Strona główna Edukacja Naukowiec skazany za nieprawidłowości w projekcie badawczym

Naukowiec skazany za nieprawidłowości w projekcie badawczym

Na karę 1 roku więzienia w zawieszeniu skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie naukowca, za nieprawidłowości przy realizacji programu badawczego, dotyczącego rozrodu ryb. Według prokuratury miał zaniechać prowadzenia dokumentacji i wypłacać wynagrodzenia ponad miarę.

Jak podała we wtorek PAP rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska, sąd uznał w poniedziałek Dariusza K. za winnego szeregu nieprawidłowości przy realizacji projektu badawczego i skazał go na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat.

Sąd ukarał oskarżonego także grzywną w kwocie 10 tys. zł oraz zasądził od niego 50 tys. zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonej uczelni. Wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła Dariusza K., pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego o popełnienie w latach 2011 – 2013 pięciu przestępstw, w związku z realizacją na uniwersytecie I etapu projektu finansowanego z unijnych pieniędzy. Projekt dotyczył innowacji w akwakulturze ryb, ze szczególnym uwzględnieniem rozrodu ryb, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Prokurator zarzucił naukowcowi, że będąc w tym czasie kierownikiem projektu, nie dopełnił swoich obowiązków w ten sposób, że nie zapewnił udokumentowania wykonania I etapu projektu zgodnie z umową o dofinansowanie badań. Według śledczych nadużył udzielonych mu uprawnień, bo nie zachował zasadności i racjonalności w wydawaniu pieniędzy. Chodziło o wypłatę wynagrodzeń na podstawie umów o dzieło. Przez to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski miał utracić refundację kosztów w wysokości ponad 2,5 miliona zł.

Naukowiec został oskarżony również o dokonanie oszustw, dotyczących opracowań autorskich.

Jak podała sędzia Żegarska, proces w tej sprawie rozpoczął się w w maju 2017 r., a sprawa miała bardzo skomplikowany charakter. W sumie odbyło się 37 terminów rozprawy, w trakcie których zostało przesłuchanych blisko 80 świadków. Dariusz K. od samego początku nie przyznawał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów. Oskarżony w trakcie rozprawy złożył obszerne wyjaśnienia, a w ostatnim słowie wniósł o uniewinnienie.

Sąd okręgowy w Olsztynie wydając wyrok w sposób istotny zmienił opis i kwalifikację prawną czynu, uznając m.in., że Dariusz K. jako kierownik projektu nie dopełnił swoich obowiązków i nadużył udzielonych mu uprawnień, przez co przyczynił się do utraty refundacji kosztów w kwocie 2,4 mln zł poniesionych przez UWM, czym została wyrządzona szkoda w wielkich rozmiarach.

Jednak w ocenie sądu oskarżony popełnił ten czyn nieumyślnie — na skutek niezachowania należytej ostrożności, wymaganej w danych okolicznościach, a nie z chęci zysku.

autorka: Agnieszka Libudzka

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj