Strona główna Firma Innowacje w biznesie – zagłosuj w plebiscycie “Polacy z werwą”

Innowacje w biznesie – zagłosuj w plebiscycie “Polacy z werwą”

“Polacy z werwą” to prestiżowy plebiscyt, organizowany przez PKN ORLEN. Jego celem jest pokazanie największego potencjału naszego kraju, a więc ludzi, którzy mają pomysły, pasję i wytrwałość, tworzą wielkie rzeczy nieznane szerszej opinii publicznej. Akcja ma inspirować Polaków i budować przekonanie, że Polska jest wspaniałym krajem wyjątkowych ludzi.

Kandydaci startują w siedmiu kategoriach: Nauka, Medycyna, Kultura i sztuka, Ochrona środowiska, Innowacje w biznesie, Design architektura oraz Sport. Wybrano te dziedziny ze względu na ogromne znaczenie dla dynamicznego rozwoju kraju.

Od 26 maja do 6 września br. można oddać swój głos na wybranego kandydata za pośrednictwem strony internetowej www.polacyzwerwa.pl.

W kategorii Innowacje w biznesie nagrodzeni zostaną ci, których etyczne podejście do gospodarki i ekonomii daje realną szansę na podniesienie jakości życia. Pora przedstawić kandydatów w tej dyscyplinie.

Jakub i Małgorzata Fraszkowie
Jakub i Małgorzata Fraszkowie

Jakub i Małgorzata Fraszkowie

Twardo stąpający po ziemi pomysłodawcy i właściciele nałęczowskich apartamentów w koronach drzew.

Ich pomysł był prosty – stworzyć miejsce, z którego można będzie podziwiać piękno nałęczowskich wąwozów, a przy okazji zatrzymać się na dłużej. Powrócili do swych dziecięcych marzeń i zrealizowali nietypowe przedsięwzięcie. Jakub Fraszka z żoną wybudowali i prowadzą w Nałęczowie apartamenty “W drzewach”. Ich projekt znalazł się w finale plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013.

Projekt domków przygotowali we współpracy z Piotrem Jakubowski. Do ich wnętrza można się dostać wchodząc schodami zawieszonymi nad stromo opadający wąwóz. Podłoga każdego z domków znajduje się na różnych wysokościach, które wynoszą od 2,5 do 4,5 metrów, jednak umieszczone w środku duże okna potęgują wrażenie zawieszenia w powietrzu, nad wąwozem, w koronach drzew.

Dzięki niebanalnemu pomysłowi i twórczemu zapałowi bliskie ich sercu poszarzanie wiedzy o drzewach dopracowane jest w najdrobniejszych szczegółach. Począwszy od wycieczek w korony drzew, poprzez obserwacje wysokościowe, rzeźbienie w drewnie, warsztaty edukacyjne, gry miejskie, poznanie osobliwości dendrologicznych regionu, podniebne pokazy slajdów z podróży, wycieczki krajoznawcze, aż po loty balonem, a nawet… zaręczyny w drzewach.

Aplikując o szwajcarskie fundusze SWISS CONTRIBUTION, Fraszkowie postanowili uatrakcyjnić swój biznes. Od stycznia 2015 przedsiębiorcza para poszerzyła ofertę pensjonatu. „TUJA” to nowopowstały obiekt w całości usytuowany również w koronach drzew, we wnętrzu którego skorzystać można z sauny suchej, sauny na podczerwień, groty solnej, a także strefy relaksu oferującej masaże. Stworzyli oraz uporządkowali leśny ogród na terenie bezpośrednio przylegającym do obiektu, a także zainstalowali oprawy świetlne eksponujące piękno drzew i wąwozów po zmroku.

Ich najnowsza inwestycja to „Odnowa w DRZEWACH – projekt rozwoju turystyki regionalnej Nałęczowa”, współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, program „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.

Jakub Krzych
Jakub Krzych

Jakub Krzych

Założyciel jednego z najbardziej widocznych polskich start-up’ów w Dolinie Krzemowej.

Jakub Krzych, wyszedł z założenia, że jakkolwiek nie da się przewidzieć przyszłości to można ją tworzyć, dostarczając inteligentnych rozwiązań ułatwiających życie. Razem z Łukaszem Kostką jest współzałożycielem i liderem projektu Estimote, Inc., startupu tworzącego rozwiązania „Internet of things”.

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach informatyka stosowana (magister) i fizyka komputerowa (licencjat) przed Estimote założył AdTaily, największą sieć internetowej reklamy samoobsługowej w Polsce, gdzie pełnił funkcję Członka Zarządu oraz Dyrektora Produktu.

Estimote tworzy rozwiązania w oparciu o technologię firmy Apple, iBeacon, która wykorzystuje Bluetooth 4.0., wprowadzając rewolucję w tradycyjnych zakupach. Beacon, czyli mały nadajnik, umieszczony w sklepach komunikuje się ze smartfonami konsumentów i znacznie zwiększa możliwości dwustronnej komunikacji klient-sklep. Technologia bazuje na innowacyjnych czujnikach, które mają usprawnić sprzedaż i pomóc klientowi w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Pomysł młodych Polaków został doceniony przez inwestorów. Krzych uzyskał dofinansowanie w wysokości 3 mln dolarów na wdrożenie wynalazków. Wśród inwestorów znaleźli się m.in.: Y Combinator, Innovation Endeavors, Bessemer Venture Partners, Betaworks. Tak przyjazną, nowoczesną i elegancką technologię jutra mógł wymyślić jedynie Polak owładnięty dziecięcą pasją udoskonalania świata przez najprostsze rozwiązania. A jeśli ów Polak przyćmiewa konkurencję w Dolinie Krzemowej, to z pewnością musi to być coś najlepszego na świecie. I jest, o czym świadczą wyniki firmy, której produkt jest intensywnie testowany w największych sklepach detalicznych USA i Europy.

Wynalazek Jakuba Krzycha wyróżnia też praktycznie nieskończona liczba zastosowań. Programiści współpracujący z Estimote (a jest ich już ponad 40 tys.), wykorzystują beacony m.in. do tworzenia systemów nawigacji dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy systemu wspomagania opieki nad osobami chorymi na Alzheimera (gdy chory przechodzi obok szafki z lekami, dostaje przypomnienie o tym, by wziąć pigułkę).

Zarówno logo firmy Jakuba Krzycha i Łukasza Kostki, jak i same urządzenia, oparte są na diagramie Woronoja, wypukłych wielobokach. Ta naukowa inspiracja odzwierciedla pewność wizji przyszłości jako sieci bezprzewodowych czujników i ich praktycznego zastosowania.

Piotr Prajsnar
Piotr Prajsnar

Piotr Prajsnar

CEO największej platformy Big Data w Polsce.

Z zawodu informatyk i ekonomista, z powołania SPAMobójca i Big Data Marketing Ninja, który postawił sobie za cel posprzątanie reklamowego śmietnika w Internecie i na naszych skrzynkach mailowych. Chce, aby reklama przestała irytować i zaczęła pomagać. Aby stała się bardziej dyskretna, aluzyjna, spersonalizowana. Jego sprzymierzeńcem w tej walce jest analiza Big Data, czyli anonimowych danych generowanych przez internautów. Uznawany jest za jednego z ojców-założycieli rodzimej analityki Big Data i za reprezentanta nowego zawodu: badacza danych.

Młody przedsiębiorca, absolwent SGH oraz PJWSTK, chłonął wiedzę jako stypendysta Programu Erasmus oraz Fundacji Orange. Szlify zawodowe zdobywał w Microsoft Polska. Dziś, po czterech latach od założenia firmy Cloud Technologies, jest ona liderem rynku reklamy internetowej w segmencie technologii przetwarzania i monetyzacji dużych zbiorów danych w chmurze obliczeniowej. Spółka w 2014 roku odnotowała największy wzrost na giełdzie NewConnect: +726,7%, okazując się najlepszą inwestycją na warszawskim parkiecie.

Piotr Prajsnar podziela pogląd pitagorejczyków, wedle których cały kosmos i całe życie pozwalają się opisać w terminach matematycznych, o ile tylko zdolni jesteśmy uchwycić i wyrazić zależności pomiędzy poszczególnymi elementami świata. Jest twórcą Behavioralengine.com, największej platformy Big Data nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej: monitoruje ona już ponad pół miliona witryn internetowych i zawiera przeszło 40 mln profili użytkowników. Piotr Prajsnar jest też autorem pierwszej w Polsce platformy do wieloaspektowego mailingu w modelu Programmatic Buying: mailingexchange.com.

Teraz szef Cloud Technologies śni o podbiciu zachodnich rynków oraz wykorzystaniu danych z urządzeń mobilnych. Pomóc mają mu w tym gry mobilne, do których produkcji powołał specjalną komórkę doświadczonych developerów. Pierwszy sukces ma już za sobą: gra zręcznościowa Bouncing Ball szturmem zdobyła amerykański sklep Apple App Store, stając się numerem jeden w USA i notując ponad 4 mln pobrań w ciągu zaledwie 4 tygodni od premiery. Apple postawił na polskiej produkcji pieczątkę: „polecane”.

Jeśli akurat Piotr Prajsnar nie siedzi „na chmurce”, jak pieszczotliwie nazywa biuro Cloud Technologies, to szuka tych całkiem analogowych wrażeń w życiu offline: szusuje na snowboardzie lub nartach, pływa na żaglówkach bądź zanurza się na dłuższą chwilę w poszukiwaniu skarbów morskiego świata.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj