Strona główna Kariera List motywacyjny: Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny: Jak napisać list motywacyjny?

Sprawdź jak napisać list motywacyjny, jakie można wskazać części składowe w listach motywacyjnych, zapoznaj się z przykładem listu motywacyjnego.

Na skróty: Wymagania wobec dobrego listu · Objętość · Części składowe listu motywacyjnego · Układ · Przykłady

List motywacyjnyList motywacyjny to dokument wysyłany do pracodawcy przez kandydata na stanowisko pracy. Często pracodawca wymaga jego złożenia razem z CV, jednak nie jest to regułą. Niektórych interesuje tylko CV i tylko je czytają. Jednak zawsze lepiej napisać również list motywacyjny. Wyjątkiem może być sytuacja, w której jesteś proszony o nie przesyłanie listu.

List motywacyjny jest pozytywną autoprezentacją kandydata w kontekście konkretnego ogłoszenia o pracę. Przedstawia on w nim argumenty przemawiające za tym, iż jest właściwym wyborem na to stanowisko pracy. Kandydat powinien w nim wyjaśnić dlaczego chce otrzymać pracę, dlaczego warto się z nim spotkać i że jest gotowy do podjęcia pracy.

Wymagania wobec dobrego listu

 • List motywacyjny powinien zostać napisany na papierze dobrej jakości;

 • Nie może zawierać błędów ortograficznych;

 • Musi mieć estetyczny wygląd;

 • Ma formę maszynopisu, odręczny jest tylko podpis;

 • Powinien być napisany w sposób przejrzysty i czytelny;

 • Powinien wzbudzić zainteresowanie u pracodawcy i zwiększyć pozytywne wrażanie po przeczytaniu CV albo zachęcić go do lektury;

 • Zostać napisany w sposób uprzejmy i pozytywny;

 • List motywacyjny powinien charakteryzować się dobrym stylem, gdyż dużo to mówi o kondycji intelektualnej kandydata;

 • Ma za zadanie sprzedać osobę kandydata;

 • Najlepiej jest zaadresować list motywacyjny bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacji;

 • Listy różnią się długością i stylem w zależności od konkretnych sytuacji.

Objętość

List motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4. Jednak trochę miejsca zawsze zajmują dane adresowe, zatem część listu może się znaleźć na drugiej stronie. Sama treść (zawartość listu) nie powinna być dłuższa niż jedna strona A4.

Części składowe listu motywacyjnego

 1. Wstęp

  Na początku sformułuj cel, w jakim zwracasz się do pracodawcy, np. „w odpowiedzi na ogłoszenie nr …….”. W tej części listu motywacyjnego powinny znaleźć się informacje o tym dlaczego chcesz pracować właśnie w tej organizacji i o jakie stanowisko się ubiegasz. Należy uważać, żeby oczekiwania odpowiadały temu, co pracodawca oferuje na danym stanowisku.

 2. Część właściwa

  Następnie postaraj się przekonać pracodawcę, że jesteś właściwą osobą na to stanowisko pracy. Tutaj opisujesz swoje przygotowanie do pracy, popierając to wykształceniem i posiadanymi umiejętnościami. Osoba, która nie ma doświadczenia zawodowego może zamieścić informacje o ocenach jakie uzyskała na uczelni z przedmiotów, które mogą okazać się przydatne na tym stanowisku pracy. Umieść także informacje o stażach i praktykach, związanych ze stanowiskiem o które się starasz.

  Jeśli nie posiadasz umiejętności, które są wymagane, a zależy Ci na zdobyciu tej pracy, napisz o swojej chęci uzupełnienia potrzebnej wiedzy, zgromadzenia nowych doświadczeń. Podkreśl swoją motywację do pracy w tej firmie.

 3. Zakończenie

  List powinien kończyć się w sposób uprzejmy i pozytywny, np. „Uważam, że posiadam wymagane doświadczenie i kwalifikacje. Mam nadzieję, że będę miała możliwość szczegółowego omówienia tego stanowiska podczas rozmowy kwalifikacyjnej”.

  W tej części zamieszcza się także informacje, w jaki sposób pracodawca może się z Tobą skontaktować. Użyj zwrotu grzecznościowego („Z poważaniem”) i podpisz się.

  Opcjonalnie pod podpisem możesz zamieścić spis załączników (np. referencje, certyfikaty, dyplomy).

  Na dole listu motywacyjnego należy zawrzeć klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w postaci:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj