Strona główna Edukacja “Przewroty” – nowa nagroda Centrum Nauki Kopernik w dziedzinie edukacji

“Przewroty” – nowa nagroda Centrum Nauki Kopernik w dziedzinie edukacji

“Przewroty” to nowa nagroda Centrum Nauki Kopernik. Będzie przyznawana za inicjatywy, które wnoszą nową jakość do edukacji. Do 25 marca zgłaszać mogą się zespoły i osoby indywidualne prowadzące śmiałe działania w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym.

Konkursowi przyświeca zasada, że to człowiek – dziecko lub uczący się dorosły – został uznany za centrum działań edukacyjnych.

EDUKACJA MA KRĄŻYĆ WOKÓŁ UCZNIA, NIE ODWROTNIE
“Widzimy, jak wiele innowacyjnych inicjatyw edukacyjnych powstaje w całym kraju. O niektórych z nich jest głośno w przestrzeni informacyjnej. Inne wdrażane są kameralnie, bez rozgłosu. Chcemy je poznać i docenić, by stały się inspiracją dla innych. Liczymy też na to, że nagroda Przewroty skłoni środowisko, które pragnie rozwoju nowoczesnych metod i form uczenia się, do podjęcia dyskusji o kształcie edukacji. Poszukania odpowiedzi na pytanie, jakiego przewrotu potrzebuje dziś edukacja, by najlepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości” – tłumaczy w komunikacie rzecznik CNK, Katarzyna Nowicka.

Wyjaśnia, że nagroda Przewroty będzie co roku przyznawana nowatorskim inicjatywom edukacyjnym. Laureaci i laureatki otrzymają autorską statuetkę oraz nagrodę finansową. Nazwa nagrody nawiązuje do odkrycia przez Mikołaja Kopernika heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Doprowadziło ono nie tylko do przewrotu w astronomii, ale też zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek.

“Ponad 100 lat temu przewrót kopernikański w edukacji postulował John Dewey, który mówił, że +dziecko staje się Słońcem, wokół którego krążyć mają poczynania wychowawcze+. Jego idea do dziś nie stała się normą. Koncepcja Mikołaja Kopernika również zyskiwała uznanie społeczne powoli, musimy więc uzbroić się w cierpliwość – tłumaczy Nowicka.

ZGŁASZAĆ MOŻNA TYLKO PRZEWROTOWE INICJATYWY
Organizator konkursu czeka na zgłoszenia inicjatyw, spełniających wysokie wymagania: “śmiałych, nowatorskich i przewrotowych, angażujących i inspirujących, nawiązujących do ważnych społecznie i aktualnych zagadnień, wspierających samodzielność myślenia i umiejętność wspólnego działania oraz włączających różne grupy osób”.

Do konkursu mogą się zgłaszać osoby fizyczne lub zespoły takich osób pracujące w szkołach, fundacjach, stowarzyszeniach, startupach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę, organizacje pozarządowe (np. fundacje, stowarzyszenia), jednostki organizacyjne wchodzące w skład systemu oświaty (np. szkoły), państwowe lub samorządowe instytucje kultury oraz uczelnie.

“W naszym rozumieniu edukacja to środowisko uczenia się, którego częścią jest system oświatowy, wraz z formalną metodologią i narzędziami, a także cała gama działań nieformalnych. Uczenie się, tak jak praca naukowca, jest napędzane przez ciekawość. Dlatego zachęcamy do korzystania ze stosowanej przez naukowców metody badawczej: zadawanie pytań, eksperymentowanie w poszukiwaniu odpowiedzi, weryfikacji, wyciąganie wniosków. Prawdziwą szkołą jest świat wokół nas, a najlepszym sposobem zdobywania wiedzy – korzystanie z jego zasobów” – wyjaśnia rzeczniczka.

Przypomina, że Centrum Nauki Kopernik łączy edukację formalną i nieformalną. Celem tych działań jest zmiana kultury uczenia w Polsce. Centrum współpracuje z osobami i instytucjami, w których myśli się i działa podobnie – są to nauczyciele, organizacje pozarządowe, środowiska naukowe, wyższe uczelnie, samorządy, przedsiębiorcy. W 2023 roku utworzona została Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego – centrum badawczo rozwojowe, gdzie wiedza o uczeniu łączy się z pasją do odkrywania świata; tu powstają nowe produkty edukacyjne – scenariusze zajęć, eksponaty, treści i pomoce dydaktyczne wspierające uczniów w rozwijaniu kompetencji 21. wieku i podnoszące ich kapitał społeczny.

“Marzymy o stworzeniu całego ekosystemu nowoczesnej edukacji, w którym znajdzie się miejsce dla wszystkich zainteresowanych. Nagroda „Przewroty” to kolejny krok na tej drodze. Konkurs pomoże odkryć innowacyjne inicjatywy, o których dotąd nie słyszeliśmy i poszerzyć krąg partnerów” – wyraża nadzieję przedstawicielka CNK.

Zgłoszenia przyjmowane są od 6 listopada do 25 marca 2024 do godz. 15.00. Aby przesłać zgłoszenie, należy wypełnić formularz. Zwycięzcy Przewrotów spotkają się podczas gali, która odbędzie się w maju 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji i zgłoszenia tutaj.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj