Strona główna Edukacja Szef MEiN powołał Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i...

Szef MEiN powołał Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i Piotra Kochanowskich

Minister Przemysław Czarnek powołał państwową instytucję kultury – Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i Piotra Kochanowskich. Nowa instytucja ma się zajmować m.in. “popularyzacją dziedzictwa kulturowego”.

Zarządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka “w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Instytutu Badań nad Renesansem i Barokiem” datowane na 3 listopada, zostało opublikowane 6 listopada. Siedzibą Instytutu – jak wskazano – jest Zamość. Zarządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Zgodnie z dokumentem, przedmiotem działania nowo powołanej instytucji jest “popularyzacja dziedzictwa kulturowego Pierwszej Rzeczypospolitej, w tym upowszechnianie badań naukowych z tego zakresu oraz wspieranie studiów nad kulturą staropolską”, a także “wspieranie badań naukowych z zakresu literatury i kultury staropolskiej oraz upowszechnianie ich wyników”. Zadaniem Instytutu jest też “wspieranie Akademii Zamojskiej w prowadzeniu badań naukowych w zakresie historii literatury polskiej i pedagogiki oraz działalności edukacyjnej i kulturalnej, związanych z przedmiotem działalności Instytutu”.

Do działań powołanej przez ministra Czarnka instytucji należy także – jak wskazano – integracja krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego zajmującego się kulturą staropolską, zwłaszcza literaturą i kulturą renesansu i baroku, a także tworzenie, prowadzenie i rozwijanie baz danych związanych z przedmiotem działalności Instytutu.

Jak wskazano, “nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki”. (PAP)

Paulina Kurek

pak/ mhr/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj