Strona główna Firma Model biznesowy: Jak napisać model biznesowy?

Model biznesowy: Jak napisać model biznesowy?

Dowiedz się jak napisać model biznesowy, jaki układ elementów zastosować, jak wypełnić poszczególne pola modelu biznesowego.

Model biznesowy

Jeśli chcesz założyć firmę lub wprowadzić na rynek nowy produkt/usługę, a nie jesteś jeszcze gotów (albo nie chcesz) napisać biznesplanu, możesz skorzystać z narzędzia określanego jako model biznesowy. Pozwala on w sposób dość prosty i szybki opisać pomysł, który następnie można np. przedstawić potencjalnym inwestorom.

W artykule został wykorzystany The Business Model Canvas, udostępniany na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License. Zarówno w Internecie, jak i w literaturze można się spotkać z kilkoma wariantami tego modelu.

Definicja

Model biznesowy to szkic strategii, która ma zostać wdrożona w organizacji i dzięki której zapewni ona sobie finansowy byt. Składa się z 9 elementów, opisujących proces zarabiania pieniędzy przez firmę: (1) segmenty klientów, (2) propozycja wartości, (3) kanały, (4) relacje z klientami, (5) strumienie przychodów, (6) kluczowe zasoby, (7) kluczowe działania, (8) kluczowi partnerzy, (9) struktura kosztów (por. Osterwalder i Pigneur 2012: 18-21).

Z założenia model biznesowy odnosi się do firm. Może jednak być stosowany również do projektowania i rozwijania własnej kariery zawodowej. W obu przypadkach ulega on ciągłym zmianom w czasie i należy go aktualizować, aby zachował skuteczność (por. Clark, Osterwalder i Pigneur 2013: 19).

Zbudowany model powinien zmieścić się na jednej kartce A4, stanowiąc bardzo czytelny i klarowny sposób opisu przedsięwzięcia. Niewielka ilość miejsca wymusza także skoncentrowanie się tylko na najistotniejszych elementach.

Układ

Model biznesowy ma postać jednej strony A4. Można go wydrukować i nanosić poszczególne pola, rozrysować na tablicy, albo wykorzystać którąś z darmowych aplikacji.

Model biznesowy (pobierz PDF)

Model biznesowy - układ

Komentarze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj