Strona główna Firma Idealna oferta pracy? Sprawdź, jak ją przygotować

Idealna oferta pracy? Sprawdź, jak ją przygotować

Rynek pracy coraz uważniej wsłuchuje się w potrzeby pracowników. Nic dziwnego – poziom bezrobocia jest zbliżony do wartości tzw. naturalnego bezrobocia. Zatem bez pracy pozostają głównie osoby, które nie chcą lub nie mogą pracować, są w momencie zmiany zatrudnienia lub dopiero szukają pierwszego pracodawcy. Niektóre branże zgłaszają zbyt niską liczbę specjalistów gotowych podjąć zatrudnienie. Część firm nie jest w stanie obsadzić wakatów. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by nasze oferty pracy przykuły uwagę osób, na których znalezieniu nam zależy.

Skuteczne rekrutacja pracowników

Oferta pracy powinna być zwięzła i zawierać konkretne informacje. Jednak zamieszczone w niej dane muszą być wyczerpujące. Po przeczytaniu oferty pracy kandydat ma wiedzieć, kto proponuje zatrudnienie, na jakim stanowisku, jakie są stawiane mu wymagania oraz oferowane warunki zatrudnienia. Są to kluczowe elementy. Można je znaleźć niemal w każdym anonsie rekrutacyjnym.

Prezentacja firmy w ogłoszeniu o pracę

Warto na samym początku przedstawić firmę, która poszukuje osób do pracy. W tym miejscu wystarczą 2-3 zdania. Jeśli kandydat będzie zainteresowany, pewnie poszuka samodzielnie dodatkowych informacji. Jeśli jednak prowadzona jest tzw. rekrutacja ukryta, warto na początku oferty zamieścić na ten temat informację. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie wskazanie branży, w jakiej firma działa.

Oferowane stanowisko pracy

Skuteczna rekrutacja pracowników przyciąga tylko te osoby, które faktycznie są przez firmę poszukiwane. Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, by otrzymać dużą liczbę aplikacji, ale by zgłaszające się osoby rzeczywiście spełniały wymogi pracodawcy. Odpowiedni opis oferowanego stanowiska pracy jest jednym z najważniejszych elementów idealnej oferty pracy. Znaleźć się tam powinno nie tylko to, co przyszły pracownik będzie robił w nowym miejscu pracy. Przydatna jest także lista konkretnych umiejętności ułatwiających mu to zadanie. Dobrą praktyką jest zaznaczenie najważniejszych w danym miejscu pracy wymagań. Jeśli któraś z cech jest dla przyszłego pracodawcy niezbędna – warto oznaczyć ją jako warunek konieczny. Dzięki temu na ofertę pracy odpowiedzą w głównej mierze te osoby, które spełniają niezbędne wymagania.

Oferowane warunki pracy

Pamiętajmy, że idealna oferta pracy nie powinna zawierać tylko i wyłącznie informacji o wymaganiach wobec kandydata do pracy. Dobrze, jeśli osoba szukająca pracy czuje się zachęcona do tego, aby odpowiedzieć właśnie na to ogłoszenie.

W takim ogłoszeniu powinny znaleźć się dane o proponowanej formie współpracy, wymiarze godzinowym i wysokości wynagrodzenia. Jeśli anons dotyczy pracy tymczasowej lub na zastępstwo – dobrze jest zamieścić odpowiednią uwagę na ten temat wraz z podaniem okresu, w jakim wykonywana ma być praca.

Oferty pracy a dodatkowe informacje

Pamiętajmy, że ogłoszenie o pracę wcale nie musi być pisane według z góry ustalonego szablonu. Jeśli tylko jest to możliwe, warto dostarczyć jak najwięcej informacji. Powyżej wymieniliśmy jedynie elementy najczęściej poszukiwane w ofertach. Pozwolą one osobie poszukującej zatrudnienia określić, czy jest odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Oferty pracy mogą zawierać także inne informacje, a nawet odchodzić od utartych schematów rekrutacji. Jeśli mamy silne przesłanki, że modelowy kandydat chętniej zaaplikuje na niekonwencjonalny anons, nie bójmy się ryzykować!

Badania pokazują, że kandydaci do pracy cenią „nadprogramowe” dane zamieszczone w ofercie. Przede wszystkim liczą na informacje o dodatkowych benefitach. Jeśli Twoja firma oferuje takie pakiety – warto o nich wspomnieć. Również informacje o kulturze pracy są często poszukiwane przez kandydatów. Elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu czy dalekie  wyjazdy służbowe mogą być dla wielu osób atutem.

Aż 41% szukających pracę pozytywnie ocenia podanie bezpośredniego maila do rekrutera!

Dobrym zwyczajem jest umieszczanie w ogłoszeniu informacji o tym, kiedy i w jakiej formie kandydat może dowiedzieć się o wynikach rekrutacji. Jeśli firma nie ma w zwyczaju wysyłania takiej informacji do każdego, warto napisać o tym na dole oferty pracy.

Wiesz już, w jaki sposób przygotować skuteczne ogłoszenie o pracę? Umieść je za darmo w portalu PRACUJ W UNII.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj