Strona główna Edukacja Odpowiednie plecaki szkolne – proste plecy naszych dzieci

Odpowiednie plecaki szkolne – proste plecy naszych dzieci

Gdy dowiemy się od lekarza, że nasze dziecko ma wadę postawy, martwimy się, że wyrównanie wad postawy będzie trudne i żmudne. Dzieci nie będą chętnie ćwiczyć i nie zaczną nagle prosto nosić do szkoły plecaka.

Warto więc wiedzieć, że kształtowanie postawy dziecka zaczyna się zaraz po urodzeniu.

Rozwój kręgosłupa dziecka

Najbardziej intensywny etap rozwoju kręgosłupa, przypada na pierwszy rok życia dziecka. Kręgosłup noworodka jest fizjologicznie zaokrąglony co wynika z ułożenia płodowego. Naturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego, powstające między 4 tygodniem a 6 miesiącem życia. Rozpoczyna się, gdy dziecko zaczyna podnosić główkę. Proces prostowania kręgosłupa (kifoza piersiowa) zaczyna się od prób samodzielnego siadania, wzmacniania mięśni brzucha, grzbietu, klatki piersiowej, poprzez obroty, turlanie, pełzanie i raczkowanie. Ostatni etap prostowania kręgosłupa ( lordoza lędźwiowa) to czas, gdy dziecko zaczyna chodzić. Kręgosłup dziecka poruszającego się samodzielnie w pionie jest wyprostowany i przybiera typowy kształt litery S.

Noszenie niemowlęcia w chuście

Na tym etapie życia noszenie dziecka w chuście wpisuje się w naturalne zmiany zachodzące w jego organizmie. Noszenie w chuście pozwala utrzymywać dziecko w pozycji z zaokrąglonymi plecami i naturalnie odwiedzionymi na boki nóżkami. Przy układaniu dziecka w chuście, należy pamiętać o zachowaniu symetrii dziecka, aby zapobiec wadom postawy i skrzywieniom kręgosłupa w przyszłości.

Gdy dziecko zacznie chodzić

Najlepszy dla kształtowania właściwej postawy jest ruch na świeżym powietrzu, bo pomaga rozwijać układ mięśniowo-szkieletowy. Tlen odżywia mięśnie, a słońce pobudza wytwarzanie witaminy D wzmacniającej stawy oraz kości.

Plecak na laptopa szkolny

Nieprawdą jest, że:

  • Chodzenie boso może być dla dziecka niezdrowe. Bieganie na bosaka jest najlepszą gimnastyką dla stóp.
  • Dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne. Gdy stopy rozwijają się prawidłowo wkładki mogą raczej zaszkodzić.
  • Dziecko powinno spać na bardzo twardym materacu. Powoduje to przykurcze oraz napinanie mięśni. Niewłaściwy będzie też materac zbyt miękki.
  • Kijek wkładany pomiędzy łopatki dziecka zapobiega garbieniu. Daje to wręcz odwrotny skutek, gdyż łopatki dziecka są ściągnięte w sposób nienaturalny, głowa pochylona, ramiona podniesione, a plecy zaokrąglone.

Proste plecy dziecka w szkole

Od 10 r.ż. obserwujemy największy przyrost masy ciała, dziecko szybko rośnie. Kręgosłup jest narażony na zmiany.

Plecak szkolny dla dziewczyny butterfly

Plecaki do szkoły

Najczęściej komentowany problem prawidłowej postawy dziecka od lat są ciężkie plecaki szkolne, zwłaszcza najmłodszych dzieci. Waga plecaka szkolnego nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Nawet dorosłym przepisy BHP zabraniają nosić ciężar większy niż ok. 25% masy ich ciała. Tymczasem dziecko w wieku wczesnoszkolnym ważące około 25-30 kg nosi w plecaku do szkoły nawet 8-10 kg (ok. 25- 30 % masy jego ciała). To oznacza, że kręgosłup dziecka jest obciążany tak samo albo i bardziej niż kręgosłup dorosłego człowieka. W 2008 roku MEN nakazał zakładanie szafek we wszystkich szkołach. Szafki, choć w wielu placówkach się pojawiły, nie zlikwidowały problemu.

Jaki plecak pomoże dziecku utrzymać proste plecy?

1. Plecak do szkoły należy wybierać zawsze ze sztywnymi plecami (wypraska z pianki, usztywnienie profilem aluminiowym). Sztywne plecy pozwalają rozłożyć nawet bardzo duży ciężar na całą powierzchnię pleców dziecka.
2. Szelki na ramiona powinny być miękkie i dostatecznie szerokie (co najmniej 4cm).
3. Plecak szkolny powinien być możliwie lekki. Normy europejskie wskazują na maksymalną wagę 1200g dla klas I-III, oraz do 1400g dla klas starszych.
4. Plecak powinien posiadać widoczne odblaski zwiększające bezpieczeństwo.
5. Plecak do szkoły należy dobierać do wzrostu dziecka.
6. Plecaki do szkoły powinny mieć dostateczną ilość pojedynczych przegród, komór, kieszonek oraz wytrzymałe dno. Dobrze jeśli są dodatkowe kieszenie na butelkę/termos, organizer, identyfikator, wygodny uchwyt do niesienia plecaka, karabinek na klucze, etc.
7. Materiał wykonania: najlepiej dobrej jakości materiał, który nie będzie się przecierał.
8. Mocne szycia całego plecaka są istotne, gdyż ma on służyć przez długi czas.
9. Każdy plecak powinien mieć regulowane ramiona, dzięki temu można łatwo dopasować go do wzrostu i budowy ciała. Noszenie plecaka nie może męczyć.
10. Plecaki szkolne dla młodzieży powinny posiadać specjalnie wyściełaną kieszeń na tablet lub notebook.
11. Warto wybierać plecaki o modnych wzorach, lecz bez bichterów seriali, które szybko przemijają. Np. sklep Brytyjka oferuje wiele takich modnych i bezpiecznych wzorów.

Plecak męski szkolny

Jak dzieci powinny nosić plecak do szkoły

Przede wszystkim powinny nosić plecak równomiernie na obydwu ramionach z wyrównanym obciążeniem mięśni ramion. Ramiona powinny być opuszczone, brzuch wciągnięty, plecy proste, głowa prosto a szyja luźno.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj