Strona główna Edukacja E(x)plory startuje w Szczecinie

E(x)plory startuje w Szczecinie

Drony, fale tsunami, mikro światy, konstrukcje hydrauliczne i warsztaty zapachowe – to główne atrakcje pierwszego w tym roku Festiwalu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się 23 lutego w Szczecinie.

Na eliminacje konkursu naukowego dla młodzieży i imprezy popularnonaukowe – wstęp jest wolny.

Dwudziestu młodych pasjonatów nauki, autorów najlepszych projektów z obszaru nauki i technologii, będzie walczyć o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Wśród omawianych zagadnień znalazła się m.in. laska dla niewidomych, metronom nadgarstkowy, podręczna aplikacja do identyfikacji, hodowli i zastosowania ziół oraz Robot transportowy. Prezentacje będą równiez dotyczyły wybiegów dla psów, rozterek związanych z hałasem w szkołach oraz lęku przed… małymi kółkami.

Podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Szczecinie młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna może wziąć udział w pokazach oraz warsztatach naukowych. Oprócz prezentacji projektów konkursowych odbędzie się m.in. pokaz “Ryzyk-Fizyk”, podczas którego sprawdzona zostanie zasada zachowania momentu pędu wykorzystywana w jeździe figurowej na lodzie. O prehistorycznych zwierzętach latających oraz wielkim szybującym odkryciu polskich paleontologów z Opolszczyzny opowie na swoim wykładzie dr Tomasz Sulej. Natomiast uczestnicy warsztatów zapachowych będą mogli sprawdzić swój węch, wcielić się w rolę członka zespołu olfaktometrycznego (oceniającego zapach), zobaczyć jak ewaluowały olfaktometry oraz poznać techniki pomiaru stężenia zapachowego, intensywności i jakości hedonicznej zapachu.

“Odbywające się w kilku miastach Polski wydarzenia udowadniają, że nauka nie musi być nudna. Bogaty w kreatywne warsztaty i inspirujące wykłady program festiwalu to propozycja dla tych, którzy chcą poznawać otaczający nas świat i nowe technologie” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, która już po raz czwarty organizuje regionalną edycję konkursu w Szczecinie.

Kolejne regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory odbędą się: 16 marca we Wrocławiu, 13 kwietnia w Bydgoszczy i 27 kwietnia w Kielcach. Festiwal dla młodych naukowców z całej Europy zaplanowano od 16 do 22 lipca w Gdyni.

W konkursie E(x)plory biorą udział uczniowie i studenci w wieku 13-20 lat.

Konkurs Naukowy E(x)plory składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono blisko 160 projektów, a 120 przeszło do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 4 miastach Polski. Do regionalnego etapu zakwalifikowało się 20 projektów, z tego 8 z województwa zachodniopomorskiego. Finał konkursu zostanie rozegrany w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam uczestnicy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.explory.pl.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj