Strona główna Edukacja Praktyczne wskazówki jak napisać pracę magisterską

Praktyczne wskazówki jak napisać pracę magisterską

Osobę, która będzie pisała pracę magisterską, często przeraża ogrom zadań do wykonania, jakie na nią czekają. Napisanie i obrona pracy jest jednak warunkiem koniecznym do uzyskania tytułu zawodowego magistra. Każdy student musi przez to przejść i im wcześniej to sobie uświadomisz, tym łatwiej ci będzie to zaakceptować.

Pomoc

Pamiętaj, że praca magisterska jest pracą kierowaną i ćwiczebną. Oznacza to, że powstaje pod kierunkiem promotora i służy studentowi do zdobycia naukowej ogłady, umiejętności prowadzenia badań, wydobywania z nich wniosków, do gruntownego opanowania literatury i zasad pisarstwa naukowego (por. Pieter 1960: 239).

Innymi słowy, nie zostajesz z tym sam(a). Jest osoba, która ma ci pomagać w przejściu tej drogi, podpowiedzieć i doradzić. Nie musisz również od razu wiedzieć wszystkiego. Masz prawo pytać, nie być pewnym (pewną), szukać rozwiązań.

Dobrym pomysłem jest zakup poradnika, w którym autor omawia jak przygotować pracę dyplomową. Jest ich wiele na polskim rynku, poświęć chwilę i wybierz dla siebie odpowiedni. Będzie to (niewielka) inwestycja, która ci się zwróci. Możesz też skorzystać z pomocy udostępnianych za darmo w internecie (np. PracaMagisterska.net – Internetowy Poradnik) albo zajrzeć do wskazówek publikowanych przez uczelnie.

O czym pisać

Pierwszą rzeczą, o której musisz zdecydować jest to, jaki temat chcesz poruszyć. Nie wybieraj tematu zbyt szerokiego. Będzie to stanowiło pokusę, ale problem na temat którego wiele napisano, będzie wymagał, żebyś się z tym wszystkim zapoznał(a). Jeśli tego nie zrobisz i pójdziesz na skróty, możesz spodziewać się pytania, dlaczego coś zostało uwzględnione, a o czymś innym nie napisałeś (napisałaś) wcale. Wejdziesz w pułapkę na własne życzenie.

Z drugiej strony nie wybieraj tematu zbyt wąskiego. W tym przypadku możesz mieć kłopoty ze znalezieniem literatury. Nie będzie się do czego odwołać, a ty jeszcze nie jesteś doświadczonym badaczem, który może pochwalić się dużymi umiejętnościami w samodzielnym prowadzeniu badań. Istnieje więc zagrożenie, że pracy takiej nie uda ci się napisać, a w wersji optymistycznej – będzie to bardzo trudne. Jeśli masz ambicję i zdecydujesz się na taki temat, zastanów się dobrze, czy potrafisz to zrobić i czy chcesz podjąć takie ryzyko. Skonsultuj się z promotorem lub inną osobą z twojej uczelni, która jest specjalistą w danej dziedzinie i przekonaj się co o tym myśli. Takim specjalistą może być wykładowca określonego przedmiotu. Jeśli podejdziesz do niego po zajęciach i zapytasz, czy nie mógłby ci polecić jakiejś literatury, to z pewnością chętnie z tobą porozmawia. Nie musisz się obawiać, kadra dydaktyczna jest zwykle pozytywnie nastawiona do studentów, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę. Wystarczy, że będziesz uprzejmy, nie zachowuj się w sposób napastliwy, czy roszczeniowy.

Literatura

Niewiele jest tematów, o których nikt nic nie napisał. Nawet jeśli tak ci się zdaje, że będziesz pionierem w dziedzinie, to z dużym prawdopodobieństwem mogę ci odpowiedzieć, że tak nie jest. Po prostu jeszcze nie udało ci się dotrzeć do właściwej literatury z zakresu, który cię interesuje. Nie możesz sobie pozwolić na takie zaniedbanie. Wiele informacji znajdziesz w Internecie, możesz skorzystać z wyszukiwarek największych bibliotek (np. Biblioteka Narodowa), które dostępne są online i można szukać po hasłach przedmiotowych, użytych słowach. Nic cię jednak nie ustrzeże przed osobistymi wizytami w bibliotece, więc uwzględnij je w swoim harmonogramie.

Opieraj się na dobrych pozycjach, znanych i cenionych autorów. Po tych mniej prominentnych możesz również sięgnąć, żeby dowiedzieć się co myślą o danym problemie, sprawdzić przypisy i bibliografię. Dostrzeżesz w końcu pewien wzór. Otóż wielu autorów odwołuje się do zaledwie kilku autorytetów w danej dziedzinie. Docieraj do źródła treści, którą czytasz. Pamiętaj, że każdy autor interpretuje tekst, który przytacza pod kątem własnego problemu badawczego.

Konspekt pracy magisterkiej

Czasami to promotor wymaga sporządzenia konspektu pracy magisterskiej. Gdyby tak nie było, warto i tak go mieć. Dzięki temu uporządkujesz swoją wiedzę, zastanowisz się czego jeszcze nie wiesz i musisz się dowiedzieć. Konspekt pomaga zachować dyscyplinę, sprawdzić konstrukcję pracy, jej wewnętrzny sens, odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście chcesz o tym napisać. Uwzględnia się w nim też literaturę, zatem dowiesz się, czy zagadnienie zostało już wystarczająco opisane, aby na ten temat napisać pracę dyplomową.

Systematyczność

Praca magisterska nie napisze się sama. Musisz usiąść i ją napisać. Wymaga to czasu. Rozplanuj sobie pracę, w taki sposób, aby jej podołać i nie zamęczyć się. Wiesz już ile jesteś w stanie napisać w jakim czasie, jak szybko czytasz tekst naukowy i ile potrzebujesz na jego zrozumienie. Nie wymagaj od siebie ani mniej, ani więcej, ponieważ gdyby ci się nie udało zrealizować zbyt dalekosiężnych planów, zniechęcisz się.

W systematycznej pracy nad tekstem może pomóc promotor, który będzie zapraszał cię na konsultacje, poprosi o przysyłanie kolejnych rozdziałów do sprawdzenia, każe przygotować prezentację. Nie omijaj promotorów, którzy tego wymagają, ponieważ taka narzucona dyscyplina, bardzo się przydaje i na koniec wspomnisz te obowiązki z wdzięcznością.

Co by się jednak nie działo, nie trać na zbyt długo kontaktu z tekstem. Może się zdarzyć, że zapomnisz o tym, co już zrobiłeś (zrobiłaś) i znacznie trudniej będzie ci się zmobilizować. Staraj się pisać bardzo często, nawet niewielkie fragmenty. Wyrób sobie nawyk systematycznej pracy, a zacznie ubywać zadań do wykonania, da ci to satysfakcję i wiarę we własne siły.

Może ci się to wszystko wydawać uciążliwym obowiązkiem, ale umiejętności jakie zdobędziesz przy pisaniu pracy magisterskiej zostaną już z tobą. Będziesz mógł pochwalić się kompetencjami, które trudno zdobyć w inny sposób. Wystarczy, że przez chwilę zastanowisz się ile znanych ci osób potrafi robić przypisy. Niewiele? Praca magisterska jest również dobrym pretekstem do zdobycia danych od instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, a nawet firm. Takie podmioty zupełnie inaczej patrzą na magistranta, który chce uzyskać pewne informacje niż na pracownika nawet największej korporacji. Pozbądź się kompleksów, dla osób spoza świata nauki, każda nazwa zaczynająca się od „uniwersytet”, „politechnika” brzmi tak samo dobrze. Twoja uczelnia daje ci do dyspozycji swoją markę, status studenta wiarygodność, ty musisz tylko znaleźć sposób na wykorzystanie tej szansy.

Polecany poradnik – zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich, na studiach podyplomowych (EBOOK)

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj