Strona główna Firma Samodzielna księgowość. 3 porady

Samodzielna księgowość. 3 porady

Chciałbyś rozliczać swoją firmę samodzielnie? Jednocześnie masz obawy, że coś pójdzie nie tak? To zrozumiałe… Ale wierz nam, by zostać „księgowym” wystarczy poznać podstawowe zasady oraz pamięć o kilku formalnościach.

Prowadzenie księgi podatkowej, rejestrów VAT, ewidencji środków trwałych, przygotowywanie deklaracji podatkowych czy prowadzenie ewidencji wyposażenia — to kilka z przykładowych obowiązków księgowych. Do tej pory wydawało Ci się, że nie dasz rady ogarnąć ich wszystkich bez pomocy profesjonalnego świadczeniodawcy. Przekonaj się, że nic bardziej mylnego. Przed Tobą „mini-poradnik” jak ogarnąć ten temat krok po kroku:

Formalność na start,

Metodę prowadzenia księgowości musisz każdorazowo zgłosić we wniosku, składanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Obowiązek ten dotyczy zarówno sytuacji, w której rozpoczynasz prowadzenie firmy, jak i wtedy, gdy po prostu zdecydujesz o zmianie sposobu rozliczeń (uwaga! w tym drugim przypadku masz 7 dni od wprowadzenia nowej metody). Wypełniając wniosek rejestracyjny możesz zlecić księgowość do biura rachunkowego, zatrudnić księgowego lub… zadeklarować, że poradzisz sobie samodzielnie. My przyjrzymy się bliżej tej trzeciej opcji.

wypełniaj obowiązki i pamiętaj o terminach

Zakres i liczba obowiązków księgowo- podatkowych jest oczywiście zależna od rodzaju działalności jaką prowadzisz. Nie mniej da się wyróżnić taki zakres czynności, który dotyczy mniejszych firm. Wśród nich można śmiało wymienić m.in.: prowadzenie: KPIR, rejestrów VAT, ewidencji środków trwałych i wyposażenia, tworzenie deklaracji rozliczeniowych ZUS, różnorodnych deklaracji podatkowych czy ewidencji przebiegu pojazdu.

Co — jako swój księgowy — jesteś zobowiązany pamiętać o terminach rozliczeń. I tego szczerze radzimy Ci pilnować! I tak powinieneś:

  • Do 20. dnia kolejnego m-ca odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy
  • Do 25. dnia kolejnego m-ca odprowadzić podatek VAT i złożyć deklarację VAT-7 lub, przy rozliczeniu kwartalnym, VAT-7K (do 25. dnia m-ca w kolejnym kwartale)
  • Do 10. dnia każdego m-ca opłacić składki ZUS
  • Do 20. dnia m-ca wydrukować KPIR za m-c poparzeni i zarchiwizować wydruki

lub… dobrze wybierz program!

Nie da się ukryć, że obowiązków jest sporo i decydując się na samodzielne rozliczenia bierzesz sobie na głowę nie lada wyzwanie. Z drugiej strony jest to najbardziej ekonomiczne wyjście i rozwiązanie, które pozwala Ci być w pełni „na bieżąco” z tym, co się w dzieje w firmie. Możesz wszystko robić „na piechotę”, jednak przysporzy Ci to na pewno braku czasu, a w gorszej wersji… problemów z fiskusem. Warto więc rozważyć wykorzystanie programu księgowego online, który intuicyjnie i nowocześnie „przeprowadzi” Cię przez proces rozliczeń. Godnym polecenia jest moduł księgowy Streamsoft Firmino, który posiada aż trzech “wirtualnych doradców”:

• Doradcę startu (przenoszenia księgowości), który podpowie jak przenieść dane z innego systemu/biura rachunkowego

• Doradcę wprowadzania kosztów, który automatyzuje proces ich wprowadzania. Twoje zadanie to jedynie zdefiniować czego dotyczy dana faktura

• Doradcę zamykania miesiąca, który wyliczy podatki i składki ZUS w cyklu rozliczeniowym czy wygeneruje deklaracje VAT. Co jeszcze? Otrzymasz przypomnienie mailem i smsem o terminie rozliczenia podatku!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj