Strona główna Inne Toast: Jak wygłosić toast?

Toast: Jak wygłosić toast?

Zobacz jak napisać/wygłosić toast, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się z przykładami toastów dłuższych i krótszych.

Toast

Toast to krótka lub dłuższa przemowa wygłaszana w celu uczczenia jakiejś osoby, sytuacji itp. Poprzez wzniesienie toastu składa się życzenia, podziękowania, a przy tym nawiązuje do okazji z jakiej odbywa się spotkanie. Jeśli toast jest wznoszony w celu uczczenia osoby lub osób (np. pary małżeńskiej), powinny one po jego wygłoszeniu, a jeszcze przed wypiciem, podziękować za miłe słowa.

Toast może być również wygłaszany jako sygnał do wspólnego wypicia alkoholu – wtedy ma krótką formę i nie musi zawierać życzeń, np. „no to siup”, „na drugą nóżkę” itp.

Zob. także: Mowa weselna

Układ

  1. Zwrócenie się do słuchaczy lub bezpośrednio do osób, których toast dotyczy („Szanowni Państwo!”, „Panie Kierowniku!”, „Drodzy nowożeńcy!”);

  2. Treść – złożenie życzeń, podziękowań, nawiązanie do powodów spotkania;

  3. Słowa „wznoszę/wznosimy toast za…” (może być także wypowiedziane po zwróceniu się do słuchaczy).

Przykłady – toasty krótkie

Toast – przykład

Zdrowie naszych miłych gości!

Toast – przykład

Aby nadchodzący rok był lepszy!

Toast – przykład

Aby wszystkie nasze plany się spełniły.

Toast – przykład

Wypijmy za zdrowie gospodarzy!

Toast – przykład

Za spotkanie!

Przykłady – toasty dłuższe

Toast – przykład

Szanowny Panie Profesorze! W dniu pana jubileuszu pragnę złożyć panu, w imieniu własnym i wszystkich magistrantów, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. W szczególności życzymy powodzenia w realizacji pana planów naukowych, aby nie zabrakło wytrwałości i siły potrzebnych do ich zrealizowania. Wznosimy toast za Pana, w podziękowaniu za pomoc, której nam pan udzielił, kiedy jej potrzebowaliśmy.

Toast – przykład

Szanowni Państwo! Pragnę serdecznie podziękować wszystkim za tak liczne przybycie na tę uroczystość. Zebraliśmy się tutaj żeby uczcić dziesiątą rocznicę powstania naszej firmy. Był to czas ciężkiej pracy, wielu sukcesów, ale też… mniejszych sukcesów. Wznoszę toast za następne dziesięć lat, aby więcej było wzlotów niż upadków i aby wszystkie nasze plany zakończyły się powodzeniem, co z pewnością przyczyni się do poprawy sytuacji nas wszystkich.

Toast – przykład

Drodzy! Z okazjo Nowego Roku pragnę życzyć sobie i Wam, aby wszystkie nasze plany się spełniły, marzenia przybrały realną postać i abyśmy jeszcze nie raz spotkali się w tak licznym i wesołym gronie. Zdrowie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj