Przyszłość to zasłona, którą oko ludzkie nie jest w stanie przeniknąć. Nie wiemy co przyniesie, więc często podejmujemy kroki by się przed nią bronić – przed jej nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Wstępując w związek małżeński powinniśmy wzajemnie sobie ufać, jednak nie powinno się zapominać o zabezpieczeniu. W tym celu coraz więcej nowożeńców decyduje się na podpisanie intercyz.
Brak zaufania?
Intercyza, czyli tzw. majątkowa umowa przedślubna często uchodzi w naszym społeczeństwie jako dokument nieufności. Wiele osób odbiera sugestie jej sporządzenia jako podstawę do przemyślenia słuszności związku, w który ma zamiar wstąpić. Niewiele par rozumie, że ma ona służyć zabezpieczeniu majątkowemu w przypadku niepomyślnych zdarzeń w przyszłości. Nieuczciwość, kłamstwo czy zdrada to pojęcia spotykane coraz częściej na drodze małżeństwa. Częściej też wnosimy do przyszłego pożycia konkretną pulę majątkową, nic dziwnego więc, że pragniemy chronić to na co zapracowaliśmy.
Co to jest?
Są dwa rodzaje dokumentów, na których podpisanie możemy się zdecydować. Jednym z nich jest intercyza małżeńska, drugim umowa rozdzielności majątkowej. Podstawowa różnica polega na tym, że intercyzę podpisuje się nim zostanie zawarty związek małżeński. Postanowienia w niej zawarte zapewniają rozdzielność majątkową od chwili zawarcia związku (ślubu). By ją sporządzić należy udać się do notariusza. Jeśli zawarcie małżeństwa nie dojdzie do skutku, tym samym dokument ten utraci ważność prawną i nie będzie mógł być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Jak nietrudno się domyślić, by intercyza mogła wejść w życie obie strony muszą wyrazić na nią zgodę i podpisać się pod jej postanowieniami.
Skutki
W chwili ślubu intercyza nabiera mocy prawnej. Od tej pory rozpoczyna się także pasmo różnorakich skutków sporządzenia tej umowy przedmałżeńskiej. Są to:
- osobna własność majątku nabytego przed oraz w trakcie trwania małżeństwa (przysługuje każdemu z małżonków),
- niemożność osiągnięcia wspólności majątkowej i domagania się rekompensaty z tego tytułu w przypadku rozwodu,
- brak wzajemnej odpowiedzialności za zadłużenia (chyba, że złożono pisemne oświadczenie o zobowiązaniu się do spłaty należności, gdyż jest ona zaciągnięta na poczet całej rodziny),
- w przypadku egzekucji długu, nie można zająć własności nienależącej do drugiego z małżonków,
- zabezpieczenie przed ryzykowną działalnością gospodarczą współmałżonka,
- w przypadku śmierci, dziedziczy się tylko długi obejmujące majątek po zmarłym.
Dodatkowe zapisy
W intercyzie można umieścić również zapisy na temat:
- współwłasności do nieruchomości drugiego z małżonków (tzw. rozszerzenie przyszłej wspólności majątkowej),
- odrębności zarobków uzyskanych w trakcie trwania małżeństwa i wyłączenie ich z tzw. części wspólnej,
- wspólności majątku uzyskanego w inny sposób niż wypłata należności za wykonana pracę,
- rekompensaty za mniejsze zarobki spowodowane koniecznością opieki nad dzieckiem (rekompensaty po ustaniu małżeństwa),
- warunki zerwania umowy.
Poza tym w każdej chwili umowa ta może zostać rozwiązana, jednak by to się stało potrzebna jest zgoda obu stron. Ta sama zasada dotyczy ewentualnych modyfikacji.
Tekst stworzony przy współudziale firmy InfoPower.