Strona główna Kariera Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rynek pracy jest coraz bardziej wymagający. Bezrobocie rośnie, w dorosłe życie wkracza coraz więcej absolwentów, do tego oczekiwania pracodawców wciąż się powiększają. Praca staje się towarem coraz bardziej deficytowym. Dlatego ważne jest, aby być dobrze przygotowanym do walki o nowe stanowisko. Jeżeli już zostałeś wyłowiony z grona aplikantów i zaproszono cię na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć czas i wysiłek, aby wypaść na niej jak najlepiej. To spotkanie jest twoją furtką do sukcesu.

Wiele osób podchodzi do rozmowy kwalifikacyjnej jako do przykrego obowiązku, który trzeba „odbębnić”. Takie nastawienie jest zgubne. Spotkanie z pracodawcą to nic innego, jak akcja marketingowa, w czasie której będziesz reklamował swoją osobę. Jasne jest, iż powinieneś zrobić to jak najlepiej. Nagrodą będzie wymarzona praca.

Podstawowa sprawa to przygotowanie merytoryczne. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której się wybierasz. Minimum to zapoznanie się z jej stroną internetową i zawartymi tam informacjami, np. zakresem działalności, zrealizowanymi projektami czy filozofią, jaką kieruje się przedsiębiorstwo na co dzień. Poza tym poszukaj też wiadomości gdzie indziej. Sieć to świetne źródło wiedzy. Na forach, listach dyskusyjnych, w artykułach znajdziesz mnóstwo faktów, które pozwolą błysnąć ci w rozmowie i pokazać pracodawcy, iż nie trafiłeś do tej firmy przez przypadek. Poza tym dla twojego potencjalnego szefa twoje przygotowanie jest dobrą prognozą na przyszłość – świadczy o tym, iż jesteś osobą zapobiegawczą i załatwiającą sprawy w sposób kompetentny.

Kolejna rzecz to wygląd. Jak cię widzą, tak cię piszą, mawia przysłowie. Zadbaj więc o to, aby zrobić dobre wrażenie już od pierwszego momentu. Na większości rozmów kwalifikacyjnych sprawdzi się typowo biznesowe ubranie, tj. garnitur lub schludna garsonka. Nie fantazjuj zbytnio z elementami ubioru, swoim wyglądem zademonstruj własny profesjonalizm. Rzecz jasna są branże, w których panują inne zasady. W agencji reklamy, firmie produkującej gry komputerowe czy redakcji zazwyczaj nie obowiązuje restrykcyjny, biznesowy „dress code”.

Przed rozmową kwalifikacyjną nie możesz też zapomnieć o swojej psychice. U przyszłego pracodawcy musisz stawić się wypoczęty i zrelaksowany, aby móc zrobić na nim dobre wrażenie i zaprezentować swoją osobę w korzystnym świetle. Istotne jest więc, abyś się wyspał. Dzień przed załatw wszystko na tyle wcześnie, abyś mógł położyć się spać o sensownej porze. Druga sprawa, to przygotowanie wszystkiego już na dzień przed rozmową. Wybierz ubrania, wyprasuj je, sprawdź, jak się dostaniesz do siedziby firmy, oblicz ile potrzeba ci na to czasu i zaplanuj wcześniejsze wyruszenie z domu, tak abyś na miejscu miał przynajmniej 10 minut na ochłonięcie, zebranie myśli i przygotowanie się do rozmowy. Spóźnienie się jest niedopuszczalne i niemal automatycznie cię dyskwalifikuje. Podobnie stres – pracodawca nie będzie wnikał w to, czy wypadłeś marnie, bo akurat byłeś zdenerwowany pośpiechem. Po prostu musisz być jak najbardziej spokojny, aby móc przeprowadzić przyjemną i skuteczną rozmowę.

Jak sam widzisz, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej nie jest zbyt trudne, wymaga jednak od ciebie poświęcenia na to nieco czasu. Uwierz jednak, że warto – jeśli wypadniesz lepiej niż inni, nowa praca będzie twoja.

/TZ/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj