Strona główna Inne Jak napisać dobre CV czy portfolio – radzi Preply.com

Jak napisać dobre CV czy portfolio – radzi Preply.com

Dobrze napisane curriculum vitae czy też portfolio jest sposobem na to, aby zainteresować naszymi osiągnięciami przyszłego pracodawcę lub zleceniodawcę. Każdy na pewno zastanawia się co warto ująć w swoim CV, a o jakich rzeczach nie wspominać. Lista wskazówek dotyczących napisania dobrego curriculum vitae i interesującego portfolio może okazać się wielce przydatna.

Dobrze napisane curriculum vitae musi odnosić się do konkretnej oferty pracy. Bardzo ważne jest to, aby zaznaczyć te umiejętności i zdobyte doświadczenie, które przydadzą się w danej ofercie pracy. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do napisania swojego CV dokładnie zapoznać się z daną ofertą pracy. Na pewno będzie tam określone, jaki pracownik jest poszukiwany i jak będzie wyglądał zakres jego obowiązków.  Nie zaszkodzi zapoznać się ze strona internetową firmy, do której będą składane dokumenty. W dokumencie, który tworzysz zamieszczaj tyko i wyłącznie prawdziwe informacje, pamiętaj, że przyszły pracodawca może w każdej chwili je zweryfikować. Jeśli piszesz o znajomości języków obcych to przygotuj się na to, że będą przeprowadzane testy ze znajomości języka czy to pisemne czy też ustne.

Cały tekst w napisanym CV powinien być odpowiednio sformatowany, należy ograniczyć się do najbardziej popularnych czcionek, które będą czytelne dla osoby weryfikującej dokumenty rekrutacyjne. Kolejną istotną rzeczą jest dokładne sprawdzenie dokumentu pod względem ortografii i interpunkcji. Także plik, w którym będzie przesłany nasz dokument powinien być odpowiednio nazwany, najlepiej, jeśli będzie w nazwie twoje imię i nazwisko. Najlepiej, jeśli informacje zawarte w CV będą przedstawiane w punktach w sposób czytelny i łatwy do rozumienia. Cały dokument powinien być przejrzysty, konkretny i czytelny. W swoim curriculum vitae koniecznie zamieść dane adresowe, łącznie z podaniem adresu mailowego i telefonu. Na samym końcu każdego dobrze napisanego CV powinna znaleźć się klauzula mówiąca o tym, że wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych danych osobowych. Brak tego typu dopisku sprawi, że pracodawca nie będzie mógł brać pod uwagę tego dokumentu w dalszych procesach rekrutacji. Zdjęcie, które ma być zamieszczone w dokumencie powinno być zawsze bardzo dobrej, jakości i raczej takie jak do dowodu. Oczywiście nie musi to być zdjęcie prosto z zakładu fotograficznego. Ważne, aby wyglądało na profesjonalne.

Doświadczenie to bardzo ważny element w każdym curriculum vitae. Każdy pracodawca będzie brał ten element pod uwagę. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia zawodowego pomocne mogą okazać się zajęcia odbywane w ramach wolontariatu, praktyki, pracy wakacyjnej. Wszystko, co ma związek z mającą być w przyszłości wykonywaną praca może posiadać istotne znaczenie. Warto wiec takie rzeczy umieszczać w swoim CV. Dla przyszłego pracodawcy ciekawe mogą okazać się informacje o studenckich praktykach, lub o blogu, który jest przez Ciebie prowadzony. Kiedy twoje CV będzie już w stu procentach gotowe poproś znajomego, aby je przeczytał i podzielił się z Tobą ewentualnymi uwagami.  Zastanów się czy w swoim CV uwzględniłeś wszystkie swoje mocne strony i umiejętności, które zainteresują przyszłego pracodawcę.

Natomiast, jeśli mowa o portfolio to w przeciwieństwem od stworzenia dobrego CV stworzenie dobrego portfolio wydaje się zadaniem znacznie trudniejszym. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne, po prostu trzeba się do tego, aby napisać profesjonalne portfolio odpowiednio przygotować. Co to jest portfolio? Jest to nic innego jak umiejętna reklam swojej własnej osoby. Dzięki dobrze napisanemu portfolio będziesz w stanie przekonać potencjalnego pracodawcę, czy też zleceniodawcę, że jesteś idealną osobą do tego, aby podjąć się tej pracy. Portfolio pod względem zawartości i treści powinno być uzależnione od tego, w jakiej branży aplikujesz, oraz od tego, jaki kierunek miały twoje studia. Pierwszą zasada dobrze opracowanego portfolio jest oczywiście jego czytelność. W dobrze napisanym portfolio powinny znaleźć się przede wszystkim informacje o największych osiągnięciach związanych z dziedziną, w której pracujemy, lub mamy zamiar pracować. Zamieść tam informacje o wszystkich wygranych konkursach, nagrodach.

Jak napisać dobre CVDla przyszłych pracodawców czy też zleceniodawców interesująca może tez być informacja o szkoleniach, w jakich brałeś udział. Istotnym elementem szczególnie w przypadku osób, którym brakuje doświadczenia zawodowego są opinie innych osób. Nie ma żadnych przeszkód, aby tego opinie zacytować w swoim portfolio. Na pewno dużym zainteresowaniem okażą się opinie osób uznawanych za znawców w danym temacie, więc jeśli tylko takie opinie posiadasz to będzie duży atut w twoim portfolio. W swoim portfolio warto wspomnieć o swoich zainteresowaniach. Nie należy jednak czynić tego w sposób ogólny i zdawkowy. Warto napisać coś więcej o swoim hobby o tym, co Ciebie pasjonuje w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie osoby, która będzie to czytała.

Na koniec jeszcze kilka ważnych uwag. Należy pamiętać o tym, że portfolio to nie curriculum vitae i przepisywanie wszystkiego z tego pierwszego nie jest dobrym pomysłem. Portfolio powinno stanowić jedynie uzupełnienie Twojego życiorysu zawodowego.  Swoje portfolio wysyłaj tylko w przypadku, kiedy jest to wyraźnie zaznaczone w informacji o naborze. Nigdy nie traktuj swojego portfolio jak by to był kwestionariusz osobowy. Twoje portfolio ma być profesjonalnym dokumentem stworzonym po to, aby przybliżyć ewentualnemu pracodawcy czy tez zleceniodawcy Twoją osobę. Jest to forma autoprezentacji, z której na pewno warto korzystać.

Polecamy także odwiedzenie strony:
korepetycje z chemii Warszawa na preply.com

Jak napisać dobre CV czy portfolio - radzi Preply.com

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj