od wielkości produkcji, np. koszt materiałów.
Gdy chcesz określić przychody, musisz znać popyt na oferowany przez ciebie produkt. Zależeć od niego będzie wielkość sprzedaży. Ważne jest również trafne oszacowanie ile klient będzie w stanie zapłacić. Innymi słowy chodzi o cenę, po której będzie chciał od ciebie kupić produkt.
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania, nie zapomnij o tym, że twoja firma musi być w stanie sprostać stawianym celom. Nie może być tak, że nie jesteś w stanie osiągnąć oszacowanej wielkości sprzedaży, ponieważ nie pozwalają na to możliwości produkcyjne firmy.