Strona główna Firma Kredyt konsolidacyjny – co musisz wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny – co musisz wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny to atrakcyjna oferta dla osób, które mierzą się ze spłatą kilku kredytów i chciałyby sobie ułatwić regulowanie długów. Dzięki niemu można spłacać jedną ratę i mieć większą kontrolę nad osobistym budżetem oraz przejrzystość w harmonogramie spłat. Brzmi fantastycznie, jednak należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest dla wszystkim i nie jest też pozbawiony wad. Kto może sięgnąć po takie rozwiązanie? Jakie są jego dobre, a jakie złe strony?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

To kredyt celowy, którego przeznaczeniem jest spłata dotychczasowych zobowiązań w liczbie dwóch lub więcej. Nie trzeba łączyć wszystkich zobowiązań – niektóre lepiej spłacać na starych warunkach. Trzeba dobrze przeanalizować, które zobowiązania nadają się do włączenia do kredytu, tak by na tym zyskać, a nie stracić. Jakie kredyty można łączyć? Wszystkie rodzaje: gotówkowe, mieszkaniowe, samochodowe, ratalne, limity na koncie i kartach kredytowych oraz debety na kontach. Po przyznaniu kredytu konsolidacyjnego, Twoje zobowiązania w innych bankach są wygaszane. Zajmuje się tym bank od kredytu konsolidacyjnego. Ty nie dostaniesz do ręki gotówki na spłatę kredytów. Dzieje się to poza Twoim udziałem. Po połączeniu kredytów w jeden, masz zobowiązanie tylko w nowej instytucji, która udzieliła Ci tego kredytu. Już nie masz zobowiązania wobec banków, które udzieliły Ci kredytów, które zostały włączone do konsolidacji. Masz jedną ratę. Może dojść też do wydłużenia okresu spłaty, dzięki czemu rata będzie niższa, jednak wydłużenie okresu spłaty spowoduje wzrost całkowitej kwoty kredytu.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Osoby, które mają dobrą zdolność kredytową. Niestety,  kredytów konsolidacyjnych nie przyznaje się automatycznie, biorąc pod uwagę ocenę zdolności kredytowej z dotychczasowych kredytów. Przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego, dochodzi do ponownej oceny zdolności kredytowej i to bardzo wnikliwej. Dodatkowo trzeba będzie bankowi udostępnić wiele dokumentów, które potwierdzą dochody, formę zatrudnienia dłużnika oraz będą zawierać informacje na temat dotychczasowych zobowiązań, które mają zostać połączone w jedno. Historia kredytowa dłużnika powinna być nieskazitelna, aby mógł on uzyskać kredyt konsolidacyjny.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny wiąże się z wieloma zaletami. Należą do nich:
• Niższa rata miesięczna
• Jedna rata zamiast wielu
• Wydłużenie okresu spłaty
• Możliwość wynegocjowania lepszych warunków spłaty niż te z oddzielnych, dotychczasowym kredytów
• Możliwość zmiany daty uiszczania raty
• Możliwość połączenia wszystkich, różnych kredytów w jeden
• Możliwość dobrania dodatkowej gotówki przy braniu kredytu konsolidacyjnego.
Wady kredytu konsolidacyjnego
Jakie są wady połączenia kilku zobowiązań w jedno? Kredyt wiąże się z kosztami. Będziesz musiał uiścić prowizję za nowy kredyt. Ponadto niższa rata wywołana jest tym, że wydłuża się okres kredytowania. Warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytów konsolidacyjnych, który pomoże Ci ustalić, jaką ratę będziesz miał po konsolidacji, ile wyniesie całkowita kwota do spłaty i okres spłaty.

Jak znaleźć korzystną ofertę kredytu konsolidacyjnego?

Szukając dobrej oferty kredytu konsolidacyjnego, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu, jaka zostanie całkowita kwota do spłaty i rata po konsolidacji. Trzeba zatem dokładnie prześwietlić koszty. Ponadto warto zapoznać się z informacjami na temat tego, co nam grozi w przypadku niespłacenia raty kredytu konsolidacyjnego. Także ważną informacją jest wymagane zabezpieczenie kredytu. Jeśli pragnie się uzyskać jeszcze lepsze warunki udzielenia kredytu konsolidacyjnego, całkiem możliwe, że będzie wymagane dość znaczne zabezpieczenie kredytu w postaci zastawienia nieruchomości, wpisu do hipoteki, zastawu auta itd. To zawsze ryzykowne, bo w razie problemów ze spłatą, można stracić majątek. Ponadto wpis do hipoteki wiąże się z dodatkowymi kosztami za wycenę nieruchomości. Uważnie zatem wybierajmy instytucję udzielającą kredytu konsolidacyjnego, tak by nie okazało się, że połączenie zobowiązań będzie nas słono kosztować.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj