Strona główna Edukacja Państwowy system poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego działa już 20 lat

Państwowy system poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego działa już 20 lat

Państwowy system poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego działa już 20 lat. W tym czasie ponad 50 ośrodków w Polsce i za granicą przeprowadziło egzamin z języka polskiego jako obcego dla ponad 70 tys. osób. Wydano ponad 60 tys. certyfikatów.

Z danych zbieranych w latach 2004-2014 wynika, że do egzaminu z języka polskiego jako obcego najczęściej przystępowali ludzie w przedziale wiekowym 20-29 lat (2502 osób) i po 40 r. życia (2003 osób). Blisko 60 proc. zdających stanowiły kobiety. Najwięcej zdających pochodziło z Ukrainy. 66 proc. egzaminów przeprowadzono w Polsce, a 34 proc. w ośrodkach zagranicznych.

Na podstawie danych za lata 2016-2022 można stwierdzić, że z każdym rokiem rośnie liczba osób przystępujących do egzaminu oraz odsetek, tych, którzy pomyślenie zdali egzamin i otrzymali certyfikat (www.certyfikatpolski.pl). Największa liczba zdających (ponad 80 proc.) uzyskuje certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie B1. Najwyższy poziom znajomości języka, czyli C1 i C2 uzyskuje niespełna 6 proc. zdających.

Do egzaminu z języka polskiego jako obcego mogą przystąpić cudzoziemcy i obywatele polscy na stałe mieszkający za granicą, niezależnie od tego, czy, gdzie, jak długo i w jaki sposób się przygotowywali. Egzamin jest przeprowadzany w dwóch grupach: dla dorosłych (osoby, które w dniu egzaminu mają ukończone 18 lat) i dla dzieci i młodzieży w wieku 14–17 lat.

Z okazji rocznicy NAWA zorganizowała w piątek w SGH konferencję „20 lat państwowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego – doświadczenia i wyzwania”. W konferencji biorą udział przedstawiciele grup uczestniczących w przedsięwzięciu: urzędów państwowych, ośrodków egzaminacyjnych, autorów zadań, audytorów i wizytatorów, egzaminatorów, a także samych zdających.

Nauka w Polsce

zan/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj