Strona główna Edukacja Opis ankiety w pracy magisterskiej – jak się z nim uporać?

Opis ankiety w pracy magisterskiej – jak się z nim uporać?

Wędrówka przez życie akademickie pełna jest wyzwań i wybojów. Przyszli magistrzy muszą przeprowadzić, zanalizować i poprawnie opisać swoje badania, przeprowadzone na potrzeby pracy dyplomowej. Co dość zaskakujące, to właśnie ta część “magisterki” okazuje się być nierzadko niespodziewanym problemem pochłaniającym dużo więcej wysiłku i cennego czasu niż początkowo można byłoby się spodziewać. Dlaczego tak jest? Jakie jest źródło tych kłopotów? Czy studia nie przygotowują studentów do tego zadania?

Zaczynając od ostatniego pytania – jedyną naprawdę uczciwą odpowiedzią jest “to skomplikowane”. Zależnie od kierunku studiów, styczność studentów z procesem przeprowadzania i analizy badań jest różna. Czasami poświęcone są temu całe godziny zajęć, których zwieńczeniem jest praca zaliczeniowa wymagająca przeprowadzenia i opisania ankiety; często jednak ta kwestia jest traktowana pobieżnie – ograniczona do obserwacji przykładów i pracy z gotowymi wynikami. Gdy zatem przychodzi czas na przeprowadzenie własnych badań okazuje się, że ich opis – pozornie prosty i przyjemny – przyprawia studentów o ból głowy i wymusza poświęcenie im znacznie więcej czasu i uwagi.

Nie tylko “tekst”

Dodatkowym problemem pojawiającym się podczas opisywania uzyskanych wyników badań, jest zastosowanie wykresów bądź diagramów, obrazujących wspomniane wyniki. Studenci nie zawsze są przygotowani do tego, by w przejrzysty sposób wykorzystać elementy “graficzne” w swojej pracy. Często też o nich zapominają, skupiając się wyłącznie na opisie – co jest błędem, który powoduje odrzucenie zaprezentowanej pracy i konieczność spędzenia na jej uzupełnieniu wielu dodatkowych godzin. I, nie ukrywajmy, jest źródłem dodatkowego stresu.

Bezcenna pomoc ekspertów

Wielu studentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów i firm oferujących asystę w analizie i opisie ankiet oraz badań. Część z kolei obawia się, że taka pomoc wiąże się z „napisaniem pracy za nich”, co z oczywistych przyczyn uznają za nieetyczne. Jednak zasięganie rady czy konsultacji, a na tym polega współpraca z firmami oferującymi usługi ekspertów od analizy (takich jak choćby firma Promediana – http://statystyka-ankieta.pl) nie jest niczym niestosownym. Z ich strony można liczyć przede wszystkim na wskazanie błędów obecnych w części badawczej pracy magisterskiej, zasugerowanie sposobów na jej poprawę i uzupełnienie.

Uczenie się na błędach

Zaletą takiej współpracy jest również szansa na otrzymanie konstruktywnej krytyki i analizy błędów, co pozwala na zdobycie dodatkowego doświadczenia. Dzięki temu, jeśli student będzie w przyszłości postawiony przed zadaniem przeprowadzenia kolejnej ankiety i jej opisania, będzie do tego dużo lepiej przygotowany.

Specjaliści gwarantują także dokładne i rzetelne sprawdzenie przesłanej im pracy pod kątem poprawności, co pozwala na uzyskanie pewności, że nie zostanie ona odrzucona. A to pozwala na skupienie się na wprowadzaniu ewentualnych poprawek w pozostałej części pracy dyplomowej – student po prostu ma na to zadanie znacznie więcej czasu.

Podsumowując – jeśli student jest zobligowany do przeprowadzenia ankiety na potrzeby swojej pracy magisterskiej i rzetelnego opisu uzyskanych wyników badań, może wziąć pod uwagę skorzystanie z usług firmy oferującej konsultacje w analizie statystycznej. Szczególnie takiej, która specjalizuje się w pomocy studentom – nie pisząc prac za nich, ale skupiając się na wskazaniu błędów i poinformowania o niezbędnych uzupełnieniach w przesłanych im materiałach.

Polecany poradnik – zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich, na studiach podyplomowych (EBOOK)

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj