Strona główna Kariera Jak napisać podanie o pracę?

Jak napisać podanie o pracę?

Jesteś osobą bezrobotną i znalazłeś stanowisko, na którym bardzo Ci zależy? Napisz podanie o pracę! Co to za dokument oraz co powinien zawierać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Podanie o pracę – co to za dokument?

Zarówno małe jak i duże firmy bardzo cenią sobie osoby, które wykazują chęci do pracy. Zależy Ci na zdobyciu danego stanowiska, nawet jeśli nie masz doświadczenia? A może znalazłeś w serwisie GoWork.pl, lecz firma zaprzestała na daną chwilę rekrutować nowych pracowników? Pokaż potencjalnemu szefowi, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem i złóż podanie o pracę.

Podanie o pracę to dokument wysyłany do pracodawcy, który aktualnie nie prowadzi procesu rekrutacyjnego. Używa się go po to, aby w przypadku przyszłego naboru nowych pracowników, pracodawca o nas pamiętał.

Bardzo wiele firm zachowuje podania o pracę, tworząc prywatną bazę wykorzystywaną wtedy, gdy zwalnia się miejsce na danym stanowisku. Wtedy, zamiast umieszczać ogłoszenie, rekruter dzwoni do poszczególnych osób z listy i zaprasza ich na spotkanie rekrutacyjne.

Kiedy podanie o pracę może się przydać?

Pewnie zastanawiasz się, kiedy podanie o pracę może się przydać? Z pewnością kiedy jesteś studentem bądź niedawno ukończyłeś szkołę, a nie zdobyłeś jeszcze doświadczenia w zawodzie. Podanie o pracę możesz napisać, gdy bardzo interesuje Cię dane stanowisko, lecz ze względu na jego atrakcyjność jest ono oblegane. Wysyłając pismo, zwiększasz szansę, że pracodawca sam się do Ciebie odezwie.

Podanie o pracę warto napisać, jeśli odbyłeś staż w danej firmie, lecz obecnie nie prowadzi ona rekrutacji na interesujące Cię stanowisko. Być może za kilka tygodni lub miesięcy znajdzie się wakat, a Ty dowiesz się o tym jako pierwszy.

przyjęcie do pracy

Jak napisać podanie o pracę?

Jak napisać podanie o pracę? Przede wszystkim bezbłędnie i kreatywnie. Stwórz pismo, które będzie wyróżniać się na tle innych. Interesująca treść to podstawa!

Obowiązkowe elementy, które powinny znaleźć się w podaniu o pracę to:

  • data i miejscowość umieszczona w prawym górnym rogu kartki;
  • imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe;
  • pełne dane firmy, do której wysyłasz pismo;
  • tytuł na środku strony o treści „Podanie o pracę”;
  • treść motywująca, czyli dlaczego właśnie Ty nadajesz się na to stanowisko;
  • odręczny podpis;
  • informacja o załącznikach jak CV, kserokopia ukończonych szkoleń czy zdobytych certyfikatów.

Jak już wspomnieliśmy, treść podania o pracę musi zostać zapamiętana. Co więc napisać? W kilku słowach ujmij, dlaczego to właśnie Ty, a nie ktoś inny nadaje się na to stanowisko. Koniecznie wspomnij o swoich osiągnięciach, doświadczeniu w branży oraz cennych umiejętnościach. Zachęć pracodawcę do zapoznania się z Twoim CV i dodaj go jako załącznik do podania o pracę. Możesz też poinformować pracodawcę, że jesteś gotów spotkać się na rozmowę kwalifikacyjną i że czekasz na pozytywne rozpatrzenie jego prośby.

Podanie o pracę dokładnie sprawdź pod kątem ewentualnych błędów ortograficznych i stylistycznych. Pismo możesz wydrukować i wysłać na adres pocztowy firmy, bądź skorzystać z poczty e-mail.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj