Strona główna Inne Mowa pogrzebowa: Jak napisać mowę pogrzebową?

Mowa pogrzebowa: Jak napisać mowę pogrzebową?

Sprawdź jak napisać mowę pogrzebową, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się z przykładem mowy pogrzebowej.

Mowa pogrzebowa

Mowa pogrzebowa to przemówienie wygłaszane podczas uroczystości pogrzebowych. Obowiązuje zasada, że o zmarłym należy mówić tylko dobrze. Im był bliższą osobą dla przemawiającego, tym bardziej jest wskazany emocjonalny styl wypowiedzi.

Układ

  1. Apostrofa („Drodzy zebrani”);

  2. Przyczyna wygłoszenia mowy („Zebraliśmy się tutaj żeby pożegnać…”);

  3. Określenie związku osoby przemawiającej ze zmarłym;

  4. Pochwała zasług;

  5. Wyrażenie współczucia dla bliskich zmarłego;

  6. Podziękowanie obecnym;

  7. Pożegnanie i zapewnienie o pamięci.

Przykład

Mowa pogrzebowa – przykład

Drodzy zebrani!

Spotkaliśmy się dzisiaj by pożegnać śp. Adama Nowackiego, który zakończył swoje ziemskie pielgrzymowanie. Jego śmierć zaskoczyła nas wszystkich.

Nie jest łatwo wypowiadać słowa pożegnania, szczególnie dla mnie, gdyż znałem go i szanowałem. Pamiętam nasze pierwszy spotkanie. Już wtedy zrobił na mnie wrażenie osoby odpowiedzialnej, energicznej, pomysłowej.

Był świetnym wychowawcą. Miał szczególny dar w kontaktach z młodymi ludźmi i dziećmi. Potrafił dotrzeć do serc i umysłów. Szanował ich wolność, zyskując tym samym sympatię i oddanie swoich podopiecznych.

Był osobą nietuzinkową. Zawsze uśmiechnięty, wesoły, miał dla każdego dobre słowo. Nie potrafił przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. Bywało, że zapominał wtedy o sobie.

W ostatnich dniach towarzyszyła mu rodzina i przyjaciele. Jego matka i brat przyjechali z daleka, aby dać mu nadzieję. Pani Anno, Andrzeju, zapewniamy Was o naszym współczuciu i wsparciu.

Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przybyli na dzisiejsze uroczystości. Będziemy zawsze Cię pamiętać Adamie i teraz, kiedy Twoja ziemska wędrówka znalazła swój kres, mówimy: żegnaj przyjacielu.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj