Strona główna Firma Wezwanie do zapłaty: Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty: Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Dowiedz się jak napisać wezwanie do zapłaty, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się ze wzorami wezwań do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty to pismo przypominające dłużnikowi o konieczności uregulowania należności. Brak zapłaty może być podyktowany różnymi względami, od zwykłego przeoczenia po kłopoty finansowe dłużnika. Wzywać do zapłaty można na wiele sposób (np. listownie, telefonicznie, przez sms lub e-mail).

W sytuacji gdy firma wysyła kilka wezwań do zapłaty, pierwsze powinno być napisane w uprzejmym tonie. Ma ono za zadanie przypomnieć dłużnikowi o zapłacie należności. Dopiero w przypadku braku reakcji ostatnie wezwanie, poprzedzające skierowanie sprawy na drogę sądową, powinno zostać napisane w znacznie stanowczy sposób. Zawiera ono często przytoczenie całej korespondencji dotyczącej zapłaty należności.

Na wezwanie do zapłaty należy niezwłocznie odpowiedzieć. Najlepiej poprzez wysłanie potwierdzenia dokonania zapłaty.

Układ

 1. Miejscowość, data;

 2. Nadawca (nazwa i adres wierzyciela);

 3. Adresat (nazwa i adres dłużnika);

 4. Nagłówek (np. „Wezwanie do zapłaty”);

 5. Przypomnienie o konieczności uregulowania należności. Zwykle w tym miejscu podaje się: powód wysłania wezwania (z nr faktury, datą wystawienia i terminem płatności), kwotę zadłużenia, informację o naliczonych odsetkach, nr rachunku na który można dokonać wpłaty, termin uregulowania należności;

 6. Ostrzeżenie o konsekwencjach (np. naliczanie odsetek, wejście na drogę sądową);

 7. Podpis.

Wzór 1

Wezwanie do zapłaty – wzór
…………………………
(miejscowość, data)

………………………………
………………………………
………………………………
(nazwa i adres wierzyciela)

………………………………
………………………………
………………………………
(nazwa i adres dłużnika)

Dot.: faktury nr …………….. z dnia ……………..

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zapłaty należności wynikających z faktury nr …………….. z dnia …………………. w kwocie ………………….. (słownie: ……………………………….. zł).

Bylibyśmy zobowiązani, jeśli niezwłocznie zapłacą Państwo powyższy rachunek. Pieniądze prosimy przekazać na konto nr ………………………………………… Od dnia ………………… będziemy Państwu naliczać odsetki w wysokości ……….. % za każdy dzień zwłoki.

Z poważaniem
……………………..
(podpis wierzyciela)

Wzór 2

Wezwanie do zapłaty – wzór
…………………………
(miejscowość, data)

………………………………
………………………………
………………………………
(nazwa i adres wierzyciela)

………………………………
………………………………
………………………………
(nazwa i adres dłużnika)

Wezwanie do zapłaty

Niniejszym wzywam do zapłaty należności w wysokości …………………… zł (słownie: ……………………………………… zł) wraz z odsetkami ustawowymi za zwłokę od dnia oznaczonego jako termin zapłaty do dnia uiszczenia zaległości. Żądana należność wynika z faktury nr ……………… z dnia ……………………….

Należność proszę uregulować w nieprzekraczalnym terminie do ……….. dni od doręczenia niniejszego pisma. Pieniądze należy przekazać na konto nr …………………………………………..

Jednocześnie informuję, że w razie nieuregulowania należności we wskazanym terminie sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

Z poważaniem
……………………..
(podpis wierzyciela)

Komentarze

9 KOMENTARZE

 1. Witam,

  Pewnie wielu z was zastanawiało się jak skutecznie odzyskać pieniądze zapłacone jako zaliczkę bądź za wykonaną usługę. Specjalizuję się w prawie obrotu wierzytelnościami. Oferuję windykację bez kosztów dla wierzyciela – prowizja jest płatna przez dłużnika. Poprowadzę każdą sprawę, zapraszam do kontaktu [wymoderowano]

  • Witam Pani Kornelio,

   Czy dług od właściciela mieszkania które wynajmowałem również jest do odzyskania?
   Mam z właścicielem umowę najmu spisaną u notariusza z której wynika, że właściciel powinien mi zwrócić kaucję oraz koszt kupna pralki do 30 dni od dnia wyprowadzenia się – czyli do 30.10.2017. Właścieiel nie odpisuje na moje sms, email oraz nie odbiera telefonu. W jednym z sms odpisał mi, że otrzymam pieniądze w „terminie” – nie podając go w ogóle.

   Niestety fakturę zakupu pralki w dobrej wierze przekazałem właścicielowi w dniu wyprowadzki wierząc, że zwróci należność jak trzeba – teraz mam obawy, że się wykręci, że to nie mój zakup był…

   Czy taką sprawę również jest Pani w stanie poprowadzić?

   Pozdrawiam
   Jakub

  • Witam serdecznie. Pani Kornelio chciałbym powierzyć Pani Zlecenie . Wiecej informacji w sprawie przedstawie w rozmowie telefonicznej Proszę o kontakt 519743003 Pozdrawiam

 2. witam nie mogę doprosić się zapłaty za fakturę ciągle słyszę że inwestor nie zapłacił ale ja mam umowę z i wystawiłem fakturę zapłaciłem podatek a kasy dostałem tylko część da rady coś z tym zrobić tel 600378510

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj