Strona główna Inne Lokaty bankowe – czyli sposób na bezpieczne oszczędzanie

Lokaty bankowe – czyli sposób na bezpieczne oszczędzanie

Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Do tych, które przynoszą najlepsze efekty z pewnością można zaliczyć produkty oszczędnościowe w banku. Największą popularnością cieszą się lokaty bankowe, ponieważ są one pewną formą inwestycji przynoszącą zysk. Dodatkowo założenie lokaty nie wiąże się z żadnym ryzykiem finansowym. Jak zatem wybrać najlepszą lokatę dla siebie? Sprawdźmy.

Oprocentowanie lokat bankowych

Lokata to pewnego rodzaju umowa pomiędzy klientem, a bankiem, na mocy której bank przez określony czas może dysponować zdeponowanymi pieniędzmi, w zamian za co po upływie terminu zapadalności lokaty ma wypłacić klientowi odsetki. Są one uzależnione przede wszystkim od oprocentowanie. Pamiętajmy, że oprocentowanie w reklamach zawsze podawane jest w skali roku, co oznacza, że zakładając lokatę trzymiesięczną nie uzyskamy tak wysokich odsetek.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje lokat: z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Oprocentowanie stałe jak łatwo się domyślić, nie zmienia się podczas całego okresu trwania umowy. Wybierając lokatę z takim oprocentowaniem, już w momencie podpisania umowy, możemy wyliczyć dokładny zysk. Jeśli chodzi o lokaty z oprocentowaniem zmiennym, to jest to produkt coraz rzadziej spotykany w ofertach bankowych. W tym przypadku oprocentowanie uzależnione jest od parametrów takich jak: stopy rynkowe WIBID/WIBOR, poziom inflacji, czy poziom stopy referencyjnej. Nie wiemy więc jak będzie się ono zachowywać podczas trwania lokaty, może zarówno się podnieść jak i obniżyć. Wszystko zależy od sytuacji na rynku. Oprocentowanie lokat porównasz na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat.

Równie ważnym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania lokaty jest kapitalizacja odsetek. Jest to częstotliwość z jaką odsetki dopisywane są do naszego kapitału. Im częściej się ona odbywa, tym większy zysk dla nas.

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Lokaty bankowe to jeden z bezpieczniejszych sposobów inwestowania oszczędności. Każdy bank posiadający w swojej ofercie tego typu produkty, daje swoim klientom gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu w razie kłopotów finansowych instytucji, BFG jest zobowiązany do wypłaty środków do równowartości 100 tys. euro wszystkim osobom, które posiadały taki depozyt w danym banku. Tak więc nawet w przypadku bankructwa banku możemy być spokojni o nasze finanse.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj