Strona główna Firma Przewaga rozwiązań dedykowanych nad abonamentowymi – trochę o funkcjonalnościach i różnicach między...

Przewaga rozwiązań dedykowanych nad abonamentowymi – trochę o funkcjonalnościach i różnicach między nimi

Rosnący rynek e-commerce oraz coraz to nowsze nisze, które się na nim pojawiają, to bardzo dobry okres na rozpoczęcie własnej działalności w Internecie. Niestety otworzenie e-sklepu nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Przede wszystkim musimy znaleźć dobrych kontrahentów, nawiązać współpracę z operatorami płatności oraz firmami logistycznymi, a także – co najważniejsze – podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą platformy sprzedażowej.

Czy sklep, który otwieramy, ma być rozwiązaniem dedykowanym, przygotowanym specjalnie dla nas, czy może abonamentowym, które, mimo że nie jest przygotowane pod klienta, zawiera najważniejsze funkcjonalności sklepu internetowego? Która z opcji jest bardziej korzystna?

Kawałek tortu wartego około 40 miliardów?

Mimo tego, że według statystyk większość nowych e-sklepów nie potrafi przetrwać dłużej niż 3 lata, to wśród nich pojawiają się takie, które radzą sobie z konkurencją, zawirowaniami na rynku oraz często skomplikowanymi przepisami prawa podatkowego. Analitycy i obserwatorzy tego segmentu uważają, że to właśnie teraz – gdy trwa swoisty “bum” w e-commerce – jest najlepszy czas na otwieranie e-sklepów.

Podpierają się oni analizami i raportami, między innymi danymi zawartymi w badaniach „E-commerce w Polsce 2017” czy też „E-shopper barometer 2017”, które pokazują, że rynek rośnie i wart jest ok. 35-40 miliardów złotych, a samych sklepów jest około 24 tysiące, z czego 69% przynosi zyski netto. Jeśli więc zdecydujemy się na otworzenie własnego sklepu internetowego, pomyślmy najpierw nad wyborem platformy, przy pomocy której będziemy sprzedawać nasze produkty.

Jakie oprogramowanie wybrać do sklepu internetowego?

E-sprzedawcy stoją przed wyborem jednego z dwóch rozwiązań – sklepu dedykowanego oraz platformy abonamentowej. To, które z nich wybierzemy, zależne jest od zasobności naszego portfela i funkcjonalności, jakie są nam potrzebne.

Sklepy abonamentowe

Zacznijmy od sklepów działających w modelu SaaS (Software as a Service), czyli abonamentowym. W tym przypadku nie kupujemy sklepu, ale wynajmujemy go od dostawcy usługi. Jest on zainstalowany na serwerze firmy zewnętrznej, który też dopasowany jest do pewnego poziomu sprzedaży. Średnia roczna opłata za takie rozwiązanie to około 1000 zł. Cena ta przeważnie dotyczy sklepów, które mają w ofercie nie więcej niż 1000 produktów – powyżej tej liczby ceny rosną. Rosną one także w przypadku wzmożonego ruchu. Niektórzy dostawcy abonamentowych e-sklepów wprowadzają dodatkowe opłaty, jeśli obciążenie serwera drastycznie się zwiększy.

W przypadku tej funkcjonalności niestety nie mamy możliwości rozbudowania sklepu o dodatkowe funkcjonalności oraz usługi, których nie ma w abonamencie. Mimo, że sklepy tego rodzaju posiadają bardzo szeroki wachlarz funkcjonalności, nie zawsze są one najwyższej jakości i często nie dają możliwości ich pełnej konfiguracji. Przykład: dokument sprzedaży w panelu sklepu generowany jest jako proforma i by móc automatycznie utworzyć fakturę, musimy zintegrować sklep z jednym z dostępnych na rynku programów księgowo-magazynowych. Problem pojawia się wtedy, gdy używane przez nas oprogramowanie nie występuje na liście. Wtedy implementacje potrafią być bardzo kosztowne.

Trzeba też pamiętać o tym, że każdy sklep abonamentowy ma także wgrany podstawowy szablon wyglądu. Można kupić ładne maski, które dostosowane są do urządzeń mobilnych, ale to koszt przeważnie od 399 do nawet 699 zł netto. Ceny są przykładowe i uzależnione od tego, jak rozbudowany jest szablon oraz jakiej platformy dotyczy.

Na koniec jeszcze jedna sprawa – karta produktu. W większości przypadków jest ona wystarczająca dla naszych potrzeb. Może się jednak okazać, że mamy produkt, który ma wiele wymiarów i wariantów, generowanych zależnie od jego wysokości i długości. Na przykład w przypadku żaluzji okiennych poza długością, szerokością, rodzajem materiału, rodzajem wykończenia, typem mocowania jest jeszcze wiele innych czynników wpływających na cenę. Tego typu wymagania przewyższają możliwości typowego, gotowego rozwiązania, a co za tym idzie, będzie albo niemożliwe do wdrożenia, albo wymagające dodatkowych nakładów finansowych.

Nie można jednak mówić, że sklepy rozliczane w modelu SaaS są złe. To rozwiązanie idealne dla początkujących e-sprzedawców, którzy nie potrzebują bardzo rozbudowanej architektury i rozwiązań. Ze sklepów takich korzystają także średni przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie zdecydowali się na dedykowany sklep, ale są bliscy tej decyzji.

Rozwiązania dedykowane

Przejdźmy teraz do sklepu internetowego „szytego na miarę”. Na tego typu rozwiązania przeważnie decydują się klienci z dużym budżetem na start i zaplanowaną strategią rozwoju oraz ci, którzy korzystali już z SaaSów, a teraz potrzebują wdrożenia dużo bardziej rozbudowanego, jakie będzie miało wszystkie potrzebne implementacje oraz funkcje.

Dlaczego ten model wydaje się być idealny dla wspomnianych podmiotów? Przede wszystkim z tego powodu, że klient, czyli właściciel powstającego sklepu, od początku do końca ma możliwość współpracy z programistami i może wybrać, które z funkcji są mu najbardziej potrzebne teraz, jakie w późniejszej działalności, a które nie muszą się pojawić w ogóle. Deweloperzy zajmujący się tego typu wdrożeniami chętnie służą pomocą i pomagają dobrać odpowiednie narzędzia sprzedażowe.

Sklep dedykowany będzie wyglądał tak, jak sobie tego życzymy, na każdym poziomie, nie tylko od zewnątrz. Również od strony administratora będzie zawierał wszystkie potrzebne funkcje, nawet te najbardziej nietypowe. Może się okazać, że chcemy sprzedawać jednocześnie produkty cyfrowe oraz fizyczne, na przykład książki papierowe i e-booki, a ponadto będziemy chcieli, aby system pozwalał klientowi wrzucać je do jednego koszyka i rozliczać podczas jednej transakcji. W kilku polskich, bardzo dużych e-księgarniach nadal jest to niemożliwe. Dedykowane rozwiązanie poradzi sobie i z tym problemem.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku własnego sklepu pojawiają się kolejne koszty. Po stworzeniu platformy musimy jeszcze zainstalować ją na serwerze, który powinien posiadać odpowiednie parametry. Wiele firm zajmujących się tworzeniem e-sklepów posiada własną infrastrukturę, z której warto skorzystać, gdyż mają one największe doświadczenie w dobieraniu odpowiednich parametrów serwera do potrzeb klientów.

Ile kosztuje dedykowany serwer? Tutaj ceny są bardzo różne. Wszystko zależy od wielkości sklepu, ruchu, platformy, na której został postawiony. Na przykład sklepy skonstruowane na Magento wymagają odpowiednio dobranych parametrów, bowiem architektura ta jest bardzo zasobożerna, jednocześnie Magento jest jednym z lepszych oprogramowań e-commerce, z którego korzysta ponad 250 tysięcy sklepów na całym świecie, w tym duże marki z branży Fasion, czy też Home and Living. Hosting Magento będzie więc droższy, ale mamy też pewność, że nasz sklep bez problemu przetworzy zwiększoną liczbę zamówień w newralgicznych okresach.

Nie można zapominać o rozwiązaniach mobilnych. O ile w przypadku sklepów abonamentowych nie zawsze są one idealne, często wymagają dodatkowej pracy programisty, to dedykowane sklepy umożliwiają dopasować wygląd mobilnej strony do naszych oczekiwań. Wszystko bowiem dzieje się już na etapie tworzenia oprogramowania. Wiele deweloperów działa za pomocą strategii mobile first, która najpierw dopasowuje sklep do urządzeń mobilnych, a dopiero potem zajmuje się wersją desktopową.

Minus dedykowanego rozwiązania to także jego wysoka cena. Jednak w tym przypadku my jesteśmy właścicielami platformy, którą w razie konieczności zawsze możemy odsprzedać i odzyskać część pieniędzy. W modelu abonamentowym jesteśmy tylko osobami wynajmującymi oprogramowanie.

Plusy i minusy

Poniżej w małej pigułce przedstawiamy jeszcze zestawienie plusów i minusów każdego z rozwiązań.

Sklep abonamentowy

Plusy

 • sklep praktycznie gotowy do pracy na starcie, wystarczy tylko dodać produkty i wykonać integracje automatyczne z płatnościami oraz kurierem;
 • niska opłata na start, następnie stały abonament, który nie jest bardzo wygórowany;
 • hosting zapewnia dostawca usługi;
 • dość duża liczba funkcji bazowych i możliwości integracji na starcie;

Minusy

 • sklep nigdy nie będzie nasz, w razie zmiany dostawcy usługi musimy cały proces zaczynać od nowa;
 • mogą się pojawić dodatkowe opłaty za przestrzeń na serwerze lub wzmożony ruch;
 • sami nie możemy dokonać zmian w kodzie sklepu, przez co nie zrobimy poprawek lub nowych funkcjonalności;
 • pomimo dużej liczby wtyczek i rozszerzeń może się okazać, że korzystamy z bardzo rzadkiego programy np. do księgowości i nie będziemy mogli połączyć go z platformą, wyjściem będzie zmiana oprogramowania księgowego, lub zgłoszenie zapotrzebowania na integrację u dostawcy, co może wiązać się z odmową lub wysokimi kosztami;
 • dedykowany szablon graficzny strony głównej oraz podstron jest dodatkowo płatny;
 • jeśli oczekujemy jakiejś zmiany w funkcjonalności, to musimy ją zgłosić do dostawcy usługi i czekać, aż odpowiednio dużo klientów zgłosi zapotrzebowanie.

Sklep dedykowany

Plusy

 • sklep dopasowany do oczekiwań klienta od samego początku, wygląda tak, jak on tego sobie życzy, posiada odpowiednie integracje, nawet te z nietypowymi programami itd.;
 • sklep jest nasz po jego opłaceniu, możemy go odsprzedać, wynająć, wydzierżawić;
 • możemy swobodnie modyfikować jego elementy, a otwarta budowa pozwala na wdrażanie nowych funkcji bez konieczności wyłączenia sklepu na dłuższy czas;
 • nieograniczona liczba funkcji i możliwości integracji na starcie;
 • idealne rozwiązanie dla marek, które myślą o strategii omnichannel.

Minusy

 • cena rozwiązań dedykowanych idzie w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych;
 • dodatkowy koszt, to koszt dedykowanego serwera;
 • sklep nie jest dostępny do ręki, musimy poczekać na jego stworzenie, co może trwać nawet i kilka miesięcy;

Jak podjąć decyzję?

Decydując się na jedno z dwóch rozwiązań należy kierować się kilkoma ważnymi aspektami. Przede wszystkim, tym jak duży jest nasz obecny biznes, a jeśli zaczynamy od zera, to czy dysponujemy odpowiednim budżetem, który pozwoli nam działać na rozwiązaniu dedykowanym. Czasem zdarza się, że właściciele e-sklepów chcą migrować z abonamentowej platformy, bo po kilku latach działania nie mogą już od niej oczekiwać nic więcej, a wiadomo konkurencja nie śpi. Jeśli nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie wybrać warto skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy chętnie pomogą znaleźć odpowiednią platformę dla e-biznesu.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj