Strona główna Kariera Nie wiesz jak zacząć CV? Zobacz przykładowe wzory CV na wiele stanowisk

Nie wiesz jak zacząć CV? Zobacz przykładowe wzory CV na wiele stanowisk

Co jest najbardziej istotnym elementem każdego życiorysu zawodowego? Na pewno wiele z osób odpowie, że to, co zostało w nim napisane. Oczywiście, będą mieli stuprocentową rację. Odpowiednia treść, właściwie dobrana do danej oferty pracy, to najważniejsza rzecz w profesjonalnie stworzonym Curriculum Vitae. Co jeszcze poza treścią jest składnikiem dobrze napisanego CV? Jednym z ważniejszych elementów profesjonalnego CV jest początek dokumentu.

Rozpoczęcie CV

Pierwsze zdania w CV mogą być przyczyną tego, że pracodawca z zainteresowaniem zapoznaj się z dalszą częścią pisma. Pisanie swojego życiorysu zawodowego rozpocznij od bardzo dokładnego zapoznania się z ofertą pracy, na jaką aplikujesz. Standardowe ogłoszenie o pracę zazwyczaj zawiera takie elementy jak: informacja o firmie, wymagania, jakie firma ma wobec kandydata, opis przyszłych obowiązków, informacja o tym, co firma oferuje. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do napisania CV, to zdobądź jak najwięcej informacji o firmie. Dowiedz się również, jakie obowiązki wykonują pracownicy na podobnym lub takim samym stanowisku. Co dadzą ci tego typu działania? Dowiesz się, jakie cechy ma dla pracodawcy kandydat idealny. Zajrzyj na profile pracowników, które znajdują się na serwisach rekrutacyjnych, na przykład GoldenLine, LinkedIn. Zrób sobie listę ich osiągnięć i porównaj ze swoimi. Pracodawca w ogłoszeniu o pracę zamieszcza zarówno wykaz oczekiwanych od kandydata umiejętności twardych, jak i miękkich. Wymagane przez pracodawcę umiejętności zamieść w swoim Curriculum Vitae. Pracodawca jest zainteresowany tylko konkretnymi umiejętnościami, które zaznaczył w ofercie pracy. Jeśli uważasz, że im więcej, tym lepiej, to w przypadku tworzenia życiorysu zawodowego, ta zasada się nie sprawdza. Dlatego ogranicz się tylko do tych umiejętności, które są ważne z punktu widzenia pracodawcy.

Co umieścić, na początku CV?

Na samym początku CV umieść swoje podsumowanie zawodowe. Jest to szczegół, który z pewnością przyciągnie uwagę pracodawcy. W naszym kraju nie jest ono jeszcze powszechnie stosowane. Dlatego umieszczając profil zawodowy na samym początku CV, zwrócisz na siebie uwagę.

Jak powinien wyglądać prawidłowo napisany profil zawodowy?

Prawidłowy profil zawodowy powinien zostać napisany zgodnie z tymi zasadami:

  • przejrzystość
  • odpowiednia długość (maksymalnie około 50 słów, czyli trzy, cztery linijki tekstu)

W podsumowaniu zawodowym unikaj określeń mało precyzyjnych, nie nadużywaj również słów mówiących o wartościach. Nie umieszczaj cytatów.

Wygląd CV – szablony podkreślające mocne strony

Chcesz, żeby pracodawca poznał Cię z jak najlepszej strony? Zadbaj również o wygląd swojego CV. Nawet najlepsza treść nie zachęci do przeczytania dokumentu, jeśli nie będzie się on niczym wyróżniał, albo zostanie stworzony w sposób nieestetyczny. Nie musisz jednak mieć dużych umiejętności graficznych, aby stworzyć CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy. W sieci znajdziesz rozwiązanie. Dostępne są różne szablony i wzory CV, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Atrakcyjny szablon CV będzie tym, co pomoże się wyróżnić spośród wielu innych kandydatów. Wygląd dokumentów jest dobrą reklamą, to także Twoja wizytówka. Dlatego jest powszechnie wiadomo, że częściej sięga się po rzeczy, które są atrakcyjne wizualnie. Wiedzą o tym producenci różnych artykułów, którzy niemałe środki przeznaczają na opakowanie przykuwające wzrok. Podobnie jest z CV, inwestycja w zwracający uwagę szablon CV na pewno będzie opłacalna.

Poniżej kilka przykładów szablonów CV na wybrane stanowiska.

Nie wiesz jak zacząć CV? Zobacz przykładowe wzory CV na wiele stanowisk

Szablon CV dla informatyka

W branży IT nie jest problemem znalezienie pracy. Zapotrzebowanie na pracowników z takimi umiejętnościami jest duże. Jeśli jednak zamierzasz ubiegać się o pracę w firmie będącej liderem w tej branży, to warto poświęcić czas na stworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. W dobrze zaplanowanym CV dla informatyka powinny znaleźć się takie pozycje jak:

  • podsumowanie zawodowe (na samej górze dokumentu)
  • opis doświadczenia
  • osiągnięcia
  • umiejętności
  • wykształcenie
  • zainteresowania

Ostatnia pozycja, czyli zainteresowania/hobby, jest dość często pomijana przez kandydatów ubiegających się pracę w tej branży. Jeśli masz ciekawe zainteresowania, to warto o tym wspomnieć. Być może, będzie to dodatkowy powód, dla którego zostanie zaproszony na rozmowę.

Szablon CV dla handlowca

Handlowiec to pojęcie bardzo ogólne, może ono mieć odniesienie do wielu branż. Zupełnie inaczej będzie wyglądała praca handlowca w branży farmaceutycznej od tego, który obraca się w branży związanej z budownictwem. Skutecznie napisane Curriculum Vitae w każdym przypadku powinno odnosić się do konkretnego ogłoszenia o pracę. Podstawowe umiejętności takie jak: obsługa kasy fiskalnej, układanie towarów, sprzedaż, to może być za mało, aby wzbudzić zainteresowanie pracodawcy. Możesz ułatwić pracodawcy podjęcie decyzji. Na samej górze dokumentu umieść cel zawodowy. Dzięki temu pracodawca od razu będzie wiedział kim jesteś i czego oczekujesz. Ciekawie napisany cel zawodowy wzbudzi zainteresowanie pracodawcy. W dalszej części CV napisz o swoich umiejętnościach. Jest to ważny element z punktu widzenia każdego pracodawcy. Napisz, jakie obowiązki wykonywałeś w poprzednich miejscach pracy. Dobrym sposobem na to, aby się wyróżnić, jest użycie liczb.

Nie wiesz jak zacząć CV? Zobacz przykładowe wzory CV na wiele stanowisk

Szablon CV dla elektryka

Jesteś elektrykiem, więc wykonując ten zawód wiesz, że w pracy nie miejsca na pomyłkę. Podobnie rzecz wygląda, jeśli mowa o rekrutacji. Tu także nie możesz się pomylić, bo wtedy być może nie wykorzystasz swojej szansy. Nawet jeśli jesteś doskonałym fachowcem, to pracodawca nie jest w stanie tego faktu ocenić, zanim nie przeczyta twojego życiorysu zawodowego. Dlatego Curriculum Vitae powinno już na pierwszy rzut oka wyróżniać się spośród setek innych. Jak to zrobić? Przygotowanie skutecznego CV jest niezwykle proste, wystarczy tylko skorzystać z dostępnych szablonów, aby w kilka minut stworzyć CV. Twoim atutem jest podsumowanie zawodowe. Umieść je na samym początku dokumentu. To najlepszy sposób, aby pokazać pracodawcy swoje największe plusy. Podsumowanie zawodowe jest bardzo krótkim opisem najważniejszych osiągnięć, doświadczenia i umiejętności. Przyciągniesz uwagę czytającego, jeśli zamieścisz liczby. Pracodawcy lubią konkretne informacje. Dla kluczowych dla stanowiska informacji użyj pogrubionej czcionki. Kolejne po podsumowaniu zawodowym pozycje w CV to odpowiednio: doświadczenie, umiejętności, wykształcenie i zainteresowania. W przypadku kandydowania na stanowisko elektryka warto napisać o tych zainteresowaniach, które mają związek z wykonywanym zawodem.

Profesjonalnie napisane CV zwiększa szanse na to, że otrzymasz dużo więcej propozycji i zaproszeń na rozmowy. Na koniec upewnij się, czy Twój życiorys zawodowy ma wszystkie niezbędne informacje, sprawdź poprawność danych oraz ich widoczność. Pamiętaj, że nie tylko treść, ale również wygląd ma znaczenie. Użyj szablonu CV, który będzie dostosowany do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Oszczędzisz czas sięgając po gotowe szablony CV dostępne w Internecie.

Komentarze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj